Ayaklarınızı şımartın!

2018-11-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-11-02
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRSFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

 

Çoğu kez fazla üzerinde durmasak da doğumdan ölüme kadar vücudumuzu destekleyen ve taşıyan ayaklarımızın sağlığı çok önemli. Ayaklarımızın yaşamımızdaki önemini ‘Sağlıklı bir beden sağlıklı ayaklar üzerinde yükselir’ sözleriyle tescilleyen Kocaeli’nin ilk ayak sağlığı merkezi Diamond Ayak Sağlığı Merkezi’nin sahibi, ayak sağlığı uzmanı (chiropodist) Leyla Ertem, Kocaeli Life’a konuk oldu.

Siz de batık tırnakların ağrısından, nasır sızısından, ayak kokusundan ve ayak sağlığıyla ilgili diğer sorunlardan muzdaripseniz, ayaklarınızı şımartmanın zamanı gelmiş demektir. Bunun için yapmanız gereken tek şey; uyguladığı başarılı işlemler sayesinde ünü Kocaeli’nin dışına taşan; Sakarya, Bilecik, Yalova, Bursa ve İstanbul’dan da danışanları bulunan Leyla Ertem’e kulak vermek...

 

 

ELMAS KADAR DEĞERLİ

Aslen Kocaelili olan, Almanya’da aldığı podoloji eğitimi sonrasında İstanbul’da, Türkiye’nin ilk ayak sağlığı merkezi İsveç Ayak Sağlığı’nda 5 yıl çalışan Leyla Ertem, 2006 yılında Diamond Ayak Sağlığı Merkezi’ni kurdu. Kocaelililer’in ayağına sağlık getiren Ertem, ‘elmas’ anlamına gelen diamond ismini neden tercih ettiğini şu sözlerle açıkladı: “Bütünsel sağlığımızı korumak son derece önemli. Bu anlamda tüm organlarımız değerli ama yaşayan bir uzuv olan ayaklarımız bedenin tüm yükünü çektiği için çok daha değerli. Ben her zaman ‘sağlıklı bir beden sağlıklı ayaklar üzerinde yükselir’ ilkesini temel alırım. Dolayısıyla ayaklarımız aslında bir elmas kadar değerli, onun için adımız Diamond.”

 

MEDİKAL AYAK BAKIMI

Merkezde; batık tırnak, topuk sertleşmeleri, nasır, kalınlaşmış deforme tırnak, mantarlı tırnak, ayak terlemesi ve buna bağlı koku, parmak deformasyonları ve kemik çıkması (halluks valgus), genel bakım ve özellikle de diyabet hastalarının ayak bakımının yapıldığını söyleyen Ertem, “Tüm bu saydığım rahatsızlıkların tedavisini cerrahi müdahale olmadan gerçekleştiriyorum. Uyguladığım işlemler kuru sistemli medikal ayak bakımıdır” ifadelerini kullandı. Türkiye’de en sık rastlanılan ayak sorunlarının başında batık tırnak, nasır ve ayak kokusu geldiğinin altını çizen Ertem, bu sorunlarla ilgili uyguladığı tedavi yöntemlerini de şöyle açıkladı:

 

BATIK TIRNAK TEDAVİSİ

“Tırnak batmasının birkaç sebebi olabiliyor. Yanlış tırnak kesimi, giyilen sivri ve dar burunlu ayakkabılar, tırnağa gelen darbe ve bunun oluşturduğu travma, bazen de genetik faktörler batık tırnak oluşumuna sebep olabiliyor. Yaşlı, genç, çocuk hiç fark etmiyor, her yaş grubunda rastlanabilen bir durum. Dolayısıyla bu sıkıntıyı yaşayanların klasik pedikür yaptırmasını hiç istemeyiz çünkü batığı çıkarmaya çalışırken tırnak çok daha fazla deforme oluyor, bu da iyileşme sürecini negatif yönde etkiliyor. İşlemlerimiz cerrahi müdahale olmadan yapılıyor demiştim, batık tırnağı da çekmeden doğal yapısını koruyarak önce kesimini yapıyoruz.

Kesimin ardından tırnak kanalına tamponlar yerleştirerek uzama sürecinde tırnağın, tırnak etine gömülmesini engelliyoruz. Ayak tırnaklarımız, el tırnaklarımızdan çok daha geç uzadığı için tampon yerleştirme ve yineleme işlemiyle tırnağın gömülmeden yatağında uzamasını destekliyoruz. Bir başka tedavi yöntemi ise VHO tel sistemi. Bu ürkütücü bir müdahale değil, dişe tel takmak gibi bir yöntem. Bunda da tırnak yatağına şekil vererek batmanın önüne geçecek şekilde bakım yapıyoruz. Tamamen uzayıp düzelmesi sabır gerektirse de son derece başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Bu işlemi de acısız biçimde gerçekleştiriyoruz.

Nasır rahatsızlığına gelince... Öncelikle nasır, deri kalınlaşmasıdır ve ölü bir tabakadır. Sinire baskı olduğu için kişi ağrı hissedebilir. Ayakkabı ya da basış probleminden (düz taban, çukur taban ve taban düşüklüğü) dolayı ayağa baskı yapılmasından kaynaklanan bir sorundur. Ayak, bu problemler karşısında kendini savunmak için derisini kalınlaştırır. Bu sorunun tedavisi için de ölü tabakayı özel aletlerle temizliyor, sorunu oluşturan faktörü ortadan kaldırarak periyodik bakımla sonuca ulaşıyoruz. Bu arada nasır ve siğil çok karıştırılan bir durumdur, uzmana danışmak çözüme ulaştırır.”

 

DAR BURUNLU AYAKKABILARA DİKKAT!

Tedavi edilmeyen nasırın kökleştiğinin altını çizen Leyla Ertem, “Bu durum sosyal yaşantıyı olumsuz etkiler, yüz ifadenizi bile değiştirir. Orhan Veli Kanık, ‘hiçbir şeyden çekmedi nasırından çektiği kadar’ diyerek nasırın verdiği acıyı anlatmaya çalışmıştır” diyerek, konuya dikkat çekti. Nasırın en çok kadınlarda görüldüğünü vurgulayan Ertem, “Çünkü giyilen sivri ve dar burunlu ayakkabılar bu sıkıntıya tuz biber oluyor” şeklinde konuştu.

Ayak kokusunun nedenlerinin başında mantar geldiğine işaret eden Diamond Ayak Medical’in sahibi, ayak sağlığı uzmanı Leyla Ertem, “Mantar yoksa ayağın terlemesi doğal bir durumdur fakat bu ter; karanlık ortam, ısı, giyilen ayakkabının kalitesi nedeniyle bakteriye dönüşür ve koku olarak dışarı vurur. Doğal deri ayakkabı ve pamuklu çorap giyilerek bu sorun aza indirgenebilir. Var olan kokuyu yok etmek için de bir kremimiz mevcut” dedi.

Ayak sağlığı konusuna artık daha bilinçli yaklaşıldığını söyleyen Ertem, şöyle devam etti: “Bunda podiatri biliminin yaygınlaşmasının ve ayak sağlığı merkezlerinin artmasının da rolü var elbette. Benim burada önemle dikkat çekmek istediğim konu şu; podiatri, ayaklarla ve tırnaklarla ilgili sorunları teşhis ve tedavi eden bir bilim dalı. İngiltere’de 550 yıllık bir geçmişi var, Türkiye’de ise yakın geçmiş diyebiliriz. Dolayısıyla şikayeti olanların ayaklarını ‘gerçek podiatristlere’ emanet ettiklerinden emin olmaları gerek.”

Ertem, sağlıklı ayaklar için bir takım tavsiyelerde de bulundu: “Ayak sağlığı için en önemli şey doğru ayakkabı seçimi. Çorap seçimi de ayakkabı seçimi kadar önemli; pamuklu ve teri emen çoraplar kullanılmasını öneririm. Ayrıca diyabetliler asla ayaklarına kendileri müdahale etmemeli. Basış sorunları da çocuk yaşta ortaya çıktığı için doğru ayakkabı tercihiyle düzeltilebilir. Sözün özü ayaklara hak ettiği özeni göstermek çok önemli. En azından belirli periyotlarla standart bakım yaptırmak oluşabilecek sorunlara karşı önleyici olacaktır. Sanırım bizi tüm gün taşıyan ayaklarımız şımartılmayı hak ediyor.”

 

 

İLETİŞİM

Adres: Alemdar Caddesi, Soydan İş Merkezi, Kat:5, Daire: 139

Telefon: 0262 321 52 80

Web: www.diamondayaksagligi.com

Instagram: @diamond_ayak.sagligi

Facebook: Diamond Ayak Sağlığı

NASIL ARANDI: #Diamond Ayak Sağlığı # ayak sağlığı # Leyla Ertem # ayak bakımı # diamond # sağlık # bakımlı ayaklar

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.