Ayak sağlığınız Epion’a emanet

2017-09-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-09-11
.stripslashes($urun->baslik).

Kronik yaraları tedavi etmek üzere kurulan, İstanbul’da Özel NB Diyabet Hastanesi’nde, ilimizde de Özel Kocaeli Tıp Merkezi’nde faaliyet gösteren Epion Sağlık Hizmetleri, Podoloji Birimi’ni de bünyesine kattı. Özellikle diyabetik ayak ve venöz ülser hastalarının ayak sağlığına daha fazla özen göstermesi gerektiğini bilen, bu yüzden uzman podologlarla çalışmaya başlayan Epion, ayaklarıyla ilgili sorun yaşayanlara tıbbi yöntemlerle çözümler sunuyor.

Epion, sadece bulunduğu merkezlerde değil, mobil ekipleriyle yatan hastalara evde bakım hizmeti de veriyor. Podolojinin tüm ayak sağlığı ve ayak sorunlarına tıbbi yaklaşımlarla çözüm sunan bir bilim dalı olduğunu, podologların bu alanda özel eğitim almış sağlık uzmanları olarak kozmetik değil, tıbbi yaklaşımla hizmet verdiğini söyleyen Epion Yara Bakım Koordinatörü Deniz Yahcı, “Podolog, ayak hastalıklarına neden olan faktörleri belirleyerek, tedavisini buna göre planlayan, uygulayan ve tekrarların önlenmesine yönelik koruyucu girişimleri hayata geçiren kişidir. 

 

TIBBİ YÖNTEMLERLE

Birimlerimizde çalışan tüm podologlar üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmuştur. Güncel eğitimleri alarak kendilerini sürekli yenileyen podologlarımız, tüm ayak rahatsızlıkları ve sorunlarına tıbbi tedavi yöntemleriyle çözüm üretir” diyor. Epion Yara Bakım Koordinatörü Deniz Yahcı ile ayak sağlığının önemi üzerine konuştuk. Özellikle tırnak mantarı ve nasırlardan şikayetçiyseniz, Deniz Yahcı’nın açıklamalarına kulak verin deriz.

Ayak sağlığı neden önemlidir?

Ayak sağlığının ilk adımı; temizlik, nemlendirme, doğru tırnak bakımı ve ayakkabı seçimidir. Ancak hastalarımız ihmaller, yanlış uygulamalar ve bilgisizlik nedeniyle nasırlardan tırnak batmasına, çatlaklardan ayak ülserine kadar pek çok sorunla polikliniklerimize geliyor. Bazen de topuk çatlakları, ayak kuruluğu, kalınlaşmış ve sararmış tırnakların yanı sıra özellikle tırnak mantarı diye bilinen rahatsızlığın altından bambaşka sorunlar çıkabiliyor. Hastalığı en başta teşhis etmek ileride karşılaşılabilecek ciddi sorunları engellemek açısından çok önemlidir. Daha önce de sözünü ettiğimiz gibi diyabet hastalarında yapılan düzenli ayak muayenesi bile yaraların açılmasını önlemek açısından önemlidir, daha geniş açıyla bakarsak uzuv kaybının önüne geçebilir. Ya da venöz ülser hastalarında tırnak mantarları dolaşıma katılarak tıkanıklıklara sebep olabileceğinden, polikliniklerimize başvuran hastaların yaralarından önce mantar tedavisine başlanmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Epion Yara Bakım Koordinatörü Deniz Yahcı

 

NELER YAPILIYOR?

En sık karşılaşılan problemler nelerdir?

Podoloji, tırnak deformasyonları da dahil olmak üzere ayağınızdaki sorunlar için başvuracağınız birimimizdir. Burada derin ve büyük nasırlarınız dahi cerrahi işleme gerek kalmadan alınabilir. Basış bozukluklarında doğru bir muayene ve yönlendirmelerle yeni nasırların ya da tırnak problemlerinin oluşması engellenebilir.

Podoloji Birimi’nde hangi işlemler yapılıyor?

 • Podolojik ayak muayenesi
 • Alt ekstremite nabızlarının değerlendirilmesi
 • Biothesiometer vibrasyon testi ile nöropati (his kaybı) değerlendirilmesi
 • Diyabetik yara değerlendirilmesi, uygun tedavi planlaması ve hasta eğitimi
 • Ayakta oluşan çatlakların bakım ve tedavisi
 • Batık tırnak tedavisi ve tel uygulama işlemi
 • Ayak tabanındaki “özlü” nasırların çıkarılması
 • Kalınlaşmış, sararmış tırnak tedavisi
 • Tırnak mantarı tedavisi
 • Pedogram ile dinamik ve statik yürüme analizi
 • Podoscaner ile ayak tabanındaki lezyon bölgelerinin görüntülenmesi
 • Ayak yük dağılımına göre özel tabanlık ve ortez üretimi
 • Ayaktaki doğumsal ya da edinsel ayak rahatsızlıklarının belirlenmesi ve tedavisi (düz taban, çukur taban, içe basma, dışa basma vb.)

Tırnak mantarı nedir?

3 farklı mantar etkeni olan dermatofitler, küfler ve mayaların tırnak dokusu üzerine yerleşmiş olduğu hastalık tablosudur. Mantarın tırnak üzerine yerleşmesiyle birlikte tırnak dokusunda kalınlaşma, renk değişimi, şekil bozuklukları ve kırılmalar belirti verir. Önlemi alınmadığında ya da önüne geçilmediğinde sürekli olarak yayılım gösterebilir.

Neden oluşur?

Genelde ayakkabılardan baskı alan ya da direkt olarak travmaya maruz kalmış tırnaklarda darbe sonrası kırılmalar ve tırnak boşalmaları gözlenebilir. Tırnak yatağından ayrılan tırnak dokusu aynı yatağa tekrar yapışmazken beraberinde yataktan ayrı kalan tırnak beslenme konusunda zayıflar ve mantara meyili oluşur. Herhangi bir travma olmadan tırnak yapısına yerleşebilir ve tırnakla da etken gösterebilir. Tablonun ileriki safhası renk değişimi, kalınlaşma ve tırnağın diğer noktalarına yayılım ile devam eder. Tırnak köküne kadar ilerleyen ve hipertrofi gelişen durumlarda ise tedavi zorlaşmakta ve tedavi süresi uzamaktadır.

 

ÇABUK İYİLEŞİR

Nasıl tedavi edilir?

Tırnak mantarı üzerindeki en etkili müdahale podolog tarafından uygulanan küretaj işlemidir. Küretaj işlemi ile birlikte tırnağa yayılmış mantarlı dokular uygun frez başlıklarıyla aylık periyotlarla temizlenir. Oral ilaç kullanmadan da iyi bir bakım ve dışardan uygulanacak ürünlerle birkaç seansta iyileşme görülmektedir. Mantara bağlı tırnak üzerinde gelişen batıklar da podolog müdahalesiyle indirgenebilir, enfeksiyon safhasına ulaşması engellenebilir.

Nasıl korunmalıyız?

Tırnak mantarı çoğunlukla nemli ortamlarda üremektedir. Ayağımızın nem dengesini korumalıyız. Uzun süre kapalı ayakkabılar giymemeli, ayağımızı gün içinde havalandırmalıyız. Aşırı terleme problemi var ise gün ortasında ayaklarımızı yıkamalı ve kağıt havluyla kurulamalıyız. Banyodan sonra saç kurutma makinasıyla ayaklarımızı kurulamalıyız. Her gün aynı ayakkabı giyilmemeli ve hava alma özelliği olan ayakkaılar tercih edilmelidir. Ayakkabılar açık havada bekletilmelidir. Güneş ışığı almayan ve rutubetli ortamda bekleyen ayakkabılarımız içinde mantar enfeksiyonu üreyecektir. Tırnak batması ve tırnak yapı bozuklukları tedavi edilmez ise tırnak mantarına yol açabilmektedir. Ayak hastalıkları birbirine bağlı olarak gelişebilir.

Nasır (Callus, Corn) nedir?

Genellikle ayak tabanında ve ayak parmakları üzerinde sürtünmeye ve bası artışına bağlı vücudun yara oluşumuna karşı gösterdiği savunma mekanizması olan deri kalınlaşması durumudur. Ayağın şekil bozukluğuna bağlı oluşan bası problemlerinden ve yanlış ayakkabı kullanımlarından kaynaklanır.

Tedavisi nasıldır?

Podologlar tarafından cerrahi işlem gerekmeksizin uygulanan rezeksiyon işlemi nasırlı dokunun alınmasında ve nasırın tedavi edilmesindeki en etkili yöntemdir. Nasırın türüne göre uygun frez başlığı ile patolojik tabloya müdahale edilir. Devamında podolog önerisi ile nasır oluşumunu önleyen özellikli ürünler nasırın iyileşmesini destekleyen faktörlerdendir.

 

İLETİŞİM:

Adres: Epion, Özel Kocaeli Tıp Merkezi içinde faaliyet gösteriyor.

GSM: 0 544 378 38 45

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.