29-02-2024 19:22

Artık ceylan gibi sekiyorum!

2018-07-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-07-02
.stripslashes($urun->baslik).

Tuğba Övgün Uras, geçirdiği bir kaza sonrasında sağ dizinin ön çapraz bağları kopan genç bir kadın. Bir çocuk annesi Tuğba Hanım, kazadan sonra oldukça sıkıntılı bir dönem geçirmiş ve doktoru, hastanedeki tedavi ve rehabilitasyon süreci bittikten sonra düzenli bir egzersiz modelini hayatına entegre etmesi gerektiğini belirtmiş. Tuğba Hanım tam da bu süreçte Pozitif Yaşam Merkezi’nin sahibi, tanınmış fizyoterapist Elif Akıncı ile tanışmış. Akıncı’nın uyguladığı egzersiz sistemiyle kendini daha sağlıklı hissettiğini belirten Tuğba Övgün Uras, yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Emekli banka müdürüyüm. Geçtiğimiz yaz başında bir kaza geçirdim ve sağ dizimin ön çapraz bağları koptu. 1 ay boyunca yataktan çıkamadım, ayağa kalkamadım. Hayat kalitem düştü, hareket kabiliyetim azaldı. Mesleki deformasyon sonucu zaten var olan bel ve boyun fıtığıma, bir de topallama eklenmişti. Bir ay sonra ise klasik fizik tedavi süreçleri başladı. Tabii zor bir süreçti. Kendi memleketim olan İzmir’e gittim ve birkaç doktorun farklı tedavilerini denedim ancak oğlumun eğitimi için tekrar İzmit’e döndük. İşte bu dönüşte hayatım değişti.

 

Burada bir yakınımın tavsiyesi üzerine fizyoterapist Elif Akıncı ile görüşmeye karar verdim, hemen bir randevu aldım.

Hani ilk görüşte aşk derler ya, Elif Hanım ile öyle bir durum yaşandı ve daha ilk görüşmemizde hem mesleki bilgisi hem de bana yaklaşımı ile alakalı farkı beni çok etkiledi. Önce egzersiz programı oluşturmak için beni fiziksel olarak değerlendirdi, ardından MR sonuçlarım ve hastane sürecim ile alakalı doktorumla görüştü. Doktorumdan da bilgi aldıktan sonra, bana durumumun ne olduğunu, neden bu ağrıları yaşadığımı ve egzersiz ile neler olabileceğini açıkladı.

Bu beni çok cezbetti. İnsanlara kendi bedenleri ve yaşadıkları problemlerle ilgili detaylı bilgi verilmesi, kişide bir sağlık sorunu varsa egzersize başlamak için muhakkak doktor onayı istenmesi; doktorlarla koopere çalışılıyor olması, kurumun ve Elif Hanım’ın ciddiyetinin ve profesyonelliğinin bir göstergesi. Umut ise sağlıklı yaşam sürmek için çok önemli bir şey.

Ben umudumu kesmiştim. Ameliyat sürecine doğru ilerliyordum ki Elif Hanım ile tanıştım ve o bana ameliyat olmama gerek kalmadan sağlıklı bir yaşamın kapılarını açmamda yardımcı oldu. Egzersiz programımızı ayarladık ve 2017 Kasımında seanslara başladık.

★ ★ ★

Haftanın iki günü Elif Hanım ile birebir çalışıyoruz. Rubatonik Pilates yapıyoruz. 30 seanslık bir program oluşturuldu. 15’inci seansımda yürümemde ciddi bir fark oldu. Görenler ‘Nasıl böyle yürüyebiliyorsun?’ diye sormaya başlayınca çok mutlu oldum. Bu beni daha çok motive etti.

Aksak yürürken şimdi ceylan gibi sekiyorum. Sağ dizim güç kazandı, artık topallamadan gayet sağlıklı bir şekilde yürüyebiliyorum. Merdiven inip-çıkıyorum, bacak bacak üstüne atıyorum. Bu benim için çok büyük bir gelişme çünkü bir ara bastonla yürümek gibi bir düşünceye bile kapılmıştım. Geçtiğimiz yazı kol değnekleriyle geçirdim.

Rubatonik Pilates ile vücudumda da incelmeler başladı. Kaslar çalıştığı için vücudum şekillendi. 20’nci seansta bir ölçüm yapıldı. Bedenimde 32 santime yakın bir incelme olduğunu gördük. Beni görenler ‘Sana ne olmuş böyle? Gençleşmişsin’ diyorlar. Onlara cevabım, ‘Önce stresli iş yaşamını bıraktım, sonra Elif Akıncı’yla tanıştım’ oluyor.

★ ★ ★

Rubatonik Pilates’in etkileri sadece bununla da sınırlı kalmadı. Boyun ve bel ağrılarımda da ciddi azalmalar oldu.

45 dakika boyunca birebir tüm vücuda yönelik çalışıyoruz. Bu da sorunlu olan her bölgenin iyileşmesini sağlıyor.

Benim herkese tavsiyem şudur; sağlığınızla ilgili hiçbir şeyi ertelemeyin. Elif Hanım’a geldikten sonra benim gibi sıkıntı yaşayan, ağrı çeken tüm arkadaşlarıma önerdim kendisini. İki arkadaşım başladı ve olumlu sonuçlarını gördüler.

Bir dip not aktarmak istiyorum; ben Uluslararası Meslek Kadınları Derneği (İzmit Soroptimist Kulübü) üyesiydim ancak sağlık sorunlarım nedeniyle etkinliklere çok fazla katılamıyor, çalışamıyordum. Şimdi sosyal yaşamım da değişti. Kongrede yönetim kuruluna seçildim ve ağrılarımdan kurtulduğum için rahat bir şekilde çalışabiliyorum.

Çocuğumla parka gidip oyun oynayamazken şimdi birlikte aktiviteler yapıyoruz.

Kaliteli hizmet her yerde yok. Pozitif Yaşam Merkezi, çok bilinçli ve profesyonel bir merkez. Elif Hanım ve fizyoterapist arkadaşlar konularında uzman, güvenilir isimler. Burada çok güvenerek ve sağlıklı bir şekilde egzersiz yapıyorsunuz.

Sağlığınızı ehil olmayan ellere emanet etmeyin, sakatlanmayın.

Bilinçsiz yapılan her spor vücuda daha fazla zarar veriyor.”

NASIL ARANDI: #Elif Akıncı # fizyoterapist # rubatonik pilates # pozitif yaşam merkezi # Elifin yörüngesi # sağlık # pilates # tuğba övgün uras #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.