Didem Aydın: Annelik büyük bir hediye

2020-11-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-11-11
.stripslashes($urun->baslik).

HAZIRLAYAN: ESİN ALÇIOĞLU

FOTORĞAF: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Otomotiv sektöründe, ülkemizin önde gelen kuruluşlarından birinde kontrol mühendisi olarak görev yapan Didem Aydın, aynı zamanda 6 yaşındaki yakışıklı Arda’nın annesi. Küçük oğluyla birlikte vakit geçirmekten ve onun gelişimine katkıda bulunmaktan büyük keyif alan Didem Hanım, anneliği ’büyük bir hediye’ olarak tanımlıyor. Didem Aydın, sevimli oğlunu büyütürken yaşadıklarını ve dikkat ettiği noktaları bizlerle paylaştı.

 

Kendinizi nasıl bir anne olarak tanımlarsınız?

Aklına koyduğunu yapan, fedakar, sakin yapılı, güler yüzlü bir anneyim. Yaptığım her şeyi hakkını vererek, layıkıyla yapmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi severim. Mücadeleyle birlikte gelen gelişime inanırım. Hatta anneliği, insanın gerçek potansiyelini keşfetmesi ve kendini daha iyi tanıması için hayatın verdiği en büyük hediye olarak gördüğümü söyleyebilirim. Anne olmak bana daha önce bu kadar farkında olmadığım bir iç görü kattı. Kendi canımdan bir parçayla bu kadar yakından ilgilenmek, gelişiminden büyük oranda sorumlu olmak bana hem güç hem de keyif veriyor. Ona bakıp kendini görmek, onda başlatmak istediğin değişimi kendinde başlatman gerektiğini anlamak insanı çok besliyor. Kalbimin sıcaklığını hiç hesapsız ve karşılıksız bir şekilde sunarak bir canı ısıtabilmek ve onun saçtığı ışıkla gurur duymak tarifsiz bir duygu.

 

Oğlunuzla birlikte neler yapmak, nerelere gitmek size keyif veriyor?

Genel olarak Arda ile bir yerlere gitmek çok maceralı oluyor. Hayattan ve yemek yemekten zevk almayı, anın tadını çıkarmayı iyi biliyor. İnsanlarla birlikte olmaktan, yeni yerler keşfetmekten hoşlanıyoruz. Oğlumla birlikte en çok doğada yürüyüş yapmayı, bu yürüyüşler sırasında gördüğümüz hayvanları ve farklı türlerde bitkileri incelemeyi, sahilde denize taş atmayı seviyoruz.

 

Çocuk büyütürken hangi noktalara dikkat ediyorsunuz?

Arda’nın kendisini ve duygularını tanımasını, kararlarını bilinçli bir şekilde almasını; onu başarıya götürecek adımları baskıyla, zorlamayla değil içsel motivasyonuyla atmasını çok önemsiyorum. Günümüzde dikkat dağıtıcı çok fazla unsur var, maalesef. Arda’nın büyüdükçe ilgi alanlarını keşfederek keyif alacağı alanları bulduğunu, bu konularda bilgi ve deneyimini arttırdığını görebilmek beni çok mutlu eder. Arda’nın bebekliğinden beri ona her zaman şevkle kitap okudum. Okumayı seven bir birey olmasını çok önemsiyorum. Bazen aynı kitabı defalarca, usanmadan okumam gerekiyor. Bununla beraber, yatmadan önce okuyarak geçirdiğimiz o anlar, Arda’nın da duygularını en çok açtığı, paylaşımlarımızın çok tatlı olduğu zamanlar.

 

Oğlunuzun özel ilgi alanları var mı? Geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Söylediğim gibi doğaya ve canlılara çok özel bir ilgisi var. Dayısını da örnek alarak, doğa gezilerine fotoğraf makinesini götürüp, gördüğü ilginç kareleri fotoğraflama alışkanlığı kazandı. En küçük detaya kadar her şeyi merak ediyor. Biz bu ilgisini geliştirmek için sık sık doğa gezilerine çıkıyoruz, akvaryumlara ve hayvanat bahçelerine gidiyoruz, evde belgeseller izliyoruz. Ayrıca kütüphanesinde hayvan türlerinin farklı özelliklerini tanıtan bir çok kitabı var: Tüylü Canlılar, Pullu Canlılar, Görünmeyen Hayvanlar, Tropik Sular Kızıldeniz… Arda’nın sözlü iletişim yeteneğini de güçlü buluyorum. Her yaştan insanla arkadaşçasına sohbet edebilen, zaman zaman zekice kurgulanmış şakalar patlatan; anlatmak istediği şeyi hikayeleştirerek tüm bedenini de işin içine katıp heyecanla aktarabilen bir çocuk. Bu nedenle 5 yaşında yaratıcı drama kursuna başladı. Her fırsatta Arda’yı tiyatro izlemeye götürürüm ve tiyatronun her zaman hayatında olmasını çok isterim.

 

Çocuğunuzu yetiştirirken faydalandığınız kaynaklar var mı?

Hamile olduğum dönemde ‘HypnoBirthing’ kitabını okudum. Nefes teknikleriyle doğumu kolaylaştırma ve doğumu doğal karşılayabilme üzerine çok faydasını gördüm. Oğlum ilk doğduğunda ‘Çocuğunuzun Beynine Hoş Geldiniz’ kitabından faydalanmıştım. Kitabın; o dönem merak ettiğim bir çok farklı konuda, araştırmalara dayanan açıklamaları vesveselere hiç yer bırakmadı diyebilirim. Geçtiğimiz yıl basılmaya başlanan Kafa Çocuk ve Bilim dergisini de çok severek takip ediyoruz. Özellikle oyunları hem çok yaratıcı hem de eğlenceli.  En büyük kaynağım, kendi annem başta olmak üzere tanıdığım ve takip ettiğim diğer anneler. Her birinden çok fazla şey öğreniyorum.  Hem içgüdüsel olarak hem de yılların tecrübesiyle kadınların nesilden nesle taşıdığı pratiklerin her biri ayrı birer şifa kaynağı.

NASIL ARANDI: #anne # çocuk # Didem Aydın # Arda # 6 yaşında # çocuğum ve ben # kocaeli life # dergi # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.