‘Ahududu’nun meleği… Melek Baykal

2017-07-10    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-07-10
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Eylem Selvi

Onu 90’lı yılların fenomen dizisi ‘Ferhunde Hanımlar’daki ‘Nermin’ karakteriyle tanıdık. Daha sonra ‘Hayat Bağları’ dizisindeki Nurhayat ve ‘Cennet Mahallesi’ndeki ‘Pembe’ ile çıktı karşımıza.  Oyunculuk yeteneğiyle, hayat verdiği her karakteri sevdirdi; üstlendiği her rolün hakkını fazlasıyla verdi.

Ardından, 2 yıl öncesine dek bir televizyon kanalının gündüz kuşağında sunduğu ‘Melek’ programıyla, 4,5 yıl hayatımızın bir parçası oldu.

Melek Baykal, 2 yıldır ekranlardan uzak.

Bu ayrılığın nedeni, artık çok sevdiği tiyatroya dönüş yapmış olması.

Şu sıralar ‘Ahududu’ isimli oyunuyla gündemde olan ve oyununu İstanbul dışında da pek çok yerde sahneleyen Melek Baykal, ‘Ahududu’yu ilimizde de sergilemek istiyor. “Belediyelerle kontak kurabilirsek, Kocaelililerin Ahududu’yu çok seveceğini düşünüyorum” diyor.


                                         Melek Baykal’ın başrolünde oynadığı Ahududu adlı kara komedinin kadrosu oldukça kalabalık.

 

Melek Hanım, takdir edilen sevilen bir oyuncusunuz. Yaptığınız her işte çok başarılı oldunuz. Şu sıralar ekranlardan uzaksınız, neler yapıyorsunuz?

‘Melek’ programını bitireli 2 yıl oldu. 4,5 sene devam etti. İçerisinde her konuyu barındıran, bilgiye dayalı çok güzel bir kadın programıydı. Ancak artık bu tür programlar değil daha çok evlendirme programları tercih edildiği için ‘Melek’ programı bitti. Hatta bana da evlilik programı yapmam için bir teklif geldi ancak bu benim kulvarım değil, o yüzden kabul etmedim.

Aslında biz sizi gündüz kuşağı programından önce dizilerinizle tanımıştık…

Ben senelerce dizi sektöründeydim ve çok yoruldum. Dizi sektörü en ağır sektörlerden biri. Geceniz yok, gündüzünüz yok, tatiliniz yok, hafta sonunuz yok, bayramız yok, yılbaşınız yok… Sırf çalışma odaklı bir sektör. O nedenle dedim ki; “Benim mis gibi bir işim var; tiyatro. Neden tiyatro yapmayayım?”

Ve tiyatroya geri döndünüz…

Geçtiğimiz yıl devlet tiyatrolarından emekli oldum. Bu sezon sevgili meslektaşım Nedim Saban ile bir oyuna başladık. Çok istiyorduk birlikte çalışmayı ama bir türlü denk gelememiştik. Şimdi tiyatro yapıyorum. Çok güzel bir oyun seçtik. İsmi ‘Ahududu’. Herkesin bildiği eğlenceli bir Amerikan oyunu.

 


                                                                           Melek Baykal ile 83 yaşındaki annesi Şükran Baykal birlikte yaşıyor.

 

EĞLENCELİ BİR OYUN

Bize biraz oyundan bahseder misiniz?

‘Ahududu’, dünyanın en çok oynanan kara komedilerinden biri ve şimdi de ‘Tiyatrokare’nin yeni yorumuyla, Nedim Saban imzasıyla sahnede. İnsanları huzura kavuşturmak, yalnızlıklarından kurtarmak için zehirleyen iki yaşlı kadının hikayesini ve onların çevresindeki olayları anlatıyor. Çok eğlenceli bir oyun. ‘Ahududu’da başrolleri sevgili Suna Keskin ve Nedim Saban ile paylaşıyoruz.

Oyun, sadece İstanbul’da mı sahneleniyor?

İstanbul’da bu oyunu çok oynadık. Bunun yanı sıra Mardin, Urfa, Bandırma, Balıkesir gibi pek çok ile de gittik. Bu yaz İstanbul oyunlarını kestik, muhtelif yerlere yazlık turnelerimiz olacak. İzmir, Datça, Marmaris, Bodrum, Ayvalık, Çeşme gibi…

Tiyatro yaptığınız için çok daha mutlu görünüyorsunuz…

Evet, çok mutluyum. Tiyatro yapmak çok güzel. Aslında yaptığım her işi severek yaptım. Diziyi de kadın programını da çok severek yaptım. Canlı yayında 5 göz, 10 kulak şeklinde yayın yapmalısınız. Yanlış bir söz yüzünden kanalı kapatabilirsiniz. Dolayısıyla hepsi benim için çok keyifliydi. Ama tiyatroda farklı bir şey var. Siz sahnedesiniz ama seyircinin soluğu yüzünüzde… Çok canlı bir şey o. Tabii bu demek değil ki ileride dizi yapmayacağım ya da ekrana çıkmayacağım.

 

 

KOCAELİ’YE GELMEK İSTİYORUM

İstanbul dışında pek çok ile gitmiş, oyununuzu oynamışsınız. Kocaeli’ye gelmeyi düşünüyor musunuz?

Hiç gelmedim ama Kocaeli’yi biliyorum. Gelmeyi de çok isterim. Belki bu kış belediye ile bir kontak kurabilirsek, geliriz. Tiyatronun her yere girmesi lazım. Toplumu ayakta tutan ve ayağa kaldıran tek şey sanattır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanların, İngilizlerin, Fransızların savaştan çıkar çıkmaz yaptıkları iş opera ve tiyatro binalarını onarmak olmuş. Biz de nedense sanat hep alargaya alınıyor. 10 yıldır Atatürk Kültür Merkezi’miz kapalı. Hükümetlerin bir kültür sanat politikaları yok. İnşallah bir gün her şey yoluna girer.

Daha önce belediyelerle çalıştınız mı?

Tabii ki çalıştım. Bu yıl belediyelerle çok güzel işler de yaptık. Mesela Ankara Yenimahalle Belediyesi, İstanbul Maltepe Belediyesi oyunumuzu satın aldı. Böyle yaparak seyirciye bedava oyunu izleme şansını verdiler. Bunlar belediyeler için güzel girişimler. İnşallah devamı gelir. Seyircinin ayağını tiyatroya alıştırmak gerek. Eskiden tiyatro seyircisi daha fazlaydı. Şunu da söylemeliyim, seyirciye bedava tiyatroya gitmeyi özendirmek de yanlış. Bu duruma alışınca para vererek gitmek istemiyorlar. Seyirciyi para vererek tiyatroya gitmeye özendirmek ve bunun için çabalamak gerekiyor.

 

KAHRAMAN KADINLAR ÇOĞALSIN

Uzun süre kadın programı yaptınız ve kadınların yaşadığı sorunlar hakkında duyarlı olduğunuzu biliyoruz… Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Kadınlar, asla kenara çekilmesinler. Katiyen kendilerini kenarda köşede, itilmiş-kakılmış muamelesi içinde görmesinler. En önde yürüsünler. Hele ki hiç kimseye verilmeyen hakları biz Mustafa Kemal Atatürk sayesinde edinmişiz. Neden aldığımız hakları ellerimizle verelim? Vermeyeceğiz. Önce cumhuriyetimize, Atatürk’e sahip çıkmamız lazım. Kadın haklarına da sonuna kadar sahip çıkmalıyız. Kadın toplumumuzda hep eksik etek olarak görüldü. Kadınlar kendilerini bu noktada görmemeli. Kahraman kadınlarımızın çoğalması gerekiyor. Son olarak Kocaeli’ye selamlarımı gönderiyorum. Dilerim, ‘Ahududu’yu Kocaelililer ile buluşturabiliriz...

 

 

 

 

NASIL ARANDI: #Melek Baykal

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.