21-06-2024 13:16

Yeni yüzüyle karşınızda; Zevvak Bi’ Meyhane

2018-11-01    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-11-01
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: Serpil ÇOLAK 

FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin

 

 

Derince’de meyhane olduğunu biliyor muydunuz? Ne yalan söyleyeyim ben bilmiyordum ve duyduğumda çok şaşırdım. ‘Hem güzel bir mekan hem de yemekleri çok lezzetli’ dediklerinde daha da çok şaşırdım. Merakımı yenemeyip yola koyuldum. Derince’de bulunan alt geçidin üzerinden Fevzi Çakmak Caddesi’ne dönüp limana doğru ilerlerken “Burada nasıl bir meyhane olabilir ki” sözünü kendi kendime kaç kez tekrarladığımı hatırlamıyorum. Eski liman yoluna varıp da sağa doğru yöneldiğimde gözlerime inanamadım. Çölün ortasında bir vaha gibi... Kapıdan içeriye adım attığımda sürprizlerle dolu bir yere geldiğimi anladım. Hemen girişte bir çocuk oyun odası, kocaman bir bahçe, çıtır çıtır yanan şöminenin bulunduğu bir iç mekan. Güler yüzlü bir işletme sahibi, eşi ve oğlu... Zevvak Bi’ Meyhane’deydim işte.

 

 

40 YILLIK MEYHANE

Zevvak Bi’ Meyhane yeni bir mekan değilmiş, 40 yıldır varmış meğer. Yaklaşık 7 ay önce el değiştirmiş. Mekanın yeni işletmecisi Fahri Çavdar, yeni bir anlayışla ve yeni bir yüzle burayı bambaşka bir yer haline getirmiş. Fahri Bey, Kocaeli Üniversitesi Deniz ve Liman İşletmeciliği Bölümü mezunu. Uzunca sayılabilecek bir süre kurumsal firmalarda uluslararası taşımacılık ve lojistik yöneticiliği yapmış. Yemek sektörüne nasıl mı girmiş? Yıllardır hayaliymiş. Yemek yapmayı çok seven, evine gelen misafirleri kurduğu güzel sofralarda, pişirdiği lezzetli mi lezzetli yemeklerle ağırlayan Fahri Bey, çok beğenilen yemeklerini damak tadına düşkün daha geniş kesimlerle paylaşmak istemiş. Ve bir gün kurumsal hayattan sıkıldığında, kendi işinin patronu olmaya karar verdiğinde, istifa ederek, Derince’deki bu meyhanenin işletmeciliğini devralmış.

 

MEZELER ÇOK LEZZETLİ

Fahri Bey, evindeki misafirlerini nasıl ağırlıyorsa, Zevvak Bi’ Meyhane’ye gelen müşterilerini de öyle ağırlıyor. Müşterilerini misafir gibi gören Fahri Bey, yemeklerin tamamını da kendi elleriyle pişiriyor, hatta kendisi servis ediyor. Masalara bizzat gidip sunum yaparken, yemekler hakkında bilgi vermeyi de ihmal etmiyor. Fahri Bey, misafirleri için her gün 8-10 çeşit meze hazırlıyor. Mevsimsel olarak değişkenlik gösteren mezeler o kadar lezzetli ki... Zeytinyağlı taze fasulyesi efsane... Zeytin salatası mutlaka denenmeli. Köz patlıcandan semizotuna, barbunya pilakiden haydariye, köpoğlundan paçanga böreğine kadar masaya gelen tüm mezeler çok lezzetliydi. Mezelerde kullanılan zeytinyağının Akhisar’dan geldiğini söylüyor Fahri Bey, “Ailemizin zeytinlerinden yapılan hakiki zeytinyağı kullanıyoruz” diye ekliyor.

 

 

KUZU ETİ SEVENLERE

Zevvak Bi’ Meyhane’de mezelerin yanı sıra sakatat da bulabilirsiniz. Beyin söğüş, uykuluk, kuzu ciğer, kuzu böbrek ve kokoreç... Ana yemek menüsü ise ‘kuzu eti’nden oluşuyor. Dilerseniz kuzu pirzola, dilerseniz kuzu lokum, dilerseniz kuzu küşleme... Etler, Balıkesir’den geliyor. Kuzu eti yemeyenler için tavuk ve köfte de var. Fahri Bey bütün yemekleri kendisi pişirdiği gibi alışverişi de bizzat kendisi yapıyor. Mutfakta kullanacağı malzemenin en iyisini seçiyor, ‘kaliteden asla ödün vermem’ diyor. Zevvak Bi’ Meyhane’de yemeğin yanında rakı, şarap ya da bira içebilirsiniz. Gerek mekanın bahçesinde, gerekse şömineli iç kısımda bir yandan yemeğinizi yerken bir yandan da meyhane müzikleri eşliğinde hoş sohbetin tadına varabilirsiniz.

 

ÇOCUKLAR UNUTULMAMIŞ

Zevvak Bi’ Meyhane, ailenizle, eşinizle, dostunuzla, hatta çocuklarınızla birlikte gönül rahatlığıyla gelip yemek yiyebileceğiniz bir yer. Fahri Çavdar ve eşi eskiden mutfak olarak kullanılan girişteki mekanı çocuk kulübüne dönüştürerek, çocukları da unutmadıklarını göstermiş. Aileler yemeklerini yerken çocuklar oyun odasında keyifli vakit geçirsin diye çeşit çeşit oyuncaklar da alınmış. 90 metrekarelik kapalı alanı, 150 metrekarelik bahçesi bulunan Zevvak Bi’ Meyhane aynı anda 100 kişiyi ağırlayabiliyor. Burada doğum günü, iş yemekleri gibi toplu organizasyonlar da yapabilirsiniz. Öğleden sonra başlayan servis gece yarısına kadar devam ediyor. Unutmadan ekleyelim; zevvak, Osmanlıca’da ‘çok tadan’ anlamına geliyormuş. Zevvak Bi’ Meyhane, adından da anlaşılacağı üzere lezzet düşkünlerinin yeni adresi olmaya aday. Siz de benim gibi ‘Derince’de meyhane mi?’ diyenlerdenseniz, Zevvak Bi’ Meyhane’ye mutlaka uğramalısınız. Pişman olmayacaksınız.

 

İLETİŞİM

Adres: Dumlupınar Mahallesi, Fevzi Çakmak Caddesi, No: 3, Derince/Kocaeli

Tel: (0262) 229 22 81

GSM: (0507) 454 41 33

Web: www.zevvak.com

Facebook: zevvakbimeyhane

İnstagram: @zevvak

Tivitter: @zevvakbimeyhane

 

NASIL ARANDI: #zevvak bi meyhane # meyhane # derince # kocaeli # yemek # mekan #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.