Yılın en başarılı iş kadını; Çiğdem Özcan Aytaş

2019-08-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-08-02
.stripslashes($urun->baslik).

İlimizin başarılı iş kadınlarından Çiğdem Özcan Aytaş geçtiğimiz haziran ayında Kocaeli Life’ın kapağına konuk olmuştu. Çiğdem Hanım’ın, İzmit Sanayi Sitesi’nde küçük bir torna tezgahıyla başlayan başarı hikayesi kentte büyük yankı bulmuştu.

Sanayi gibi erkek egemen bir sektörde başarıdan başarıya koşan Çiğdem Özcan Aytaş’ın hikayesini kimi zaman şaşırarak, kimi zaman hayretler içinde kalarak, kimi zaman duygulanıp, çoğu zaman gururlanarak okumuştuk.

DNZ Endüstri’nin sahibi Çiğdem Özcan Aytaş, Kocaeli Life dergisine kapak olduktan sonra ulusal medyanın dikkatini çekti ve ‘yılın en başarılı iş kadını’ seçildi. Çiğdem Hanım ile dergimizde yayımlanan röportajı sonrasında yaşadığı gelişmeleri konuştuk. Bakın, Çiğdem Hanım’ın hayatında ne gibi değişiklikler olmuş.

 

Çiğdem Hanım, Kocaeli Life dergisinin kapağına konuk olduktan sonra nasıl geri dönüşler aldınız?

Öncelikle şunu söylemeliyim, bu kadar iyi feedbackler alacağımı düşünmüyordum. Hizmet sektöründe değildim, üretim yapıyordum, kapakta yer almanın bana nasıl katkı sunacağını merak ediyordum. Ve şunu gördüm; firma prestiji açısından çok iyi oldu, müşteri portföyümüzde yer alan firmalar bizi yakından tanıma fırsatı buldu. DNZ Endüstri ne zaman doğdu, nereden nereye geldi, hangi alanlarda faaliyet gösteriyor... Birlikte iş yaptığımız Polisan firması bizim sadece fabrika kurulumu ve mekanik bakım yaptığımızı düşünüyormuş; talaşlı imalat yaptığımızı, donanımlı bir imalat atölyemiz olduğunu bilmiyormuş. Derginizde yayımlanan röportajı okuyunca öğrenmişler. Halihazırda çalıştığımız bu firma ‘Sizin imalat atölyeniz de varmış, madem birlikte çalışıyoruz, bizim için de imalat yapabilirsiniz’ dedi. Bu süreç önümüzdeki haftalarda iş yerimize yapacakları denetlemenin ardından başlayacak.

Onların ihtiyacı olan parçaları üretmeye başlayabiliriz. Bu bizim için çok büyük bir avantaj olacak.

 

İşinize katkısı oldu demek ki... Bunun gibi başka örnekler var mı?

Derginizde yayınlanan röportajdan sonra birkaç tane daha firma geri dönüş yaptı, bizimle birlikte çalışmak istediklerini söylediler, yeni yatırımlarında alternatif tedarikçi olmamızı istediler. Bu firmalarla görüşmelerimiz yakın zamanda başlayacak.

 

BİZE ŞANS GETİRDİ

 

Dergideki röportajdan etkilenerek firmanıza başvuran bir kitle de oldu yanılmıyorsam.

Firmamızı derginiz vasıtasıyla tanıyıp, ilham alan bir kitle ortaya çıktı. Bunlar genellikle üniversite son sınıf öğrencileri. ‘Dergide gördüm, sizin firmanızda staj yapmak istiyorum, sizinle çalışmak istiyorum’ diyerek mail atan çok kişi oldu. Bu gençlerin birçoğu ODTÜ, Yıldız Teknik ve Boğaziçi gibi iyi üniversitelerde okuyan öğrenciler. Staj için başvuruda bulunanları geri çevirmiyoruz ve çevirmeyeceğiz. Gençlere fırsat tanıyacağız. Bilgiyi almak isteyene, kendini geliştirmek isteyene, ışığı ve enerjisi yüksek olana işi öğreteceğiz ve uygunluğumuza göre işe alacağız. ‘Askerliğini yap öyle gel ya da tecrübe kazan da gel’ demeyeceğiz. Çünkü burası çok güzel bir okul aynı zamanda. Gençlere ilham verdiğimiz için çok mutluyuz.

 

Aynı zamanda güzel bir anı değil mi?

Kesinlikle, benim için çok güzel bir anı oldu. Röportajı açıp okuduğumda görüyorum ki hiçbir abartıya kaçmadan markamızı ve kendimi çok net ifade etmişim. Bir de geleceğe dair planlarımız vardı, bu kadar kısa süre içinde çok olumlu bir gelişme yaşandı. Hatırlarsanız, ‘Kendimizi uluslararası bir projede görmek istiyoruz’ demiştim. Bu konuyla ilgili görüştüğümüz birkaç firma vardı, onlardan biriyle somut bir adım atmış bulunmaktayız. Önümüzdeki süreçte ekibimizle birlikte yurt dışına giderek, çalışma yapacağımız sahayı yerinde göreceğiz. Bu gelişmenin bu derginin yayınlanmasının akabinde olması da bize şans getirdiğini hissettirdi.

 

 

EN BAŞARILI İŞ KADINI SEÇİLDİ

 

Asıl önemlisi dergideki röportajınızdan sonra Türkiye’de ‘yılın en başarılı iş kadını’ unvanına layık görüldünüz. Nasıl oldu bu?

Türkiye’nin lider markalarının ödüllendirildiği bir yarışmada beni ‘yılın en başarılı iş kadını’ seçtiklerini, bu kategoride ödülü bizim markamıza vermek istediklerini belirttiler, ödül törenine davet ettiler. Geçtiğimiz yıl düzenlenen törende ülke genelinde çok büyük markalara ödül verilmiş. Bana Kocaeli Life vasıtasıyla ulaştıklarını düşünüyorum çünkü sizin derginize röportaj verene kadar eşimin soyadını kullanmıyordum. İş dünyasında herkes beni Çiğdem Özcan olarak tanırdı. Bir tek sizin derginizde ‘Çiğdem Özcan Aytaş’ olarak yer aldım. Ödül gecesini organize eden şirket bana ‘Çiğdem Özcan Aytaş’ olarak dönüş yaptı. Beni dergi vasıtasıyla bulduklarını düşünüyorum.

 

 

Bu ödüle layık görülmek size neler hissettirdi?

Bu sektörün içinde bir kadın olarak bu ödüle layık görülmek gururumu inanılmaz okşuyor. Ben gerçekten gurur duyuyorum çünkü ilmik ilmik dokuduk DNZ’yi. Bugün bu emeğin meyvelerini almak hele ki herkesin yapmadığı bir işi yaparak almak, erkek egemen bir sektörde tek olmak, başarılı olmak, bu ödülü daha da anlamlı kılıyor. Kadınların da bu sektörde var olabileceğini göstermek, böyle bir şeye önayak olmak inanılmaz keyif verici.

Bütün bunlara vesile olduğunuz için de ayrıca teşekkür ederiz.

 

Biz teşekkür ederiz Çiğdem Hanım, başarılarınızın devamını dileriz.

NASIL ARANDI: #Çiğdem Özcan Aytaş # Kocaeli Lıfe # yılın en başarılı iş kadını # başarı # ödül

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.