Yer çekimine meydan okuyor: Doruk Demir

2019-04-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-04-11
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Büyük Önder Atatürk’ün ‘Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim’ sözü tam da Doruk Demir’i tarif ediyor. Doktor Ayhan Demir ile muhasebe uzmanı Meriç Demir’in oğulları Doruk, yakışıklı olduğu kadar başarılı da. Enerji Gençlik Spor Kulübü bünyesinde cimnastik sporuyla ilgilenen Doruk Demir, daha 9 yaşında olmasına rağmen elde ettiği başarılarla göğsümüzü kabartıyor. Yaşının küçük olmasından dolayı milli takıma giremese de kendi yaş kategorisinde geleceğin yıldızı olarak gösterilen Doruk Demir, 2 yıldır aktif olarak cimnastik yapıyor. Geçtiğimiz yıl katıldığı Türkiye müsabakalarının ilk etabında ikincilik alan, ikinci etapta ise birinciliği göğüsleyen Doruk Demir, son olarak geçtiğimiz ay Başiskele’de düzenlenen Türkiye Aerobik Cimnastik Lig Müsabakaları 3. Lig Yarışları’nda Türkiye birincisi oldu. İddialı, istikrarlı, disiplinli ve hedef odaklı bir sporcu olan Doruk Demir’in nihai hedefi, milli takım sporcusu olmak.

 

 

Doruk, ne kadar süredir cimnastik yapıyorsun?

Cimnastik yapmaya 4 yaşında başladım ama düzenli olarak 2,5 yıldır yapıyorum.. 2 yıldır Enerji Gençlik Spor Kulübü’nün sporcusuyum. 

 

Neden cimnastiği tercih ettin, Doruk?

Aslında annemin teşvikiyle başladım cimnastiğe. Annem, ileride başka bir spor branşına yönelirsem, daha güçlü ve esnek olmam için bu spora yönlendirdi beni. Cimnastiğe başladıktan sonra da bu sporu çok sevdim ve devam etme kararı aldım. Yer çekimi kuvvetine karşı yapılan tek spor olması da ilgimi artırdı.

 

Futbola karşı da ilgin olduğunu öğrendik…

Evet, futbolu da çok seviyorum. Hatta bir ara futbola dönmeyi de düşündüm. İki spor dalı arasında bir tercih yapmam gerekiyor çünkü farklı kas grupları çalışıyor. Birine yönelmem gerekiyordu, cimnastiği seçtim. Kendimi bu alanda    geliştireceğim.

 

Peki, cimnastik müsabakalarından aldığın dereceler nelerdir?

Geçtiğimiz yıl katıldığım Türkiye Şampiyonası’nda ikinci; ikinci etapta ise Türkiye birincisi oldum. Bu yıl düzenlenen şampiyonanın ilk etabında ise Türkiye birincisi oldum. İkinci etap haziran ayında yapılacak. Orada da hedefim birincilik. Ben çok azimli, disiplinli ve hedef odaklıyım. Bu da bana başarıyı getiriyor.

 

İlk dereceni aldığında ne hissettin?

Büyük bir şaşkınlık yaşadım ama çok mutlu oldum. Yarışmaya derece alacağımı düşünerek gitmemiştim. Başarılı olunca çok şaşırdım. Bir yarışmadan kaç puan alacağıma, yarışmaya girmeden önce karar veriyorum ve bu yönde çalışıyorum. Antrenmanlarımı hiç aksatmıyorum. Yarışmada da o puanı tutturuyorum. Son yarışmada 16 puan alma hedefim vardı ve aldım. Haziranda gerçekleşecek Türkiye müsabakalarının ikinci turunda hedefim, 17 puan almak.

 

Cimnastik yaparken ne hissediyorsun?

Çok mutlu oluyorum. Kendimi daha güçlü ve özgüvenli hissediyorum.

 

Hem okulu hem sporu bir arada yürütüyorsun. Zor olmuyor mu?

Olmuyor, derslerim de gayet iyi; okulda başarılıyım... Okuldan çıktıktan sonra antrenmana geliyorum. Bu beni zorlamıyor. Hafta içi 5 gün 2 saat, hafta sonu ise 4 saat spor yapıyorum. Evimiz, Kartepe Balaban’da. Annem ya da babam antrenman sonrası beni kulüpten alıyor; eve gidiyorum, duş alıp ödevlerimi yapıyorum ve sonrasında uyuyorum.

 

Gelecek planın nedir Doruk?

Doktor ya da bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. Sporla ilgili hedefim de milli takıma girmek.

 

Arkadaşlarını cimnastiğe yönlendiriyor musun?

Evet, teşvik ediyorum. Özellikle benden yaşça küçük olanlar benim yaptığım hareketleri görünce bu spora merak duyuyorlar. Ayrıca kardeşim Alaz da bana özeniyor. O henüz küçük ama eminim bir spor branşıyla ilgilenecektir.

 

Spor dışında bir hobin var mı?

Satranç oynamayı seviyorum. Bilgisayar oyunlarından da hoşlanıyorum ancak oynamaya pek vaktim olmuyor. Arkadaşlarımla, sokakta oyun oynamak da hoşuma gidiyor.

NASIL ARANDI: #Doruk Demir # Türkiye aerobik yarışması # Enerji Gençlik ve Spor Kulübü # cimnastik # spor # kocaeli life

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.