26-06-2024 00:32

Yeni nesil çiçekçi; Müjde Çiçek & Çikolata

2020-11-05    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-11-05
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Çocukluğundan beri çiçeklere ilgi duyan Müjde Maliş, çok sevdiği çiçeklerle daha çok bir arada olabilmek için Müjde Çiçek & Çikolata’yı geçtiğimiz yıl hizmete açtı. 

İlimizde uzun yıllar esnaflık yapan babası Osman Maliş ve annesi Firdevs Maliş’in de desteğiyle hayallerini gerçeğe dönüştüren Müjde Hanım, kendisini ‘yeni nesil çiçekçi’ olarak tanımlıyor. 

“Gerek tasarımlarım gerekse kullandığım aksesuarlarla bu sloganın hakkını veriyorum” diyen Müjde Maliş’in girişimcilik hikayesini gelin birlikte dinleyelim.

 

Müjde Hanım, çiçek sevginiz nasıl başladı?

Çiçek sevgim, merakım, tutkum, çocukluk yıllarıma dayanır. Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde okurken, çiçeklerle daha çok bir arada olabilmek için bir çiçekçinin yanında çalışmaya başladım. Aranjmanlar, teraryumlar, sukulentler, çiçek demetleri hazırladım. Bu işte iyi olduğumu fark edince güzel, şirin bir dükkanım olsun istedim. Okulum biter bitmez de ailemin desteğiyle kendi çiçekçi dükkanımı açtım. Bir yandan bilirkişi arkeolog olarak mesleğimi sürdürürken diğer yandan hayalimi gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

 

 

 

ÖZGÜN TASARIMLAR

 

Sevdiğiniz işi yapıyorsunuz yani…

Kesinlikle öyle. Severek ve özenerek yapıyorum bu işi. Kendimi ‘yeni nesil çiçekçi’ olarak tanımlıyorum. Gerek tasarımlarım ve kullandığım aksesuarlar gerekse dükkanımda bulunan çiçeklerle bu sloganın hakkını verdiğimi düşünüyorum. Özgün tasarımlarım çok beğeniliyor. Maddi kaygı gütmeden bu işi yaptığım için de çok özeniyor, titiz davranıyorum. Çiçeklerimle çok yakından ilgileniyorum. Sadece ben değil annem de öyle.

 ‘Çocuklarımla ilgilenmedim çiçeklerimle ilgilendiğim kadar’ der hatta. Her çiçek özel ilgi istiyor. Çiçekler; sudan ve topraktan olduğu kadar sevgiden de besleniyor. Ben de sevgimi ve ilgimi eksik etmiyorum. Bu nedenle çiçeklerim çok güzel, sağlıklı ve canlı.

 

Burada ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Öncelikle çiçeğe dair her şeyi Müjde Çiçek & Çikolata’da bulmanız mümkün. İl il gezip, çiçek ve aksesuarlar alıyorum. Bu işe ciddi bir zaman ayırıyorum. Ayrıca son trendleri takip ederek kendimi sürekli geliştiriyorum. Hizmetlerime gelince; özel günlerde çiçek hazırlamaktan gelin arabası süslemeye, gelin buketinden nişan-söz tepsileri hazırlamaya kadar her şeyi yapıyorum. Ortaya çok modern tasarımlar çıkarıyorum. Bu konuda iddialıyım. Dükkanımın iç dizaynını da ben yaptım. Yeniliğin ve orijinalliğin peşindeyim.

 

Müşteri açısından bakarsak, çiçek ve çikolatanın bir arada olması güzel.

Zaten amacım buydu. An geliyor söz ya da nişan çiçeği almaya geliyorlar ama yanında çikolata da götürmek istiyorlar. Bu yüzden lezzeti ve kalitesi kabul görmüş marka çikolataların satışını da yapıyorum. Dileyen olursa söz ve nişan tepsisi hazırlıyorum. Kalbe hitap etmenin yanında damakları da tatlandırıyorum diyebilirim.

 

 

DÜKKANIMIZ 7/24 AÇIK

 

Peki, teslimat konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz?

Dileyen siparişini gelip buradan alıyor, talep olursa bizzat ben de götürüyorum. Biz ailece çalışıyoruz; annem, babam ve kardeşim de bana yardım ediyor. Yani çiçekler birinci elden sahibine ulaştırılıyor. Böylece deformasyon da söz konusu olmuyor. Ayrıca 7/24 hizmet veriyorum. Evim, dükkanımın hemen üst katında olduğu için gecenin bir yarısında çiçek almak isteyen olursa, dükkanı açabiliyorum. Özellikle evlilik yıl dönümü ve özel günleri unutan eşler gece bir çiçek ya da çikolata ile bu durumu telafi etmek istiyor. Böyle durumlarda saati önemsemeden gelen kişiyi de çiçeğin gideceği kişiyi de mutlu etmek için yardımcı oluyorum.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü için özel bir hazırlığınız olacak mı?

24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel aranjmanlar hazırlayacağım. Öğretmenlerimize yakışır çiçekler, sukulentler, teraryumlar ile o güne özel bir konsept oluşturacağım. Çikolata-çiçek ikilisinin bir arada olduğu tasarımlar yapacağım. Şimdiden kıymetli öğretmenlerimizin gününü de kutlamak isterim.

 

Çiçek ve çikolatanın yanından peluş oyuncaklar da görüyorum. Sanırım özel günler için...

Evet. Sevgiliye, eşe ya da yeni doğan bebeklere götürülmek için bazen peluş oyuncaklar eşliğinde çiçek isteniyor. Ben de ona göre bir tasarım yapıyorum. Örneğin; sevgililer gününde dev oyuncaklar çok talep görüyor. Oyuncakların kucağında çiçek buketleri hazırlayabiliyorum.

 

İLETİŞİM

Adres: Dumlupınar Mah. Sakıp Sapancı Cad. No:57 Köseköy/Kartepe/Kocaeli

Tel: 0552 622 03 33

Instagram: @mujdecicekcikolata

 

 

NASIL ARANDI: #müjde maliş # müjde çiçek ve çikolata # müjde çiçek # çikolata # çiçek # genç girişimci # girişimci # kartepe # köseköy # kocaeli # öğretmenler günü #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.