29-02-2024 19:09

Uzm. Dt. Pınar Yüce: “Korkutmayan diş kliniği yaptık”

2020-10-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-10-02
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Siz de diş kliniklerinin kapısından girmeye çekinenlerden, o koltuğa oturmamak için diş ağrısı çekmeye devam edenlerden misiniz? Eğer, cevabınız ‘evet’ ise sizin için harika bir haberimiz var: Uzman Diş Grup Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, açıldı!

Uzman kadrosu, teknolojik alt yapısı, donanımı, güler yüzlü ekibi ve insana bir ‘diş kliniği’nde olduğunu unutturan sıcacık ortamıyla Uzman Diş Grup’ta kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Ağız diş ve çene cerrahisi uzmanı Dr. Pınar Yüce, protetik diş tedavisi ve gülüş tasarımı uzmanı Dr. Neslihan Yenice ve endodontik tedavi uzmanı Dr. Cansu İlgen’in girişimiyle Nazerlnn İş Merkezi’nde açılan Uzman Diş Grup; ince bir zevkle tasarlanmış merkezde, teknolojinin sağladığı tüm imkanları kullanarak hizmet veriyor.

‘En ideali’ mottosuyla yola çıkarak, iki meslektaşıyla birlikte Kocaeli’ye gurur duyulacak bir merkez kazandıran diş hekimi Pınar Yüce’yi Uzman Diş Grup’ta ziyaret ettik; hem kendisini daha yakından tanıdık hem de klinikte verilen hizmetler hakkında ayrıntılı bilgi aldık.

 

Pınar Hanım, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1985, İstanbul doğumluyum. Tüm eğitim hayatım İstanbul’da geçti. Sıra üniversiteye geldiğinde, yaratılış özelliklerime uygun bir meslek seçmek istedim. Fedakar bir yapıya sahibim ve insanları çok seviyorum. Bu nedenle herkese faydalı olabileceğim, insanların sorunlarına çözüm bulabileceğim bir alanda eğitim almalıydım. Diş hekimliği tam bana göre bir daldı. Bu düşünceyle girdiğim Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2009 yılında mezun oldum. Kararımdan bir gün bile pişman olmadım, işimi çok severek yapıyorum.

 

Peki, mezun olduktan sonra…

Mezun olduktan sonra hayatıma yine İstanbul’da devam ettim. Beş yıl bir özel hastanenin diş kliniğini yönettim. İşimi severek yapıyordum ama İstanbul’un insanı çok yoran keşmekeşinden ve trafiğinden ailece çok sıkılmıştık. Beş yılın sonunda ani bir kararla Kocaeli’ye taşındık.

 

 

UZMANLIĞIMI KOCAELİ’DE YAPTIM

 

Neden Kocaeli?

2014 yılında, ağız, diş ve çene cerrahisi bölümü için uzmanlık sınavına girdim ve çok başarılı bir sonuç aldım. Sınavda 20’nci olmuştum; İstanbul’da da istediğim üniversitede devam edebilirdim ama dediğim gibi artık İstanbul’dan ayrılmak istiyordum. Ayrıca, yaptığım araştırmalarda kendimi en çok geliştirebileceğim yerlerden birinin Kocaeli Üniversitesi olduğunu gördüm. Hal böyle olunca uzmanlığımı Kocaeli’de yapmaya karar verdim ve eşimle birlikte buraya taşındık.

 

Böylece mesleğinize Kocaeli’de devam etmiş oldunuz…

Diş hekimliğinde uzmanlık, 4,5 yıl. Bu süre boyunca Kocaeli Üniversitesi’nde görev yaptım. Uzmanlığımı aldıktan hemen sonra da mesleğime İzmit’teki bir özel hastanede, çene cerrahı olarak devam ettim ve çok iyi bir ekiple çalıştım. Birlikte çok başarılı işlere imza attık.

 

 

Gelelim Uzman Diş Grup Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne…

Görev yaptığım hastanedeki ekip arkadaşlarım çok uzun zamandır tanıştığım insanlardı ve hepsi alanında çok iyi diş hekimleriydi. Birlikte uzun yıllar uyum içinde çalışmıştık. Oturduk, konuştuk ve Kocaeli’ye ağız ve diş sağlığıyla ilgili her konuda en iyi hizmeti verebilecek bir merkez açmaya karar verdik. Hastanedeki görevimizden ayrılarak Uzman Diş Grup Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ni kurduk.

 

Uzman Diş Grup, Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki Nazerlnn İş Merkezi’nde hizmet veriyor. Burayı seçmenizin özel bir nedeni var mı?

Kliniğin yerini belirlerken iki noktayı göz önünde bulundurduk. Birincisi, kolay ulaşılabilir bir lokasyonda olması; ikincisi hastalarımıza otopark sorunu yaşatmaması. NazerInn bu şartları sağlayan bir iş merkezi. Ayrıca binanın, kliniğin içini istediğimiz gibi planlayabilmemize olanak sağlaması da çabuk karar vermemizde etken oldu.

 

Çok ferah bir klinik olmuş… Dekorasyon aşamasında nelere dikkat ettiniz?

Kliniğin tamamlanması tam 7 ay sürdü çünkü her ayrıntıyı ince ince düşündük. Yepyeni bir sağlık merkezi kurarken her şeyin ‘en ideal’ şekilde olmasına çok önem verdik. Diş hekimleri ve dolayısıyla diş klinikleri, insanların gelmekten en çok korktuğu yerlerin başında gelir. Kliniğimizi tasarlarken, bu algıyı kırmayı amaçladık.

Ferah, şık, sempatik ve sıcak bir atmosfere sahip; insanların severek geleceği, içeriye giren herkese iyi hissettirecek bir merkez hayal ettik. İstedik ki kliniğe gelenler, kendilerini diş hekimine gelmiş gibi hissetmesin, burada olmaktan mutlu olsun. Bu isteğimizi mimarımız sevgili Emre Gökdua ile paylaştık. O da bizim için tam hayalimizdeki gibi bir merkez tasarladı.

 

 

Uzman Diş Grup kaç metrekarelik bir alanda hizmet veriyor?

Merkezimiz 800 metrekarelik bir alanda hizmet veriyor. Mekan tamamen boş olduğu için hem fiziksel şartları hem de teknik alt yapıyı istediğimiz gibi tasarlayabildik. Her şeyi ihtiyacımıza göre şekillendirdik. Merkezimizde 7 muayene odası, görüntüleme alanları, laboratuvar, çocuk oyun alanı, ibadet ve emzirme odası, bay-bayan engelli tuvaleti, küçük bir kafe, açık ve kapalı otopark alanlarımız ile bir fotoğraf stüdyomuz var. Burası bir sağlık merkezi olacağı için özellikle havalandırma sistemine çok dikkat ettik. Henüz pandeminin başlamadığı günlerde, biz sirkülasyonun olmadığı bir havalandırma sistemi planladık. Merkezde birbiriyle teması olmayan iki havalandırma sistemi var. Birinden devamlı temiz hava geliyor, diğeri ise içerideki kirli havayı çekiyor. Böylece merkezin havası 15 dakikada bir tamamen temizleniyor. Bu sistemin Kocaeli’de başka bir merkezde olduğunu sanmıyorum.

 

Bir diş kliniğinde fotoğraf stüdyosu pek de alışık olduğumuz bir detay değil…

İşlemlerimizin öncesini ve sonrasını görebilmek, kendi kayıtlarımızı tutarak tedavi sonrası değerlendirmelerimizi daha sağlıklı yapabilmek için böyle bir alan oluşturduk. Dediğim gibi biz yola, en idealini yapmaya niyet ederek çıktık.

 

 

DONANIM, FAZLASIYLA İYİ

 

Merkezin teknolojik alt yapısı nasıl?

Aslına bakarsanız, günümüz teknolojisinin imkanlarını sonuna kadar kullandık. Üç boyutlu görüntüleme sistemlerinden faydalandık, kendi röntgen ve tomografi cihazımızı getirdik. Hekim kadrosu olarak, hiçbirimiz kendi branşımızın ‘en iyileri’nden vazgeçmediğimiz için ekipman anlamında fazlasıyla iyi bir donanıma sahibiz. Bu teknolojik donanım ve çok iyi bir hekim kadrosu bir araya gelince başarı da kaçınılmaz oluyor. Kurduğumuz sistem, hastamızın tedavisiyle ilgili planlamayı en doğru ve en hızlı şekilde yapmamızı sağlıyor. Buraya gelen kişi, ağız ve diş sağlığıyla ilgili her türlü görüntüleme ve tedavi hizmetini aynı çatı altında ve çok hızlı alabiliyor.

 

Uzman Diş Grup’ta kaç hekim görev yapıyor?

Her biri alanında uzman 7 diş hekimi olarak hizmet veriyoruz. Biraz önce de belirttiğim gibi ben çene cerrahisi uzmanıyım. Meslektaşlarım Neslihan Yenice, protetik diş tedavisi ve gülüş tasarımı uzmanı. Cansu İlgen, endodontik tedavi uzmanı ve aynı zamanda diş beyazlatma ile estetik diş hekimliği uygulamaları da ilgi alanına giriyor. Ferruh Hasanzade, ortodonti uzmanı; şeffaf plak ile telsiz ortodonti ilgi alanı içinde. Kaan Daştan ise diğer diş hekimi arkadaşımız. Diş eti hastalıkları uzmanımız ve çocuk diş hekimimiz de çok kısa bir süre sonra aramıza katılmış olacak.

 

 

DİŞSİZ GÖNDERMEYİZ

 

Nasıl bir çalışma sisteminiz var?

Biz burada multidisipliner çalışma sistemini hayata geçirdik, çok da başarılı olduk. Şöyle örnek vereyim: Eğer hastamızın implant uygulamasına ihtiyacı varsa; muayenesini çene cerrahı olarak ben ve protez uygulamasını yapacak arkadaşım Neslihan Hanım birlikte gerçekleştiriyoruz. Dişin alt yapısını ben, üst yapısını yani protezini Neslihan Hanım yapacağı için birlikte hareket ediyoruz. Herkes en iyi yaptığı işi, bir bütün olarak yapmış oluyor. Böylece olası riskler en aza iniyor.

 

Bu da hasta memnuniyeti için çok önemli…

Öncelikli amacımız kliniğimize gelen herkesin buradan mutlu ayrılması çünkü dişler insanın psikolojisini de etkiliyor. Tedavi sürecimizi de buna göre planlıyoruz. Yine implant tedavisinden örnek vereyim. Bildiğiniz gibi implant uzun süreli bir tedavi gerektirir ve pek çok merkez hastasına aylarca dişsiz gezmesi gerektiğini söyler. Oysa bu durum, hayatın olağan akışına aykırıdır. İnsanların diş tedavisi sırasında işinden gücünden, sosyal hayatından kopmaması gerekir. Biz, işimizi en iyi ve hızlı şekilde planlar ve yaparız. Buraya giren hiç kimseyi dişsiz ve mutsuz göndermek istemeyiz. İmplant tedavilerinde de aynı gün içinde dişleri çekip, implantları yerleştirip, protezini takarak hastamızı yolcu ederiz.   

 

 

BİR GÜNDE İMPLANT

 

Uzman Diş Grup’ta hangi tedaviler uygulanıyor?

Uzman Diş Grup’ta, ağız-diş sağlığı ve tedavisi konusunda her türlü tedavi yöntemini uyguluyoruz. Bunlardan başlıcalarını şöyle sayabilirim: Dental implant ve porselen, zirkonyum, lamine diş protezi uygulamaları; diş beyazlatma, gülüş tasarımı, estetik diş hekimliği uygulamaları; dolgu, kanal, diş eti, diş teli, bonding tedavileri; gömülü kalmış dişlerin çekilmesi ve sürdürülmesi, sinüs yükseltilmesi, her türlü çene eklemi tedavileri, diş sıkma, sert doku ve yumuşak doku tedavileri.

 

Pınar Hanım, tedavinin şekli ve süresi nedeniyle en korkulan uygulamalardan biri de implant. Bu gerçekten korkulduğu kadar sıkıntılı bir tedavi mi?

İmplant tedavisinde uygulamalar ve sistemler çok değişti. Hastanın dişlerinde herhangi bir enfeksiyon durumu yoksa artık aynı gün içinde implantını ve yeni dişlerini takabiliyoruz.

 

KİŞİYE ÖZEL GÜLÜŞ TASARIMI

 

Son zamanlarda en çok ilgi çeken konulardan biri de estetik diş hekimliği uygulamaları. Bu alan neleri kapsıyor?

Estetik diş hekimliği; gülüş tasarımı, dişeti şekillendirme, diş beyazlatma, kompozit bonding, lamine diş uygulaması, metal desteksiz porselen kron gibi uygulamaları kapsıyor.

 

Gülüş tasarımı, tam olarak nedir?

Gülüş tasarımını; kişinin yüz şekline, hatlarına, orantılarına ve ağız şekline göre ideal diş boylarının ve diş diziliminin hazırlanması şeklinde tanımlayabiliriz. Kişiye özel uygulanan bu işlem sonrasında sadece size özel, çok doğal ve güzel bir gülüşe sahip olursunuz.

 

Biraz da kompozit bonding tedavisinden bahseder misiniz?

Kompozit bonding; yapısı bozulmuş, kırılmış, rengini kaybetmiş veya pozisyonunu değiştirmiş dişlerin, kompozit materyaller yardımıyla yeniden düzeltilmesidir. Rengi koyulaşmış, çatlak veya küçük kırık bulunan, hafif çarpık veya aralık dişlerde, porselen kaplamalara alternatif olarak yapılan bir restorasyon şekli de diyebiliriz.

 

 

EKSTRA ÖNLEMLER ALDIK

 

Diş estetiği konusunda bir diğer popüler uygulama da lamine diş uygulaması, değil mi?

Doğru, bu sıralar sıkça uyguladığımız bir işlem. Lamine diş, dişlerin üzerine yaprak gibi çok ince bir tabaka halinde porselen yerleştirilmesi; böylece kişinin kendi dişlerine zarar vermeden görünümün düzeltilmesi işlemidir. Lamine diş tedavisini genel olarak, diş sağlığıyla ilgili bir sorun yaşamasa da estetik açıdan dişlerinden mutlu olmayan kişilere uyguluyoruz.

 

İnsanlar bu dönemde diş hekimlerine gitmekten çekiniyor. Uzman Diş Grup, pandemi dönemi için nasıl önlemler aldı?

Mesleğimiz gereği zaten sterilizasyon ve dezenfeksiyon kurallarına yüzde yüz uyarak çalışıyorduk ama pandemiyle birlikte ekstra önlemler de aldık. Hastalarımıza N95 maskeler, gözlük, siperlik, bone ve tek kullanımlık steril önlüklerle hizmet veriyoruz. Ayrıca girişte maskesi olmayan misafirlerimize maske veriyoruz, kliniğe maskesiz girilmesine müsaade etmiyoruz. İçeriye giren herkese dezenfektan vererek ateş ölçümü yapıyoruz. Dezenfeksiyonu yapılan muayene odasına, belirli bir süre sonra hasta alınıyor. Havalandırma sistemimizin ortam havasını 15 dakikada bir değiştirmesi de bu noktada hepimiz için büyük avantaj sağlıyor.

 

 

KIZIMA GİTAR ÇALIYORUM

 

Biraz da iş dışındaki yaşantınızdan bahsetmek istiyorum… Kocaeli’de nerede yaşıyorsunuz?

Yuvacık’ta yaşıyoruz. İstanbul’da yaşadığımız dönemde de burası bizim hafta sonlarında kaçış noktamızdı. İstanbul’un ve yoğun iş temposunun yarattığı yorgunluğu Yuvacık, Maşukiye, Sapanca taraflarında atıyorduk. Şimdi durum tam tersi; Kocaeli’de çalışıp İstanbul’a gezmeye gidiyoruz ve bundan çok memnunuz. İstanbul’dan fazla kopmadan doğanın içinde, havası temiz, sakin, huzurlu bir yaşam kurduk.

 

Boş zamanlarınızda neler yaparsınız?

İş dışındaki tüm vaktimi aileme ayırdığımı söyleyebilirim. Evliyim, 2,5 yaşında Ayça isminde bir kızım var. Eşim; kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı Dr. Turgut Yüce de benim gibi çok yoğun çalışıyor. Bu nedenle boş vakitlerimizin tamamını kızımızla birlikte geçirmeye gayret ediyoruz. Arkadaşlarımızla beraber olmayı ve seyahat etmeyi de çok severiz. Kızımızla birlikte yurt dışı gezilerine katılmaktan büyük keyif alıyorduk ama pandemi süreci seyahat planlarımızı biraz ertelememize neden oldu. Şu sıralar iş dışındaki zamanlarda evde kalmayı daha doğru buluyoruz.

 

 

Hobileriniz var mı?

Evde olduğumuz bu dönemde hobilerime daha fazla vakit ayırma imkanı buldum. Resim ve müzikle ilgileniyorum. Şu sıralar kızıma bol bol gitar çalıyorum ve karakalem portre çalışmaları yapıyorum. Ayrıca Türk halk müziğini çok severim. Kocaeli Belediye Konservatuarı Türk Halk Müziği Bölümü’nde eğitim gördüm. Pandemi döneminde faaliyetlerimize ara vermiş olsak da Türk halk müziği korosunda aktif olarak yer aldım. Birlikte çok güzel etkinliklere imza attık.

 

İletişim

Adres: Yahya Kaptan, NazerInn İş Merkezi,

Şht. Ali İhsan Çakmak Sok. No:46/B, İzmit/Kocaeli

Telefon: 0542.439 10 52

Web: https://www.uzmandisgrup.com/

Instagram: uzmandisgrup

Facebook: Uzman Diş Grup - Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

NASIL ARANDI: #kapak # uzman diş # sağlık # diş # kadın # sağlık merkezi # Uzman Diş Grup Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi # donanım # kalite # kocaeli life # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.