29-02-2024 21:46

Türkiye’nin en iyi butik pastacılarından biri: BELGİN ABAYHAN

2017-05-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-05-06
.stripslashes($urun->baslik).

İsmi Belgin Abayhan, asıl mesleği kimya teknikerliği… Bundan 8 yıl önce Nişantaşı’nda, bir pastanenin vitrininde yazan ‘Kurabiye yapımı için kurs verilir’ yazısıyla hayatı yön değiştirdi.
Aldığı 1 günlük eğitimde öğrendiklerini hayal gücü ve el becerisiyle birleştirince, ortaya çıkan birbirinden çılgın kurabiyeler, her biri birer sanat eserini andıran pastalar tahmin ettiğinden çok daha fazla ilgi gördü. Kurabiye Merkezi markası altında yaptığı tasarımlar öyle farklı, ürünleri o kadar lezzetliydi ki adını önce Kocaeli’de duyurdu, sonra da Türkiye’nin en iyi butik pastacılarından biri oldu.
Sadece hobi olarak başladığı butik kurabiye-pasta sektöründe adım adım ilerleyen Belgin Abayhan, şimdi ülkemizin en ünlü ailelerinin, en şöhretli isimlerinin özel günleri için pasta tasarlıyor; ürünleri sosyal medyada binlerce kişi tarafından takip ediliyor.
Belgin Abayhan’ın yıldızı her geçen gün biraz daha parlarken, ünü de hızla yayılmaya devam ediyor.

 


Belgin Hanım, kimya alanında eğitim almış olmanıza rağmen kariyerinizi kurabiye ve butik pasta üzerine kurdunuz… Bize Kurabiye Merkezi’nin hikayesini anlatır mısınız?
Aslında kimya teknikeriyim. 2009 yılında, sağlık sektöründe görev yaptığım dönemde, Nişantaşı’ndaki bir pastanenin camında şeker hamurlu kurabiye yapımıyla ilgili bir kursun ilanını gördüm. Kursun süresi 1 gündü. Ani bir kararla o kursa katıldım ve işin tekniğini öğrendim. Daha sonra da öğrendiklerimi hayal gücümle birleştirerek evde uyguladım. Tasarımlarımı Kurabiye Merkezi adıyla sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Yakın çevrem kurabiyelerimi çok beğendi. Kurabiyenin yanında pasta talepleri de gelmeye başlayınca, bu konuda da eğitim almaya karar verdim.

 


O kursa katılırken, bir gün bu işi meslek edineceğinizi düşünmüş müydünüz?
Hayır, hiç aklıma gelmemişti. Kurabiye ve pasta sektöründen para kazanmaya başlamam, ilimizin tanınmış diş hekimlerinden olan Hakan Tanta sayesinde oldu. Bir gün muayenehanesine giderken, Hakan Bey’e kurabiye götürdüm. Kurabiyelerimi o kadar beğendi ki bana işimi bırakıp bu sektöre girmem için baskı yapmaya başladı. Ayrıca o kurabiyelerin fotoğrafını çekip sosyal medya hesaplarında paylaştı. Bu sayede pek çok kişi yaptığım işten haberdar oldu ve sipariş almaya başladım.

 ÖNCE AVUKATLAR TANIDI
Peki, nasıl bu kadar popüler hale geldiniz?
Pastacılığa başladıktan sonra, önce kentimizdeki hukukçular yani avukatlar arasında tanındım, sonra diğer kesimler ve organizasyon şirketleri geldi. Yaptığım pastalar beğenildikçe, kulaktan kulağa yayıldı. Bunun yanı sıra sosyal medya da tanınmamda çok etkili oldu. Bu sayede ismim sadece Kocaeli’de değil, il dışında da duyuldu.

Yaptığınız iş çok popüler ve çok sayıda butik pastacı var. Sizi farklı yapan nedir?
Her yaptığım pastaya ilk günkü gibi özenmem ve malzeme kalitesi konusunda aşırı titiz olmam. Sık sık yurt dışına çıkıyorum ve yeni malzemeler getiriyorum. Sürekli farklı lezzetler deniyorum. Butik çalışıyorum ve yaptığım iş hata kabul etmiyor. En ufak bir hatada, müşteriniz bir daha sizi tercih etmez. Bir de görsel olarak özgün, farklı çalışmalar yapıyorum; insanların ilgisini çekiyor. Tabii başarılı olmamda şansımın ve güzel tesadüflerin de etkisi var.
Tesadüfler derken…
Pastacılık oldukça maliyetli bir iş. Kullanılan malzeme ve araç gereçler çok yüksek fiyatlarla satılıyor. Neslihan adında bir arkadaşım, benden önce pasta yapmaya başlamış, tüm malzemeleri almıştı. Ancak, oğlu olduktan sonra bu işe vakit ayıramadı ve elindeki bütün malzemeleri bana hediye etti. Böylece maddi olarak oldukça rahatladı.

Sadece pasta mı yapıyorsunuz?
Hayır. Butik kurabiyeler, cake pops, cup cakes ve bezelerin yanı sıra özel cemiyetler için dolma, kısır, mantı, kurabiye, poğaça gibi ürünleri de butik olarak hazırlıyoruz.

Yaklaşık 8 yıldır bu işle uğraşıyorsunuz ve artık çok tecrübelisiniz… Eğitim veriyor musunuz?
Pastacılığa ilk başladığım dönemde, KYÖD’de pasta kursları verdim. Bu kurslara bir süre de evimde devam ettim. Ancak, pasta siparişleri yoğunlaşınca eğitimlere ara verdim.
İSTANBUL’DA TANINDIM
İstanbul’da hem cemiyet hayatının tanınan isimlerine hem de ünlü sanatçılara pastalar yaptınız. İstanbul piyasasında nasıl tanındınız?
Sanal alemde çok tanınan Gizem Baylan adında bir blogger var. Blogunda pastalarımın reklamını yaptı ve çok etkili oldu. Diğer bloggerların da beni takip etmesi ve önermesiyle İstanbul piyasasına girmiş bulundum. İlk olarak Seda Öner’le çalıştım. Ardından Yasemin Özilhan, Özge Ulusoy, Burak Özçivit ve Fahriye Evcen için pastalar hazırladım. Başbakan Binali Yıldırım’ın yeğeni için pasta yaptım; önümüzdeki günler için de Kıvanç Tatlıtuğ ve eşinin evlenme yıl dönümü için sipariş aldım.

Nerede çalışıyorsunuz, bir atölyeniz var mı?
Önceleri evde çalışıyordum ama zaman içinde mutfağım dar gelmeye başladı. Evimin üst katındaki daireyi atölye olarak düzenledim, burada 6 yardımcımla birlikte çalışıyorum. Ayrıca, İstanbul Acarkent’te bir arkadaşımla ortak olarak şube açtık. İstanbul’daki siparişleri orada alıyor ve teslim ediyoruz. Zaman zaman yurt dışından gelen kurs taleplerine de İstanbul’daki yerimizde cevap veriyoruz. Organizasyon işiyle ilgilenen bir arkadaşımla ortak, İstanbul Ataşehir’de de ofisim var.

Oldukça yoğun çalışıyorsunuz, işinizi yaparken zorlandığınız oluyor mu?
Gerçekten çok yoğun çalışıyorum. Bir pastanın yapımı 5-6 gün sürebiliyor. Günlerce dinlenmeden çalıştığım, sabaha kadar hazırlık yaptığım, çok yorulduğum zamanlar oluyor. 3 yaşında bir kızım var, bazen onu ihmal edebiliyorum. Yine de yaptığım işten büyük keyif alıyorum.

Pastacılık alanında geldiğiniz noktadan memnun musunuz?
Pastacılığa ilk başladığımda, benden önce bu işe başlamış ve isim yapmış pek çok butik pastacıyı takip eder, onlardan esinlenirdim. Şimdi bakıyorum, pastacılar beni takip ediyor, tasarımlarımı örnek alıyorlar. Sorular sorup beni takip ediyorlar. Böyle olunca da pasta konusunda artık bir yer edinmişim diyorum.

Bu kadar tanınırken butik ürünlerinizi satabileceğiniz bir dükkan açmayı düşünmez misiniz?
Sadece pasta üzerine bir işyeri açmayı kesinlikle düşünmüyorum. Daha önce denedim ama gelen misafirlerimle sohbete dalınca pasta yapmaya vaktim kalmadı. Baktım olmuyor, o işten vazgeçtim. Ama atölyemi ev gibi düzenledim, burada herkesi seve seve ağırlıyorum.

NASIL ARANDI: #Belgin Abayhan # butik pasta # özel gün # pastacılık

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.