Tatlı sert bir anne: Ayşegül Karakadılar

2019-02-13    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-02-13
.stripslashes($urun->baslik).

HAZIRLAYAN: ASLI GENCAL-BÜŞRA SAVAŞ UÇARI

 

Ayşegül Karakadılar, hem çalışma hayatının içinde yer alan başarılı bir iş kadını hem de 3 çocuğuyla yakından ilgilenen sevgi dolu bir anne. 9 yaşındaki Duru, 5 yaşındaki Zeynep ve 4 yaşındaki Kuzey ile birlikte vakit geçirmekten büyük keyif alan Ayşegül Hanım için en önemli şey çocuklarının mutlu, özgüvenli, samimi ve merhametli bireyler olarak yetişmesi. “Bir anne ve babanın en önemli eseri, evlatlarıdır” diyen Ayşegül Karakadılar ile annelik hakkında sohbet ettik…

1)      Nasıl bir annesiniz, Ayşegül Hanım?

Annelik, dünyanın en güzel duygusu… Aynı zamanda en büyük sorumlulukları üstlendiğiniz, zorlu bir sürece de giriş yaptığınız en kutsal görevlerden biri. Denge, benim için insan ilişkisinde en önemli faktördür. Çocuklarıma, duygu ve düşüncelerini açıklamalarının  değerli, görüşlerinin aile içinde önemli olduğunu öğretmeye çalışıyorum. Çocuklarımı iyi birer birey olarak yetiştirirken, kalıpların ve yasakların ötesinde hareket etmenin önemli olduğu bilincindeyim. Bu şekilde yetişecek çocukların bağımsız, sorumlu, yaratıcı ve en önemlisi mutlu birer yetişkin olacağını düşünmekteyim. Yani ben tatlı sert bir anneyim. Evde çok kesin kuralları olmayan fakat çok da tavizkar davranmayan bir tarzım var. Hepimizin sonunda mutlu olacağı, ortak paydada buluştuğumuz bir düzeni kurmuş bulunuyoruz. Ben tek çocuğum ama paylaşmayı, sevmeyi, mutlu olmayı bana öğreten harika bir annem ve babam var. Ben de onların önderliğinde elimden geldiğince yaşadıklarımı ve öğrendiklerimi çocuklarıma aktarmaya çalışıyorum.

 

2)       Eminiz ki üç çocukla keyifli vakitler geçiriyorsunuz. Beraber nerelere gitmekten, neler yapmaktan hoşlanıyorsunuz?

Beş parmağın beşi bir olmadığı gibi çocuklarımın da hem huyları hem zevkleri farklı. Biz beraber vakit geçirmeyi çok seviyoruz, bu yüzden mekanın çok önemi olmuyor. Üçü de çok pozitif olduğu için eğlenmek birinci öncelikleri. Soğuklarda genelde kapalı ortamları tercih ediyoruz fakat sıcak havalarda en sevdiğimiz aktivite, yeşillik alanlarda vakit geçirmek. Benim çocuklarımın en büyük avantajı kalabalık bir ailede büyüyor olmaları. Akrabalarımızın çoğu Kartepe’de ikamet ettiği için yazı genelde oralarda geçiriyoruz. Böylece doğayla iç içe ve tüm sevdiklerimizin yanımızda olduğu mutlu vakitlerimiz oluyor.

 

3)       Çocuklarınızın özel ilgi alanları var mı? Geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Zeynep 5, Kuzey ise 4 yaşında. Onların şu anda ısrarla ilgi gösterdikleri tek şey eğlenmek. Zeynep okulda jimnastik eğitimi alıyor ve çok mutlu. O konuda ilerletmeyi düşünüyoruz. En büyük kızım Duru ise 9 yaşında. İlgi alanı voleybol, çok severek ve isteyerek yaptığı bir spor. Hafta sonu bunun için kursları var. Ben çocukları o aktiviteden diğerine koşturmayı çok doğru bulmuyorum. Evet, hepsi bir spor ya da sanatsal etkinlikle uğraşsın isterim fakat nefes almadan birinden diğerine koşsunlar istemiyorum. Bizim aslında en büyük ve en severek yaptığımız aktivitemiz, evde eğlenerek vakit geçirmek.

 

4)      Çocuklarınızı yetiştirirken en çok dikkat ettiğiniz ve özen gösterdiğiniz konular nelerdir?

Çocukluk dönemi, hayatın en önemli evrelerinden biridir. Hatıralar edinip, ömür boyunca saklanacak derslerin çıkarıldığı zaman dilimidir. Dolayısıyla benim için çocuklarımın mutlu, özgüvenli, samimi ve merhametli olmaları çok önemli. Eşim ve ben elimizden geldiğince bu kriterlere uygun şekilde evlatlarımızı yetiştirmeye özen gösteriyoruz. Çünkü bunlara sahip ebeveynler, ileride hem bizim için hem de toplum için çok yararlı bireyler haline gelecektir. Bir anne ve babanın en önemli eseri evlatlarıdır.

 

5)       Çocuklarınızın gelişimi devam ederken takip ettiğiniz ve önerebileceğiniz yayınlar ya da kitaplar var mı?

Genellikle zeka oyunları, puzzlelar ve hikaye kitapları şu anda çocukların ilgi alanında. Biz ailece ‘katamino’ oynamaktan büyük bir zevk alıyoruz. En küçüğünden en büyüğüne çok eğlenceli bir aktivite. Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin’in ‘Annelik Akademisi’ serisinin kitaplarından çok kazanımlarım olmuştur. Özellikle ‘Bana Seni Anlat Anne’ ve ‘Bana Seni Anlat Baba’ adlı güncelerinin içindeki sorular, çocuklarınızın sizi daha iyi tanımasına büyük ölçüde yarar sağlıyor.

NASIL ARANDI: #Ayşegül Karakadılar # anne çocuk #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.