22-02-2024 13:03

Tarihçi Eriş Ülger: Atatürk'ü anlamak için okuyun!

2019-11-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-11-11
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: CANDAR TÜMEĞ

 

İzmit Belediyesi; Kocaeli Valiliği, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Nicomedia Lions Kulübü iş birliğiyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamından dünyanın en büyük Atatürk müzesini Kocaelililer ile buluşturmuştu. Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’in manevi oğlu tarihçi-yazar Eriş Ülger’in ‘Büyük Dahi Mustafa Kemal Atatürk İzmit’te’ isimli sergi açıldığı günden beri 18 bin kişi ziyaret etti. 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. yıl dönümünde de müze Atatürk sevgisiyle yaşayanların akınına uğradı. Ziyaretçiler müzeyi gezerek hem Atatürk’ü sevgi ve rahmetle andı hem de İstanbul’dan gelen Atatürk araştırmacısı, tarihçi- yazar Eriş Ülger’in kitaplarını satın alarak, imzalattı.   

 

 

KİTAPLARINI İMZALADI

Atatürk’ü anma törenleri için sergiye bir kez daha gelerek ziyaretçilerle bir araya gelen Eriş Ülger; öğrencilerle, ailelerle, çocuklarla sohbet etti. Ziyaretçilerle konuşan Eriş Ülger, “Burada benim yazdığım 38 kitap var. Bu kitaplardan dördü Almanca, sekizi Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca iken diğerleri Türkçe. Ben kitaplarımı farklı dillerde yazarak Atatürk’ü tüm dünyaya tanıtmaya çalıştım. Birçok kişinin Atatürk’ü anladığını da düşünüyorum ama maalesef Türkiye’de hala Atatürk’ü bilmeyenler var” dedi.

 

ANLAMAK İÇİN OKUMAK GEREK

 Atatürk’ü kullanarak para kazananları eleştiren yazar Ülger, “Yazdığım kitapları eğer gerçekten okuyacaksanız almalısınız, Atatürk’ü anlamak için onu okumak gerekir” şeklinde konuştuktan sonra okurlarına kitap imzalayarak onlarla fotoğraf çektirdi. Atatürk hakkında merak edilenleri ziyaretçilerle paylaştı. Ziyaretçilerin Atatürk araştırmacısı Ülger’e bilgisi büyüktü. 7’den 70’e herkes Ülger’in Atatürk’ü anlatan kitaplarını imzalatmak için sıraya girdi. Ülker akşam saatlerine kadar ziyaretçilerle sohbet etti, kitapları hakkında bilgi verdi.

 

MÜZEYİ GÖRMELİSİNİZ

Kocaeli’de ilk defa açılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın arkadaşı Salih Bozok’tan intikal eden birçok tarihi belge ve eşyaların yer aldığı sergide 150 adet Atatürk’e ait objenin yanı sıra, 300 adet fotoğraf ve tablo sergileniyor. Atatürk’ün vefatından önce son kez kahvesini içtiği fincanın telvesiyle birlikte ziyaretçilere açıldığı sergiyi hala görmediyseniz eğer görmenizi ve Atatürk’ü anmanızı öneririz.

Atatürk’ün kişisel eşyalarının sergilendiği müze, 31 Ocak 2020 ‘ye kadar İzmit Tarihi Gar Binası Sanat Galerisi’nde ziyaretçilere açık olacak.

NASIL ARANDI: #eriş ülger # atatürk müzesi # atatürk # mustafa kemal atatürk # kocaeli # kocaeli life # izmit # kitap # atatürk araştırmacısı

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.