20-04-2024 10:51

Simit aradığı aşkı buldu; İZMİT GAZOZU

2017-08-04    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-08-04
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR

FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin

 

Son haftalarda herkes, İzmit’te 37 yıldır hizmet veren Evin Şarküteri’nin 2. nesil işletmecisi Tolga Bozüyük ve eşi Deniz Hanım tarafından yaratılan yepyeni bir markayı konuşuyor.

Girişimci çiftin haziran ayı sonunda piyasaya sürdüğü ‘İzmit Gazozu’, gerek adı gerekse lezzetiyle kısa sürede o kadar çok sevildi ki sosyal medya ‘İzmit Gazozu’ paylaşımlarıyla doldu.

Üstelik, ‘İzmit Gazozu’ sadece Kocaeli’de değil, il dışında da ilgi gördü, bayilik talepleri almaya başladı.

‘Simit aradığı aşkı buldu’ sloganıyla piyasaya çıkan yeni markamızın hikayesini, Bozüyük çiftinden dinledik.

Tolga-Deniz Bozüyük çifti, kente yeni bir marka kazandırdı; İzmit Gazozu.

Tolga Bey, şu sıralar İzmit Gazozu ile gündemdesiniz ama küçük yaştan beri kentimizde ticaret yatığınızı biliyoruz.

Evet, bildiğiniz gibi Evin Şarküteri adlı bir işletmemiz var. Babam, Faruk Bozüyük tarafından 1980’de kuruldu. O zamanlar ben 7 yaşındaydım. Çocukluğumdan beri, 37 yıldır aynı adreste hizmet veren bu işletmenin içindeyim. Tatillerde, hafta sonlarında çoğu zamanımı orada geçirdim. Bir nevi ticaret hayatının içerisinde çekirdekten yetiştim.

İş hayatınız boyunca hep Evin Şarküteri’de miydiniz?

Ben İngilizce işletme bölümü mezunuyum. Üniversite bittikten sonra bir dönem İstanbul’da çalıştım. Özellikle depremden sonra burada hayat durmuştu, ne yapacağımızı bilmiyorduk. Okul bitmişti ve henüz askere gitmemiştim. Hiç değilse cep harçlığımı çıkarabilmek için İstanbul’a gittim. Karşıma çok güzel fırsatlar çıktı, 7 yıl boyunca çok büyük ve kurumsal firmalarda çalışma imkanım oldu.

Sonra?

Çocukluğumdan beri, hatta İstanbul’da çalışırken de planlarım hep Evin Şarküteri üzerineydi. Eninde sonunda İzmit’e dönüp tezgahımızı devam ettirecektim. 7 yıl İstanbul’da kaldıktan sonra, bir gün babam ‘hadi artık gel, ben emekli olmak istiyorum’ deyince, eşim de ben de işlerimizden ayrıldık ve 2006’da İzmit’e döndük.


İZMİT İSMİ ÇOK DEĞERLİ

Sizin bir de kafe işletmeciliği tecrübeniz olmuştu?

Evet, bu süre zarfında, Evin Kafe adında bir kafe açtım. Çok daha güzel bir işletme oldu. Ancak, işletmecilik çok fazla vaktimi alıyordu. Evin Şarküteri yine babama kalmıştı. Bir gün, ‘ben seni emekli olmak için İzmit’e çağırmıştım, sen geldikten sonra daha çok çalışmaya başladım’ dedi. Hızlı bir şekilde kafeyi devrettik. Şarküteriye geçtim ve babamı emekli ettik.

O günden beri de aynı yerdesiniz, değil mi?

Evet, şarküteri çok sabit ve oturmuş bir yapı. Elbette, dışarıya çıkıyorsunuz, koşturuyorsunuz ama zamanınızın çoğunu orada geçirmeniz lazım, çünkü müşteri sizi görmek istiyor. Beni ya da babamı görmezse içeriye girmeyen müşterilerimiz var. Bu yüzden uzun süre sadece şarküteriyle ilgilendim ama içimde hep yeni bir şeyler yapma arzusu, aklımda yeni projeler vardı.

Ve şimdi bu projelerden biri hayata geçti… İzmit Gazozu fikri nereden çıktı?

Biz Muğlalıyız. 2016’nın yazında eşim Deniz Hanım ile beraber Muğla’daki köyümüze gittiğimde, orada bir yerel gazoz içtik; çok beğendik. İsmi ‘Muğla Gazozu’ idi. İlgimizi çekti, biraz araştırma yaptık. Gördük ki Türkiye’de çok gazoz var.

Kimisi yerel kalmış, kimisi ulusal bir marka olmuş, bazısı yurt dışına bile açılmış… Dedik ki ‘Neden İzmit’te de olmasın?’ Ve böylece İzmit Gazozu için yola çıktık.

“İZMİT GAZOZU’NUN RENKLERİ KOCAELİSPOR’DAN GELİYOR. SATILAN HER ÜRÜNÜN YÜZDE 10’U KOCAELİSPOR’A BAĞIŞLANIYOR”


DOĞUM GÜNÜ 28 HAZİRAN

Neden ‘Kocaeli Gazozu’ değil de ‘İzmit Gazozu’?

Bu konuda çok düşündük aslında… Kocaeli Gazozu, Körfez Gazozu ve İzmit Gazozu isimleri arasında çok gidip geldik ama sonra İzmit Gazozu’nda karar kıldık çünkü İzmit isminin tarihte çok önemli bir yeri var. ‘İzmit’ çok değerli bir isim. Bu kentin simidi, İzmit simidi diye anılıyor; pişmaniyesi İzmit pişmaniyesi olarak biliniyor; hatta körfezine bile ‘Kocaeli Körfezi’ değil, ‘İzmit Körfezi’ denilmiş. İsmimize bu şekilde karar verdik.

Süreç nasıl devam etti?

Hemen gazozumuzun marka tescilini yaptık, sosyal medya hesaplarını açtık ve üretici firma aramaya koyulduk. Bizim için en önemli olan şey üreticinin, üretim bandının başında olmasıydı çünkü biz ticarette böyle gördük. ‘İşinin başında’ olan insanlarla çalışmak isteriz. Bir de hijyen önemliydi. Böyle bir üreticiyi Antalya’da bulduk. Oturduk konuştuk, formülüne, nasıl üretileceğine karar verdik ve İzmit Gazozu’nu üretmeye başladık.

İzmit Gazozu’nun piyasaya çıkış tarihi de çok anlamlı…

Evet, gazozumuzu 28 Haziran’da yani İzmit’in kurtuluşunun yıl dönümünde piyasaya çıkardık. Biz de İzmit Gazozu’nun doğum günü o gün olsun istedik.

 

 

DAHA ÖNCE DE DENENMİŞ

Daha önce İzmit’e has bir gazoz üretilmiş mi?

Tabii, daha önce Öztan Ailesi’nin çıkardığı Öztan Gazozu vardı; Rahmetli Mehmet Yalaz’ın Eren Gazozu vardı; Neşe Gazozu ve Ankara Gazozu da burada üretilirdi. Çok gazoz gelmiş ama hiçbiri bugünlere kalmamış. Biz de bu eksikliği gördük ve İzmit’in adını taşıyan bir gazozumuz olsun dedik.

İzmit Gazozu’nun oldukça sempatik bir şişe tasarımı var. Bu konuda kiminle çalıştınız?

Şişenin formuna üretici firmayla karar verdik. Sade bir şişe olmasından yanaydık, öyle de oldu. Etiket için de yine sade ve şeffaf bir tasarım istemiştik çünkü etiket sadece ilk görüşte önemli, asıl mühim olan içindeki ürün. İzmit Gazozu’nun etiketinin ana hatları kafamızda zaten hazırdı. Pozitif Ajans’tan Şennur Baş ile birlikte çalışarak son halini almasını sağladık. Tasarım yaklaşık 1,5 ayda tamamlandı.

Renkler yeşil-siyah…

Evet, yeşil-siyah denilince akla ilk İzmit geliyor. Bu bizim Kocaelispor’a olan tutkumuzdan da kaynaklanıyor. Ben de Kocaelispor’a gönül vermiş birisiyim. Tuttuğum başka bir takım yok.

 

BİR ÖZLEM VARMIŞ GİBİ

İzmit Gazozu artık piyasada. Nasıl tepkiler alıyorsunuz?

İzmit Gazozu kentte bir heyecan yarattı. Sanki uzun zamandır özlem duyulan bir şeymiş de tekrar kavuşulmuş gibi bir hissiyat doğdu. Sosyal medyada kısa sürede bin takipçi sayısına ulaştı. İnsanlar sürekli kendi sosyal medya hesaplarında İzmit Gazozu’nun fotoğraflarını paylaşıyor. Normalde bu tarz şeyler bir tanıtım kampanyası gibi yürütülür ama daha biz bir hamle yapmadan sağ olsun İzmit halkı gazoza sahip çıktı. Marka kendi kendini büyütmeye başladı.

Lezzeti hakkında nasıl yorumlar alıyorsunuz?

Yüzde 75-80 oranında beğenildi. Biraz tatlı bulanlar var, asidini fazla ya da az bulanlar var, ‘tam kıvamında’ diyenler var. Bu tamamen damak zevkiyle alakalı bir durum. Ticarette bir ürün yüzde 70 oranında beğeniliyorsa, bu olması gerekendir ama beğenilme oranı yüzde 50’lerde kalsaydı orada bir durup düşünmek gerekir.

İzmit Gazozu ve simit birbirine çok yakışmadı mı?

Ben de öyle düşünüyorum, zaten ilk sosyal paylaşımımda da ‘İzmit aradığı aşkına kavuştu’ diye yazmıştım. Lezzetleri çok yakıştı, isimleri de aynı olunca birbirlerini tamamladılar.

Gazozun bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmiş miydiniz?

Hayır, açıkçası bu kadarını tahmin etmiyordum. Şu anda Trabzon’dan, İskenderun’dan ve Almanya’dan bayilik isteyen, İzmit gazozu satmak isteyen insanlar var. Bu, biraz da sosyal medyanın gücü.

Yani, İzmit Gazozu il dışına taşıyor… Bu büyüme üretim kapasitesiyle ilgili bir sorun yaratmayacak mı?

Hayır, kapasiteyle ilgili hiçbir sıkıntı yok, hatta üretici firma İzmit Gazozu’nun yarattığı etkiyi görünce, kapasitesini artırmaya karar verdi ve yeni makineler aldı. Bayilik isteyen firmalarla görüşmelerimiz sürüyor ama dışarıya açılmak için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Biz biraz daha sağlam adımlar atmak, gazozu önce İzmit’te tanıtmak istiyoruz.

İzmit Gazozu’nun dağıtımı nasıl sağlanıyor?

Dağıtım için Ekmen Ticaret’e bayilik verdik. Ekmen Ticaret içecek konusunda ustalaşmış, Evin Şarküteri’de bizim de tedarikçimiz olan bir firma. Geniş bir kadroları, güçlü bir yapıları var. Sahibi İlker Bey’e bu konuyu açtığımızda o da benim kadar heyecanlandı ve bizimle çalışmaktan mutluluk duyacağını ifade etti.

 

KOCAELİSPOR’A DESTEK

Nerelerde satılıyor?

Dağıtıma İzmit merkezden başladık. Bir noktadan etrafa dağılsın istedik. İkinci etapta Gebze, Karamürsel ve Kandıra’ya açılacağız. Bu ilçelerimizde de dağıtımcı arkadaşlarla irtibat halindeyiz.

Ürünlerin satışından Kocaelispor’a destek sağlanacağını duyurmuştunuz, sistem nasıl işliyor?

Satılan her ürün üzerinden Kocaelispor’a bağış yapıyoruz. Her şişede, market satış fiyatının yüzde 10’u Kocaelispor’a bağışlanacak.

Bundan sonraki hedef ne?

Açık söylemek gerekirse, ilk hedefimiz Kocaeli’nin her noktasına ulaşmaktı. Ancak, şimdi görüyorum ki bu iş Kocaeli’yi aşacak. Fakat biz haddimizi biliyoruz. Sakin ve planlı bir şekilde doğru adımlar atarak ilerlemekten yanayız.

Tolga Bozüyük’e babası Faruk Bozüyük de büyük destek veriyor.

 

ÖNCE ESNAF KAZANSIN

Babanız bu işe nasıl baktı?

Babam, ilk başlarda çok sıcak bakmasa da benim heyecanımı fark edince kabullendi. Ürün çıktıktan sonra gelen tepkileri, talebi ve İzmit halkının gazozu sahipleniş şeklini görünce de iyice keyiflendi. Şu anda bize tam anlamıyla destek veriyor.

Sırada yeni bir proje var mı?

İzmit Gazozu henüz çok yeni. Sırada ona yeni ürünler eklemek var. İzmit Gazozu’nun mandalina aromalısını çıkarmaya hazırlanıyoruz.

İzmit Gazozu’nu zincir marketlerde görebilecek miyiz?

İlk etapta sadece yerel marketlerde bulunmasından yanayım. İzmit Gazozu, İzmit’in markası; İzmitli esnaf kazansın. Gazozumuz ne zaman il dışında da satılmaya başlarsa, büyük marketlere de o zaman girer.

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.