26-06-2024 00:22

Sempatik tavırları ve güzel sesiyle Elif Karlı

2020-03-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-03-11
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Eylem Selvi Arı

 

Çocuk yaşta müziğe ilgi duymaya başlayan ve İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı bitirdikten sonra profesyonel müzik yaşamına adım atan Elif Karlı, 9 yıl aradan sonra Kocaeli’ye yeniden geldi. Biz de bu fırsatı değerlendirdik, Elif Karlı ile sanat yaşamını, hedeflerini ve Kocaeli ile olan bağını konuştuk.

 

Elif Hanım, Kocaeli ile başlayalım. Kentimize sık sık gelir misiniz?

Kocaeli’de pek çok kez sahne aldım ancak neredeyse 9 yıl aradan sonra bu ilk gelişim. Burada çok arkadaşım var. Ben Karadenizliyim, aslen Trabzonluyum. Kocaeli’de de çok sayıda Karadenizli yaşıyor, inanıyorum ki beni çok seviyorlar. Gerek sosyal medyadan gerek farklı mecralardan bunu hissettiriyorlar bana. Seviyorum Kocaeli’yi, Kocaelilileri. Ben görmeyeli kent bayağı gelişmiş, değişmiş.

 

Sizi türkülerle tanıdık ancak 2018 yılında bir pop albümü çıkardınız. Ardından slow bir şarkı, ‘Efil Efil’ geldi. 2020’de albüm çalışması var mı?

2018 yılında çıkardığım ‘Ya Herru Ya Merru’ albümü, 15 yıl sonra ilk pop albümümdü. 2012 yılında arabesk bir albüm çıkarmıştım: ‘Acıların Kadın’ı. Bu şarkının enerjisinin üzerime yapışmasını istemedim. 2019 yılında ‘Efil Efil’i çıkardım. Yeni bir albüm için acelem yok. Günümüzde albümden ziyade dijital platformlarda yayınlanıyor şarkılarım. Sektöre yeni atılıyormuşçasına hırsla ‘üst üste albüm çıkarayım, şarkı yapayım’ gibi bir düşüncem yok. Zaten beni özleyenler programımıza gelip doya doya şarkılarımı dinliyor.

 

Düzenli sahne aldığınız bir yer var mı?

İstikrarı seviyorum, İstanbul’da her hafta bir mekanda çıkıyordum ama hem kendimi hem de müşteriyi yorduğumu düşündüm ve ara verdim. Bir şeyler rutinleşince büyüsü gidiyor gibime geliyor. Yakında Fenerbahçe’de yeni bir mekanda sahne alacağım.

 

Müzik sektöründe beğenerek dinlediğiniz sesler var mı?

Halk müziğinden caza kadar her türlü müziği dinlerim. Sadece çok ağır arabesk müziği evde dinlemekten hoşlanmıyorum. Derya Uluğ, Merve Özbey’i dinliyorum. Aleyna Tilki’yi de seviyorum her ne kadar eleştirilse de sesini beğeniyorum.

 

Elif Hanım, özel hayatınızı hiç gündeme getirmeden sanatınızı icra ettiniz. Bunu nasıl başardınız?

26 yıldır evliyim. Eşimle aramızda elbet problemlerimiz oluyor ancak bunu ben size söylersem haberiniz olur değil mi? İşte her şey burada başlıyor. Ben, aile yaşantımı duyurmayan biriyim. İki çocuğum var, artık kocaman bireyler oldular. Benim çizmek istediğim yol buydu, eşim de bana uydu, çocuklar da bu düzende büyüdü. Ben eşimle olan sorunlarımı büyütüp de sosyal medyada paylaşsaydım şu anda çok farklı olurdu her şey. Popülarite dediğiniz böyle bir şey.

 

Sevgi sizin için ne ifade ediyor, eşinize aşık mısınız?

Aşk, heyecan duymaktır. Ben her şeye aşığım; bir çiçeğe, böceğe, çimene, yediğim lokmaya. Yaptığım her şeyden heyecan duyan bir kadınım. Kocamla hala beraber vakit geçirmekten heyecan duyuyorum, çok iyi anlaşıyoruz. Neşeli yönüm ilişkimizi daha keyifli hale getiriyor. Unutulmamalı ki hiçbir şey ve hiç kimse dört dörtlük olmaz. İyi eş, iyi birer ebeveyn olmak önemli. Her şey dozunda güzel. Biz Cengiz ile hayatı olması gerektiği gibi yaşıyoruz.

 

Bu ay 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayacağız. Kadınlara ne söylemek istersiniz?

Ben mutluluğun, anlayışın ailede başladığını düşünüyorum. Günümüzde mutlu kadınlar kadar mutsuz kadınlar da çok fazla. Biz kadınlar bazen duygularımıza yenik düşebiliyoruz. Kadınlar duygularıyla değil de akıllarıyla hareket etsinler, partnerlerini iyi seçsinler. İyi bir insan olmak her şeyden çok daha değerli.

 

Kocaelililer’e bir mesajınız var mı?

Kocaelilileri seviyorum.

NASIL ARANDI: #elif karlı # şarkı # şarkıcı # ses # sanat # sahne # müzik # sevgi # 8 mart # kadın # başarı # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.