01-10-2023 06:04

Şehir Tiyatroları’ndan bir ayda iki prömiyer

2020-03-05    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-03-05
.stripslashes($urun->baslik).

Çalışmalarına, sevilen tiyatro ve dizi oyuncusu Aydın Sigalı’nın genel sanat yönetmenliğinde devam eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, en hareketli sezonlarından birini geçiriyor. 2019-2020 sezonuna ‘her aya bir prömiyer’ hedefiyle başlayan ve bu hedefin üzerine çıkarak 5 ayda toplam 6 yeni oyun çıkaran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, şubat ayında iki oyunun prömiyerini yaptı. Şehir Tiyatroları; Macbeth, Masal Odası, Otobüs Durağında Üç Bencil ve Günün Çorbası’ndan sonra ‘Tamamen Doluyuz’ ve ‘80 Günde Devri Alem’in de prömiyerini yaptı.

Geçtiğimiz ay, önce ‘Tamamen Doluyuz’ adlı tek perdelik komediyi, hemen ardından da ’80 Günde Devri Alem’i tiyatro severlerin beğenisine sunan Şehir Tiyatroları, her iki oyundan da tam not aldı. Kocaelili tiyatro severlerin büyük bir keyifle seyrettiği ‘Tamamen Doluyuz’, yıllarca severek izlediğimiz televizyon dizisi ‘Cosby Ailesi’nin de yazarı olan Becky Mode’un bir eseri. Lale Eren Dalsar tarafından dilimize çevrilen ve Volkan Dinç tarafından yönetilen tek kişilik oyunda, başarılı sanatçı Aytek Mete Elgün rol alıyor.

 

TEK KİŞİLİK KOMEDİ

Oyun, kendi mesleğini yapamadığı için New York’un en popüler restoranlarından birinde rezervasyon telefonlarına bakmak zorunda kalan Sam’in bir iş gününü anlatıyor. Genç adamın içinde bulunduğu üzücü duruma rağmen birbirinden renkli 30 karakterle yaptığı telefon konuşmalarıyla güçlü bir komediye dönüşen ‘Tamamen Doluyuz’, ilk gösteriminde seyircisini kahkahaya boğmayı başardı. Aytek Mete Elgün’ün çok başarılı bir performansla göz doldurduğu oyun, mart ayında da gösterimde olacak.

 

 

PRÖMİYERİ YAPILDI

Kocaeli Büyükşehir Şehir Tiyatroları’nın şubat ayında sahnelediği ikinci yeni oyun ise ’80 Günde Devri Alem’ oldu. Yazar Jules Verne’ın ünlü eserinden tiyatroya uyarlanan ve Başak Othan tarafından Türkçe’ye çevrilen oyunu, Gökhan Kocaoğlu yönetti. Çiğdem Sarıhan Benli, Levent Muratoğlu, Selim Taylan, Ertuğrul Tekin Ezgü ve Tekin Utku Oğuz’un rol aldığı iki perdelik macera-komedi türündeki oyunun prömiyerine katılan davetliler, oldukça keyifli saatler geçirdi.

 

 

NEFESSİZ İZLEDİLER

1872’nin Londra’sında başlayan oyun, seyircisine bir tiyatro sahnesi üzerinde dünyayı gezdiriyor. Gizemli ve nevi şahsına münhasır İngiliz centilmeni Phileas Fogg’un, girdiği bir iddia üzerine hizmetkarı Passepartout ile beraber 80 günde dünyanın etrafını dolaşmasını eğlenceli bir dille anlatan oyun, tiyatro severler tarafından çok beğenildi. Bay Fogg ve hizmetkarı ile peşlerini bir an olsun bırakmayan Dedektif Fix’in zamana karşı yarışırken yaşadığı macerayı nefessiz izleyen seyirciler, oyuncuları uzun süre ayakta alkışladı.

 

 

YENİ OYUNLAR SIRADA

Çalışmalarına hız kesmeden devam eden genel sanat yönetmeni Aydın Sigalı ve ekibi, Kocaelili tiyatro severleri yeni oyunlarla buluşturmak için de kolları sıvadı. Şehir Tiyatroları, mart ayında Anton Çehov’un dünyaca ünlü ‘Vişne Bahçesi’ isimli eserini sahneye taşıyacak. Sezon sonuna kadar lise öğrencilerine yönelik ‘Kim Korkar Sınavdan’ ve ‘Çın Sabahta’ oyunlarının da prömiyerini yapacak olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, sosyal sorumluluk projeleriyle de göz dolduruyor.

 

 

SOSYAL SORUMLULUK

Şehir Tiyatroları oyuncuları, 2019-2020 sezonunda çeşitli ilçelerimizdeki 4 huzurevini ziyaret ederek ‘okuma tiyatrosu’ etkinlikleri yaptı; büyüklerimizi tiyatroyla buluşturdu. Bunun yanı sıra Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi ile ortak bir proje yürüten Şehir Tiyatroları, önümüzdeki günlerde karşımıza özel bireylerin sahnelediği bir oyunla çıkacak. Kocaeli Büyükşehir Şehir Tiyatroları sezonu, Tiyatro Okulu öğrencilerinin sahneleyeceği sürpriz bir oyunla kapatacak.

NASIL ARANDI: #tiyatro # oyun # sahne # büyükşehir belediyesi # şehir tiyatroları # Aydın Sigalı # oyuncu # Tamamen Doluyuz # 80 Günde Devri Alem # prömiyer # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.