Sağlıklı yaşam için 9 ipucu!

2019-12-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-12-02
.stripslashes($urun->baslik).

Her insan hayatında mutlak mutluluğu arar. Bu nedenle de yaşam döngüsü içinde ruhen ve bedenen mutlu olmak için birçok yöntemi dener. Aslında mutluluğun asıl anahtarı sağlıktır. Kendisinin ve sevdiklerinin sağlığı yerinde olan bir insanı mutsuz edebilecek pek az şey bulunur.

Bugün tıpta neredeyse altın kural olarak kabul edilen ‘hastalığı ortaya çıkmadan önce önle’ yaklaşımının başarıya ulaşması, kişilerin olası hastalıklarını gözeterek sağlıklı yaşamaya çalışmasına ve sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmasına dayanır. “İyi, dengeli ve doğal beslenen, düzenli egzersiz yapan, yaşına ve cinsiyetine göre yaptırması gereken kontrolleri ihmal etmeyen birisinin sağlıklı bir ömür sürdürmemesi için bir neden yok” diyen Acıbadem Kocaeli Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Dileklen, buna yönelik, uygulanması son derece kolay ipuçlarını paylaştı. 

 

SAĞLIĞINIZI SİZ YÖNETİN!

Sağlıklı yaşam; kişilerin ciddi, tedavisi zor ve oldukça uzun sürebilen hastalıklara yakalanmadan evvel hem bedensel hem de akıl ve ruh sağlığı yönünden iyi durumda, uzun, mutlu bir ömür sürdürmesi anlamına geliyor. “Biz insanlar genellikle sağlıklı iken bunun kıymetini pek bilmiyoruz. Normal yaşam döngümüz içerisinde sağlıklı bir şekilde hayatımıza devam ediyor olmak sanki hiç hasta olmayacakmışız gibi düşündürüyor. Bununla beraber özellikle modern tıp hastalıklar daha ortaya çıkmadan önlem alınmasına büyük önem veriyor. Bunun için kullanılabilecek birçok yöntem var” diyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Dileklen, sağlığımız bozulduğunda gerçeklerle yüzleşmenin bir faydası olmadığına dikkat çekiyor.

Dr. Soner Dileklen, kullandığımız arabaların yıllık bakımını yaptırmaya gösterdiğimiz özenin aynısını kendi sağlığımız için de göstermemiz durumunda, özellikle akciğer, meme ve kalın barsak kanserleri gibi hastalıkların erken teşhis edilebileceğini ve kişinin hem yaşam süresinin uzayacağını hem de kalitesinin artacağını vurguluyor.

 

SAĞLIKLI YAŞAMIN ANAHTARLARI

Tüm olası sorunların kontrol altına alınabildiği sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için sihirli bir değneğe gerek yok. Acıbadem Kocaeli Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Dileklen, sağlıklı yaşamın anahtarlarını şu şekilde paylaşıyor:

• Her zaman yeterli, dengeli ve doğal beslenin.

• Yapacağınız aktiviteyi genel sağlık durumunuza ve yaşınıza göre belirlemek koşuluyla düzenli fiziksel aktivite yapın.

• Özellikle akciğeri olumsuz etkileyen ve birçok hastalığa davetiye çıkaran sigara, tütün ürünleri ve alkolden uzak durun.

• Hijyen kurallarına uyun. Sadece ellerinizi uygun biçimde yıkayarak bile birçok hastalığı ortaya çıkmadan önleyebilirsiniz.

• Mümkün olduğunca stresten uzak bir yaşam sürdürün.

• Sağlıklı ve doğal bir çevrede yaşayın. Özellikle soluduğunuz havanın ve içtiğiniz suyun kalitesi çok önemli.

• Düzenli olarak uyuyun. Uyku düzeni bağışıklık sistemini en çok etkileyen faktörlerden biri.

• Bol su için.

• Tüm sağlık kontrollerinizi, özellikle 40 yaşından sonra, hasta olmayı beklemeden düzenli olarak yaptırın. Unutmayın, kontrol yaptırmak tedavi olmayı beklemekten her zaman daha kolaydır.

NASIL ARANDI: #acıbadem kocaeli hastanesi # sağlık # sağlıklı yaşam # hastane # uzman doktor # soner dileklen # iç hastalıkları # öneri # ipucu # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.