26-02-2024 10:57

Saçlarınız ışıltısını kaybetmesin

2016-06-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2016-06-09
.stripslashes($urun->baslik).

Saçlarınız ışıltısını kaybetmesin


Saç, en değerli aksesuarımız... Işıl ışıl, dolgun, sağlıkla parlayan saçlar ise her kadının hayali.

Gelişen teknoloji, saç bakımı konusunda sınırsız imkanlar sunsa da oldukça hassas bir yapıya sahip olan saçlarımız, dış etkilerden çok çabuk etkilenip sağlıksız ve mat bir görünüm alabiliyor.

Yanlış beslenme, hava kirliliği, saçlarımızın maruz kaldığı yüksek ısılı fön işlemi ve kimyasallar, saçı en çok hırpalayan etkenler.

Özellikle yaz aylarında, havuz suyundaki klor ve tuzlu deniz suyu saçlarımız üzerinde oldukça yıpratıcı bir etkiye sahip.

 

sachavuz

 

Havuz suyunda dezenfektan olarak kullanılan kimyasallar bir yandan zararlı organizmaları öldürürken diğer yandan da saçları ve saç derisini yıpratır.

Aynı şekilde deniz suyundaki aşırı tuz da saçı kurutarak saç derisinin üzerine yerleşir.

Kimyasalların ve tuzun etkisiyle saç derisi kurur, uç kırıkları artar, saçlar matlaşır ve canlılığını yitirir.

Saçlar balyajlı ya da açık sarı tonlarında boyalıysa, havuz suyundaki bakır, saçın rengini yeşile döndürebilir.

Tüm bu etkilerden korunmak için yapılması gereken suya girmeden önce ve sudan çıktıktan sonra ne yapılması gerektiğini bilmek...

 

sacbone

 

Suya girmeden önce...  • Denize ya da havuza girmeden saçları tatlı suyla ıslatmak saçı suya doyurur, kimyasalları ve deniz tuzunu daha az emmesini sağlar

 

  • Saçı kimyasallardan ve tuzdan koruyacak bir tabaka oluşturmak için saç kremleri kullanılabilir, ancak suya girmeden önce kesinlikle şampuan kullanılmamalıdır.

 

  • Saçlar uzunsa suya girerken toplanmalıdır.

 

  • Suya girerken bone ve güneşlenirken şapka kullanmak, saçlarınızı havuzun kimyasallarından ve güneş ısısından korur.

 

  • Güneş, saçın protein yapısını bozar. Eğer öğle saatlerinde güneşe maruz kalıyorsanız, saçları güneşten korumak için geliştirilmiş spreyler kullanabilirsiniz.

 

  • Denize girildiğinde saçlara kum bulaşmamasına dikkat edilmelidir. Kum da saçları yıpratıcı etkiye sahiptir. 

Sudan çıktıktan sonra...  • Sudan çıkar çıkmaz saçları tatlı suyla durulamak gerekir. Hemen ardından şampuanla yıkamak da tuz ve kimyasalları saçtan uzaklaştırır.

 

  • Klorür çözücü özel şampuanları havuzdan çıktıktan sonra tercih edebilirsiniz.

 

  • Onarıcı saç kremleri, losyonlar, saçların kaybettiği mineralleri ve proteini tekrar kazandıracak saç maskeleri kullanılabilir.

 

  • Saç kurutma makinesinin kullanımı yaz aylarında mutlaka sınırlandırılmalıdır. 

sacyikama

 

Saçlarınızı onarın


Şayet, aldığınız tüm önlemlere rağmen saçlarınızı koruyamadıysanız, üzülmeyin... Evde hazırlayıp kolayca uygulayabileceğiniz onarıcı maskelerle, kısa sürede eski sağlıklı saçlarınıza kavuşabilirsiniz.

 

Mayonez maskesi

Yumurtalı içeriğiyle saç tellerini nemlendiren bu maskeyi uygulamak çok kolay! Saçlarınızın uzunluğuna göre yeterli miktarda mayonezi, saçlarınızı tutamlara ayırarak eşit miktarda sürün. Bir saat kadar beklettikten sonra normal şampuanla ve ılık suyla durulayın... İşte, hepsi bu!

 

Avokado maskesi

Saçlarınızın doğal yağına kavuşması ve kuruluğu gidermek için en ideal doğal bakım maskelerinden biri... Bir avokadoyu ezerek 1 yumurta, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 orta boy muzla karıştırın, saçlarınıza sürün. 10-15 dakika bekletin, şampuanla yıkadıktan sonra saçlarınızı doğal olarak kurutun.

 

sacyogurt

 

Yoğurt maskesi

Çeyrek kase yoğurtla (organik yoğurt bulabiliyorsanız daha iyi sonuç verecektir) 1 yemek kaşığı mayonez ve 1 yumurta akını iyice karıştırın. Yumurta akını diğer malzemelerle karıştırmadan önce köpürünceye kadar çırpın. Maskeyi saçlarınız nemliyken eşit miktarda sürün ve bir bone takarak karışımı yarım saat saçlarınızda bekletin. Ilık suyla maskeyi temizledikten sonra saçlarınızı şampuanlayın. Bu maskeyi saçlarınız sağlığına kavuşana kadar haftada bir tekrarlayabilirsiniz.

NASIL ARANDI: #avokado maskesi #bakım #balyaj #güneş #güzellik #havuz #kimyasal #kuaför #mayonez maskesi #saç #saç bakımı #saç kremi #saç losyonu #saç maskesi #saç onarımı #saç spreyi #yıpranmış saç #yoğurt maskesi

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.