13-04-2024 09:03

Özel eğitimde başarılı bir kurum; İmge Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

2020-10-07    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-10-07
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAFLAR: FATİH AKBÖRÜ-İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara uzman eğitimci kadrosuyla eğitim veren ve onları hayata hazırlayan İmge Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi geçtiğimiz haziran ayında Karamürsel 4 Temmuz Mahallesi’ndeki yeni binasına taşındı.

Merkezin sahibi Akın Bilge Başaran, çocuklar kadar velilerin de rehabilite olabileceği, kendilerini iyi hissedeceği güzel bir merkez haline geldiklerini söyledi. İmge Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin kapılarını Kocaeli Life’a açan Akın Bilge Başaran, uygulanan eğitimler hakkında da şu bilgileri verdi.

 

 

Akın Bey, söyleşimize sizi tanıyarak başlamak istiyorum.

1975 Karamürsel doğumluyum. Öğretmen bir anne babanın çocuğu olarak hep eğitim ve öğretimin içindeydim. Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunuyum. Formasyon eğitimini alarak bu alanda öğretmenlik yapma hakkını almış bulunuyorum.2013 yılından itibaren İmge Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak faaliyetimizi sürdürüyoruz. Daha iyi hizmet verebilmek adına hem kendimi hem ekibimin sürekli eğitimlerle destekliyorum.

 

Eğitim bitmiyor yani…

Kesinlikle öyle. Özellikle özel eğitim, eğitim sektörünün en zor alanı ve sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bu nedenle uzman eğitmen kadromuzla yeni çıkan eğitim modellerini, yayınları takip ediyor, kurslara katılarak kendimizi güncelliyoruz. Sonuçta ham maddesi insan bu işin. Genç ve dinamik arkadaşlarla çalışıyor olmamız da bizim için bir avantaj.

 

 

İmge Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışıyoruz. Bahçe dahil 1000 metrekarelik bir alanda hizmet veriyoruz. 13 sınıfımız var, bunların 7’si bireysel eğitim sınıfları, 1’i fizyoterapisi odası, 4’ü de grup dersi odası. Belki de Türkiye’de çok az örneği olan uygulama evine sahibiz. Özel eğitim çok zor bir alan. Çok kısıtlı bir zaman diliminde çok şey bekleniyor. Özel eğitimde birebir eğitimin önemi büyük. Sektör olarak çok sıkıntılarımız olmasına rağmen hedefi olan her kurum gibi var gücümüzle en iyisi için çalışmaya devam ediyoruz.

 

Peki, merkezinizde nasıl bir eğitim programı uyguluyorsunuz?

Rehberlik Araştırma Merkezi her özel çocuğu teste tabi tutup daha sonra bir rapor çıkarıyor. Biz de bu rapor doğrultusunda bir yıl boyunca çocuğa uygun eğitimi veriyoruz. Kurumumuzda 5 eğitim programıyla özel çocuklara destek veriyoruz. Bunları sıralayacak olursam;

Dil/konuşma destek eğitim programı: Konuşma problemi olan çocuklara konuşma terapisti tarafından uygulanan bir destek programı.

Yaygın gelişimsel destek eğitim programı: Otizmli çocuklara yönelik özel eğitim öğretmeni tarafından uygulanan bir destek programı.

Zihinsel engelliler destek eğitim programı: Bu grup ‘durumu ağır’ dediğimiz kesim oluyor. Mental olarak sorun yaşayan çocuklara yönelik bir eğitim programı uyguluyoruz.

Özel öğrenme güçlüğü destek eğitim programı: Okuma yazma konusunda akranlarından geride kalan, öğrenmede güçlük çeken çocuklara yönelik bir eğitim programı uyguluyoruz.

Bedensel engelliler destek eğitim programı: Fiziksel engelli çocuklara fizyoterapist eşliğinde rehabilitasyon uyguluyoruz.

 

 

KENDİLERİNİ TANIYORLAR, GELİŞİYORLAR

 

Özel çocukların bir günü nasıl geçiyor?

Çocuklarımıza ücretsiz servis imkanı tanıyoruz, evlerinden alıp merkeze getiriyoruz. Çocuklar özel durumlarına göre öğretmenleriyle ders işliyor, aktivitelere katılıyor. Uyguladığımız programlar içerisinde basit aletler kullanarak çocuğun hayal dünyasını geliştiren sanatsal faaliyetler de var, üretime yönelik el sanatları eğitimi de. Kas becerileri, el-göz koordinasyonunun gelişimi bu etkinliklerle pekiştiriliyor. Kendine bakım, iş ve üretici faaliyetler, oyun ve serbest zaman aktivitelerini içeren Ergoterapi eğitimlerine de katılıyorlar. Amacımız çocuğun günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığını sağlamak ve toplumsal katılımını artırmak. Sportif faaliyetlerle hareket eğitimi veriyor, çocuğun sinir-kas koordinasyonunu geliştirmeyi, fiziksel uygunluğunu artırmayı, algısal motor gelişimini desteklemeyi, sosyal-duygusal gelişimini sağlamayı ve öğrenme yeteneğinin geliştirilmesini hedefliyoruz.

Müzik eğitimiyle; öğrencilerimizin müzikle ilgili yeteneklerini ortaya çıkaran ses, kulak ve ritim çalışmaları yapıyor, şarkı söyleme becerisi kazandırarak dili kullanma yeteneğinin gelişmesine yardımcı oluyor; dinleme becerilerini, işitsel sürelerini ve dikkat becerilerini artırıyoruz. Ayrıca ezgiler eşliğinde vücudunu koordineli bir şekilde kullanarak hareket becerisi kazandırıyoruz. Müzikli dramatizasyon ve dans doğaçlamalarıyla da yaratıcılık duygusunu keşfetmesini sağlayarak öz saygılarının gelişimine ve benlik değerlerinin artmasına yardımcı oluyoruz. Yine aile-çocuk ve öğretmen üçlüsüyle hem rehberlik çalışmaları hem de aile eğitimleri gerçekleştiriyoruz.

 

Kaç kişilik bir kadroyla hizmet veriyorsunuz?

Yönetim-eğitim-hizmet olarak 14 kişilik bir kadromuz var.

 

 

KAFETERYA ÇOK KEYİFLİ

 

Akın Bey, merkezinizin kafeterya kısmında öğrencilerinize uygulamalı bir eğitim de vermek istediğinizi biliyoruz. Biraz anlatır mısınız bu projeyi?

Merkezimize gelen ve bu alanda çalışabilecek çocuklara mutfak ve hizmet sektörüyle ilgili pratik eğitim vermek istiyorum. Amacımız onları yetiştirmek, ekonomik ve sosyal hayata atılmalarını, gelecekte bunu meslek edinip daha güzel yerlerde çalışmalarını sağlamak. En önemlisi özgüvenlerini kazanmış kendilerini doğru ifade eden bireyler olmalarına yardımcı olmak.

 

Kafeteryanın velilere de faydası büyük sanırım…

Tabii ki çocukları eğitim alırken onlar da burada, sahile yakın bir noktada oturup çayını-kahvesini içiyor, çocuklarını bekliyor. Öğretmenlerle de rahat görüşme sağlayabiliyorlar. Velilerimiz için de keyif alacakları bir alan olması biz de mutlu ediyor.

 

İLETİŞİM

Adres: 4 Temmuz Mh. Gazanfer Bilge Cd. No: 25 Karamürsel / Kocaeli

Telefon: 0262 454 44 66- 0553 278 42 02

E-mail: bilgi@imgerehabilitasyon.com

NASIL ARANDI: #imge # İmge Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi # akın bilge başaran # özel çocuk # özel eğitim # özel eğitim merkezi # karamürsel # kocaeli #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.