01-10-2023 04:55

Oyuncu, masalcı, eğlenceli bir anne; Tuba Sayan

2019-08-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-08-06
.stripslashes($urun->baslik).

HAZIRLAYAN: ASLI GENCAL-BÜŞRA SAVAŞ UÇARI

 

En büyük hayali olan okul öncesi öğretmenliği alanında eğitim almak için Avustralya Sydney’e giden ve uzun yıllar burada yaşayan; aynı zamanda Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü mezunu olan Tuba Sayan, hayata her daim pozitif bakabilen, mutlu bir anne.

Kendisini oyuncu ve masalcı bir anne olarak tanımlayan Sayan, oğlu Berk için sevgi dolu bir dünya yaratmış. “En büyük amacım, oğlumu özgüveni yerinde, araştırmacı, insanlara saygılı bir birey olarak yetiştirebilmek” diyen başarılı eğitimciyle, annelik yolculuğunu konuştuk.

 

 

Tuba Hanım, kendinizi nasıl bir anne olarak tanımlarsınız?

Oğlum Berk doğduğu an itibari ile kendimi; aklı ile kalbi yer değiştirmiş bir birey olarak tanımlıyorum. Anneliğin bana kattığı eşsiz hassasiyetin yanı sıra  her gün oğlunu ilk kez tanışmış gibi merakla izleyen ve her anını doyasıya yaşamak için fırsatlar yaratan bir anneyim. Okul öncesi eğitmenliğimin verdiği avantajla biraz masalcı, biraz eğlenceli ve hep oyuncu bir anneyim. Anne olmanın en çok sevdiğim yanı bu.

 

Berk ile beraber nasıl vakit geçirirsiniz? Nerelere gitmek, neler yapmaktan hoşlanıyorsunuz?

Ben doğayla iç içe büyüdüm. Şimdi oğlumun da aynı şartlara sahip olmasını ikimiz için de bir şans olarak değerlendiriyorum. Yaşadığımız yerde deniz ve ormanlık alanlar iç içe. Biz de bu atmosferin tadını çıkartıyoruz. Berk AVM alanlarını neredeyse hiç tanımıyor. Biz, mevsim şartları ne olursa olsun günümüzün bir kaç saatini bahçe ve doğa etkinlikleriyle geçiriyoruz. Balık tutma, ekim, doğayı keşfetme, kum havuzu oyunu en sevdiklerimiz. Ayrıca paten yapıyoruz. Her gece okuma çadırında kitap okumak, anne-oğul en heyecanla beklediğimiz zaman dilimi. Fenerle kitap keşfetmenin tadı Berk açısından hiçbir şeyde yok.

 

Oğlunuzun özel ilgi alanları var mı? Geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Berk çok hareketli ve pozitif anlamda enerjik bir çocuk. İlgi alanları spor ve sensory etkinlikleri. Bunun dışında sanırım anne- baba kopyalama döneminden kaynaklanan bir yabancı dil merakı var.  Bu zaman dilimine kadar olan süreçte, öncelikle keşfe yönelik çalışmalar yaparak her alanda aktif oyunlar oynadık. Yaz döneminin başlamasıyla birlikte, profesyonel destek alarak tenis ve yüzme alanında bir yol izliyoruz.

 

Bir eğitimci olarak çocuğunuzu yetiştirirken  en çok dikkat ettiğiniz ve özen gösterdiğiniz konular nelerdir?

Hem anne hem de eğitimci olarak en çok hassasiyet gösterdiğim alan, her çocuğun; kendine özel ve birbirinden farklı bir kıymete sahip olduğu bilinciyle gözlemlenmesi ve onlara fırsat verilmesidir. Çocuklarımızın yetenek ve değerlerine saygı duyup desteklediğimizde, mutlu ve özgüvenli olurlar. Oğlumun, özgüveni yerinde, araştırmacı ve insanlara saygılı bir birey olarak yetişmesi en büyük amacım.

 

Berk’in gelişimi devam ederken takip ettiğiniz ve önerebileceğiniz yayınlar ya da kitaplar var mı?

Evet, bu alanda özellikle mesleğimden yola  çıkarak okuduğum çok kitap var elbette ama ben en iyi kılavuzun çocuklarımızın kendileri olduğunu düşünüyorum. Meslektaşlarıma ve ebeveynlere tavsiye edebileceğim, okumaya doyamadığım kitap; Müjdat Ataman’ın ‘112’ adlı eseri. Doğan Cüceloğlu'nun kitaplarını da çok severek okuyorum. Keşfetmeyi seven bir anne olarak 100 Dilde Reggio kitaplarını da öneriyorum.

 

NASIL ARANDI: #1 anne 5 soru # tuğba sayan # anne # kocaeli life # kids life

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.