13-04-2024 10:22

Ön yargıları yerle bir etti: Şebnem Öztürk

2020-03-04    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-03-04
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN - Ceyhun Derbeder

 

Başarılı iş kadını Şebnem Öztürk'ün, bundan 10 yıl önce ‘Kocaeli’nin organizasyon anlayışına yeni bir soluk getirmek’ vizyonuyla kurduğu Şebnem Öztürk Organizasyon; aradan geçen süre zarfında adını bir marka yapmakla kalmadı; pek çok ulusal ve global kurumun en güvenilir çözüm ortakları arasına girmeyi de başardı.

Şebnem Öztürk'ün yenilikçi yapısı, azmi ve bitmek bilmeyen enerjisiyle her gün biraz daha büyüyen Şebnem Öztürk Organizasyon, şimdi yepyeni projeleri hayata geçirmeye, adını çok daha geniş bir alanda duyurmaya hazırlanıyor.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladığımız mart ayında; gecesini gündüzüne katarak işini emek emek büyüten Şebnem Öztürk Ünsaler ile sımsıcak bir sohbet gerçekleştirdik. Şebnem Hanım’ın ilham veren hikayesini keyifle okuyacaksınız…

 

 

Şebnem Hanım, geçtiğimiz ay Şebnem Öztürk Organizasyon’un 10’uncu yaşını kutladınız… Sektöre girişiniz nasıl olmuştu?

Benim asıl mesleğim, rekreasyon-sosyal gelişim uzmanlığı ve rehberlik. Akademik eğitimimi 2005 yılında tamamladıktan sonra hemen çalışma hayatına atıldım. İşimi de çok severek yapıyordum ancak çalıştığım kurum yılın tam ortasında battı. Sezon ortası olduğu için başka bir okulla sözleşme de yapamayınca, kendimi bir anda işsiz kalmış olarak buldum. Bu şartlar altında bir arayış içindeyken ablam, “İkimizde çalışanız, gel birimiz ticaret yapalım” dedi.

Organizasyon, o dönem için çok da popüler bir alan değildi…

Kesinlikle, bu kadar popüler değildi; hatta organizasyoncuların tam olarak ne iş yaptığını bile bilmiyordum. Ablama itiraz ettim. Benim işim ‘çocuk’tu. Ticaretten, paradan ne anlardım; eğitim aldığım alanda çalışmalıydım. Laf aramızda, esasında sektörü de biraz küçümsedim. Böyle düşünmeme rağmen yine ablamın ısrarına dayanamayarak, sektör hakkında biraz araştırma yapayım dedim…

 

 

ADİL OLACAĞIM

 

Ne buldunuz?

İnternette gezinirken, karşıma bu işi çok ciddi ve profesyonelce yapan bir İstanbul firması çıktı. İstanbul’da çok iyi mekanlarla çalışıyor; çok ciddi davet ve organizasyonlara imza atıyorlardı. Açıkçası, kim olduklarını merak ettim. Elimdeki adresle, randevu bile almadan kapılarını çaldım ve karşımda Boğaziçi Üniversitesi mezunu iki kadın buldun. Çok güzel bir ortaklık kurmuşlardı ve çok başarılıydılar.

 

Yani?

O anda, ‘Boğaziçi mezunu olan insanlar, mesleğini bırakıp organizasyon işi yapıyorsa, bu benim sandığımdan çok daha saygın bir sektör’ diye düşündüğümü hatırlıyorum. O gün firma sahipleriyle epeyce sohbet ettim, fikirlerini aldım, iş hakkında bilgi rica ettim. Oradan büyülenmiş ve kararımı vermiş olarak ayrıldım.

 

Ve Şebnem Öztürk Organizasyon’un temelleri de böylece atılmış oldu…

İnisiyatif almayı, kendi kararlarımı vermeyi, çalışmayı, hep hareket halinda olmayı seven birisiyim. Beni en çok cezbeden nokta da bu oldu. Kendi işimi yaparsam, bir şeylere karar veren kişi de ben olacaktım. Ticaret hakkında en ufak bir fikrim yoktu ama kendi kendime iyi bir işveren olacağıma, çalışanlarıma her zaman adil ve hakkaniyetli davranacağıma söz verdim. Eve geldim, aileme organizasyon sektörüne girmeye karar verdiğimi söyledim.

 

 

70 METREKARE İLE BAŞLADIK

 

İşe nereden başladınız?

Annemin çarşıda ufak bir terzi dükkanı vardı ve uzun süredir emekli olmak istiyordu. Hal böyle olunca, 70 metrekarelik o dükkanı yeniden düzenledik ve şirketimizi orada kurduk. Şebnem Öztürk Organizasyon’un hikayesi, o küçücük dükkanda başladı.

 

Çok genç yaşta, hiç bilmediğiniz bir sektöre girerken ürkmediniz mi?

Ürkmez olur muyum… Bir kere karşımda Kocaeli’nin gerçekleri vardı. Özellikle o dönemde insanlar, organizasyonu masa süslemek ve sandalye giydirmekten ibaret olarak görüyordu. Oysa ben, İstanbul’daki o firmayı ziyaret ettiğimde bunun çok daha geniş kapsamlı bir iş olduğunu gayet net anlamıştım. Orada gördüklerimi kente entegre etmenin çok zor olduğunu ilk günden fark etmiş ve çok korkmuştum. Birçok kez vazgeçmek istedim.

 

Sizi ne durdurdu?

Ailem… Korktuğum, ümitsizliğe kapıldığım, kendi içimde çeliştiğim zamanlarda en büyük şansım, her zaman olduğu gibi ailemdi. Hep söylüyorum, markada benim adım yazıyor olabilir ama arkamda kocaman bir aile var. Annemin sabahlara kadar masa örtüsü diktiği, babamın ve ablamın gece yarılarına kadar benimle beraber koşturduğu çok günümüz oldu. İnsanın, her modu düştüğünde, ‘Hadi toparlan, devam edeceksin, başaracaksın’ diyen bir ailesi olması çok büyük bir güç.

 

Mutlaka sizi motive eden durumlar da olmuştur?

En büyük motivasyonum, kendimi başarısız gördüğüm bir organizasyonum oldu. Bir düğünde, malzemeleri temin ettiğim tedarikçiden kaynaklanan bir sorun yaşadım. Ödemesini yapmış olduğum halde malzemeler gelmedi, firma sahibi telefonlara çıkmadı, babam gidip adamın kapısına dayanmak zorunda kaldı. Dışarıya yansıyan bir aksama olmadı belki ama o organizasyonda ben kendimi yeteri kadar iyi bulmadım. Bu durum bende çok büyük bir hırs yarattı. O gece, kendi malzememi almam gerektiğini anladım ve bambaşka bir vizyonla yeni bir yol çizdim.

 

 

Şu anda Şebnem Öztürk Organizasyon bünyesinde hangi hizmetler veriliyor?

Düğün, proje düğünleri, nişan organizasyonları ve  kına konseptinin yanı sıra kurumsalda aile günü etkinlikleri, özel gün kutlamaları, yeni bir marka oluşumunun tanıtımı, ödül merasimleri, lansmanlar, açılış törenleri ve eğitim organizasyonları düzenliyoruz. Organizasyonlarımızı ‘anahtar teslimi’ de yapabiliyoruz.

 

‘Anahtar teslimi’ organizasyondan ne kastediyoruz?

Bir süredir, yaptığımız işlerde organizasyonun tümünü planlamaya başladık. Şu anda organizasyonlarımızda; üst klasman orkestra ve sanatçılar getirilmesinden alan dekorasyonuna, gecenin planlanmasından akışın düzenlenmesine kadar tüm sorumluluğu üstleniyoruz. Misafir portföyünü biz belirliyoruz, ona uygun düzenleme yapıyoruz, her detayla ilgileniyoruz. Müşterilerimize, ‘siz kendi organizasyonunuzun misafirisiniz’ diyoruz.

 

 

EN BÜYÜK BAŞARIM…

 

Meslek yaşamınızda kendinizi en başarılı gördüğünüz nokta nedir?

İzmit bir sanayi şehri, sınırları içinde pek çok kuruluş ve dolayısıyla ciddi bir organizasyon potansiyeli var. Ben sektöre girdiğimde kurumlar, bir organizasyon söz konusu olduğunda işbirliği noktasında yerel markalara güvenmiyor; Kocaeli’de yapacakları etkinlikler için İstanbul firmalarıyla çalışıyordu. İlk beş senemi bu ön yargıyı yıkmaya çalışarak geçirdim ama sonunda başardım. Şu anda hem ulusal hem de global pek çok firmanın çözüm ortağıyım. Benim için en büyük başarı kurumsal alanda ilerlemiş olmak ve artık bu kentin güvenilir bir markası haline gelmek. Çok uzun süredir birlikte yol aldığım firmalar var hatta kısa bir süre önce Hayat Kimya’nın ‘Hayat’a İz Bırakanlar’ ödül töreninde, kıdem teşvik ödülüne layık görüldüm.

 

Daha önce de çeşitli ödüller aldığınızı biliyoruz…

Evet, daha önce de bir kez Kocaeli Gazetesi ile Kocaeli Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen Doruktakiler ödül töreninde; bir kez de TV 262’nin düzenlediği ‘En iyisini Sen Seç’te yılın iş kadını seçilmiştim. 

 

10 yılı geride bıraktınız, geldiğiniz noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

10 yıl önce, içinde her şeyi yapma isteği olan, azimli, hevesli, çalışkan; kendini anlatma, markasını tanıtma çabasında olan genç bir kızdım. Bir işe giriştim; yaptığım organizasyonlarda yaşadığım olumlu ya da olumsuz her durumdan çıkarttığım derslerle büyüdüm. Yılların getirdiği deneyimle, artık ofisime gelen misafirlerin aile yapılarını, ne istediklerini, endişelerini, beklentilerini daha onlar konuşmaya başlamadan anlayabiliyorum. Şimdi daha bilinçliyim, her şeyin fazlasıyla farkındayım, işime yüzde yüz hakimim. Şebnem Öztürk Organizasyon, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinde tanınan, güvenilen, tecrübeli bir marka. Adile Sultan Yalısı, Sait Halim Paşa Yalısı, Feriye, Aija gibi mekanlarda, uzun süre konuşulan organizasyonlar yapıyor ve elbette bununla gurur duyuyorum.

 

 

YEPYENİ BİR KONSEPT

 

O zaman artık yeni hedefler koymanın da zamanı gelmiş demektir…

Biliyorsunuz, kısa bir süre önce evlendim ve eşim İzmirli. Dolayısıyla bir ayağımız her zaman İzmir’de olsun; işlerimiz hem İzmit hem de İzmir’de birlikte ilerlesin istiyoruz. Burada kurduğumuz kurumsal sistemle artık işimiz kendi kendine yürür hale geldi. Şimdi İzmir’de, farklı konsepte sahip bir şube açmayı planlıyoruz. Amacımız, İzmirlilerin yanı sıra Ege bölgesinde düğün yapmak isteyen İstanbullu çiftlere A plus hizmet vermek. Projemizi 2021 düğün sezonunda hayata geçirmeyi planlıyoruz.

 

 

 

 

İLETİŞİM

Adres: Sahil Mah. Güvenlik Cd. Selçuk Özdil İş Merkezi No:12 K:1 Başiskele/Kocaeli

Tel: 0262 324 95 85

Instagram: sebnemozturkorg

NASIL ARANDI: #şebnem öztürk # organizasyon # başarı # kadın # emek # gurur # marka # 10 yıl # düğün # davet # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.