22-02-2024 14:20

Mucizevi değişimin ta kendisi; Melis Erenkaya

2019-07-30    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-07-30
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: SERPİL ÇOLAK

FOTOĞRAFLAR: BİLAL SERİM-RAİF ÇANCI

 

Mucizelere inanır mısınız?

İnanmalısınız çünkü hayat mucizelerle dolu. Hiç mucize yaşamamış biri olduğunuzu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Her nefes bir mucizedir çünkü...

Peki, kendi mucizenizi yaratmak ister misiniz? O halde Melis Erenkaya’yı takip etmelisiniz. Her doğumunda 30’ar kilo alan ve bunu ‘kabul edilemez’ bulduğu için hem diyet hem de pilates yapan Melis Erenkaya, mucizenin ta kendisi olarak duruyor karşınızda.

Pilates yaparak incelen, sıkılaşan, daralan ve inanılmaz fit bir vücuda kavuşan Melis Erenkaya, yaşadığı mucizevi değişimin açtığı yoldan ilerleyerek, pilates eğitmeni olmaya karar vermiş. Uzun yıllar eğitmenlik eğitimi alan, bundan 3 yıl önce de eğitmenlik yapmaya başlayan Melis Erenkaya, eşinin ‘Bu mucizeyi başka insanlar da görmeli’ sözü üzerine Mel’s Pilates’i kurmuş. Melis Erenkaya şimdi butik stüdyosunda hem ders veriyor hem de başka başka mucizevi değişimlere tanıklık ediyor. Gerisini Melis Erenkaya’dan dinleyelim.

 

 

Melis Hanım öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

30 yaşındayım, iki çocuk annesiyim. Edebiyat bölümü mezunuyum. Yaklaşık 3 yıldır pilates eğitmenliği yapıyorum, 5 aydır da Mel’s Pilates adını verdiğim butik bir salon işletiyorum.

 

Edebiyat bölümü mezunusunuz, pilates eğitmenliği yapıyorsunuz. Kendi mesleğinizi yapmayı hiç düşünmediniz mi?

Aslında öğretmenlik yapmayı düşünüyordum ancak çok küçük yaşta (20 yaşında) evlendim, hemen arkasından da çocuk olunca fırsat bulamadım. Her iki doğumumda da 30’ar kilo aldım. Hamilelik dönemimde aldığım kilolardan kurtulmak için hem diyet hem de spor yapmaya başladım. Bu süreçte pilates çok işime yaradı. Eşim, ‘Bir mucizeye tanık oldum, bunu diğer insanlarla da paylaşmalısın’ deyince, eğitmenlik eğitimi almaya başladım. 6 sene boyunca eğitim aldım. Bu eğitimler sonucunda pilatesi daha çok sevdiğime karar verdim, yönümü pilatese çevirdim. Sonrasında kendime butik bir yer açtım, şu an çok mutluyum. Çok sevdiğim bir iş yapıyorum, kendimi hiç çalışmış gibi hissetmiyorum.

 

Sadece reformer mı var yoksa mat pilates dersi de veriyor musunuz?

Stüdyomuzda tüm pilates ekipmanları mevcut. Özel derslerde, 50 dakikalık seans boyunca tüm ekipmanları kullanarak egzersiz yaptırıyoruz. Bunun yanı sıra grup derslerimiz de var. Grup derslerini verim alabilmek için en fazla 3 kişiyle sınırlıyoruz. Grup dersleri daha keyifli geçiyor ancak özel derslerde çok daha başarılı sonuçlar elde ediyoruz.

 

İHTİYACA GÖRE...

 

Egzersiz programı oluştururken neye dikkat ediyorsunuz?

Bizin için önemli olan bireysel ihtiyaçlardır. Kişinin ihtiyaçlarına yönelik özel bir egzersiz programı hazırlıyoruz. Bel, boyun, omurga gibi herhangi bir rahatsızlığı varsa ona göre hareket ediyoruz. Son yıllarda ‘medikal pilates’ diye tabirler duyuyoruz. Bence medikal pilates diye bir şey yok, kişinin ihtiyaçları var. Bel ya da boyun fıtığı veya omurga rahatsızlığı olan kişileri doktorlar bizlere yönlendiriyor. Bireysel ihtiyaçlara yönelik olarak hazırladığımız programlarla başarılı sonuçlar elde ediyoruz.

 

Pilatesin faydalarından biraz bahsedebilir misiniz?

Bizi ayakta tutan omurgamızdır, pilates en çok omurgayı güçlendirir, dolayısıyla dik durmamızı sağlar. Sık sık ‘Pilates boyu uzatır mı?’ şeklinde sorularla karşılaşıyoruz. Pilates boyu uzatmaz ancak doğru egzersizler yaparak duruşumuzu düzelttiğimizde, omurgamız natural pozisyona döndüğünde, boyumuz da uzamış gibi görünüyor. Bunun yanı sıra pilates vücudumuzdaki tüm kasları çalıştırır. Fitness, yüzme, voleybol ya da basketbol gibi branşlarda spesifik kaslar çalışır, bu tarz sporlar daha çok kaba kaslara hitap eder. Ancak pilates daha derindeki kasları çalıştırır. Vücudumuzdaki tüm kasları çalıştırdığı için çok daha dengeli kas gelişimi ortaya çıkar. Ve vücudumuz tümüyle güçlenmiş olur.

 

Fiziksel faydalarının yanı sıra zihinsel ve de ruhsal faydaları da var mı?

Aslında en önemli tarafı bu. Pilatesin prensipleri arasında zihinsel ve bedensel bütünlük vardır. Mesela nefes çok önemlidir pilateste. Nefes alıp vermek insanı rahatlatır, vücuda oksijen depolanır. Dolayısıyla bunların hepsi zihnimizi rahatlatır, başka hiçbir şey düşünmememizi sağlar. 50 dakika boyunca kişi nefes alıp veriyor, vücuda daha çok oksijen giriyor, doğru bir sistemde hareket ediyor, bu da beraberinde mutluluğu getiriyor. Bu yüzden pilatesin, meditasyon tarafı da vardır.

 

 

 

Gelelim en önemli soruya. Pilates zayıflatır mı?

Pilates doğrudan zayıflatmaz ancak zayıflamaya yardımcı olur. Biz pilates eğitmeniyiz, diyetisyen değiliz. Bizim stüdyomuzda tartı da yok çünkü kişilerin kilolarını kontrol etmekle yükümlü değiliz ama onların kaslarını inceltmek ve uzatmakla yükümlüyüz. O kaslar uzayıp inceldiğinde, siz de daralıyorsunuz. Pilates inanılmaz bir sıkılaşma sağlıyor. Belki 100 gram veriyorsunuz ama 2 beden birden küçülüyorsunuz, aslında işin mucizesi burada.

 

Eşiniz, siz kilo verip incelirken bir mucizeye tanıklık ettiğini söyledi. Peki, sizin tanık olduğunuz mucizevi değişimler var mı?

Evet. Stüdyomuzu açalı henüz bir hafta olmuştu ki bir anaokulu öğretmeni geldi, ‘Küçük bir poşeti bile taşıyamıyorum, bundan çok rahatsızım’ dedi. 4 yaşındaki kızını kucaklayamadığını çünkü çok güçsüz olduğunu söyledi. Doktoru kendisine pilatesi önermiş. Mesleki deformasyona da maruz kalan, duruşu da bozulan bu üyemizle dördüncü ayımızı dolduruyoruz. Kızını çok rahat bir şekilde kucaklayıp taşıdığını söylüyor. Markete giderken kimseye ihtiyaç duymadığını çünkü artık poşetleri rahatlıkla taşıyabildiğini belirtiyor. Onun için bir mucize gerçekleşti, hayatına konfor geldi.

 

Başarılı sonuçlar alabilmek için pilatese ne kadar devam etmeliyiz, haftada kaç gün yapmalıyız?

Haftada en az iki gün pilates yapmalıyız, bunu zamanla 3 ya da 4 güne çıkarmalıyız. Sonuç alabilmek için minimum üç ay boyunca düzenli olarak pilates yapmak gerekiyor. Biz eğitmenler olarak haftada 5 gün antrenman yapıyoruz, hiç ağır gelmiyor, aksine kendimizi daha dinç ve daha kuvvetli hissediyoruz. Üyelerimiz de bunu yapabilir.

 

Pilates yaparken nasıl beslenmeliyiz? Siz üyelerinize tavsiyelerde bulunuyor musunuz?

Ne yediğimiz çok önemli bu yüzden üyelerimize beslenme danışmanlığı da yapıyoruz ama bir program hazırlayıp önlerine çıkarmıyoruz. Egzersizden önce ve sonra ne yemeleri gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunuyoruz. Hem sağlıklı beslenip hem pilates yaparlarsa daha kısa sürede sonuç alırlar.

 

Herkes pilates yapabilir mi?

Pilatesin en güzel yanı da budur; 9 yaşından 90 yaşına kadar herkesin yapabileceği bir spor olması. Yaş sınırlaması yok, pilatesi popüler kılan da bu bence. Çocukların dengesiz kas gelişimini destekliyor, yetişkinlerin omurgasını güçlendiriyor ve postürünü düzeltiyor, ortopedik rahatsızlığı olanlara da iyi geliyor. Kısacası herkes pilates yapabilir.

 

 

DOĞADA PİLATES

 

Biraz da salonunuzdan bahsedelim. Butik bir salon yapmışsınız.

Mel’s Pilates, Yeşilova mevkiinde, 150 metrekarelik alanda faaliyet gösteren butik bir spor salonu. Bayanlara özel bir stüdyoyuz. Girişte bir resepsiyonumuz var, sağda iki aletimizin olduğu küçük bir stüdyomuz, solda ise daha geniş bir stüdyomuz bulunuyor. Bunların yanı sıra bir soyunma odamız, iki lavabomuz, bir tane de duş alanımız var. Bir de sosyal alanımız mevcut. Üyelerimiz burada çayını ya da kahvesini içerek rahatlayabilir ya da sosyalleşebiliyor. Biz burayı kurarken butik bir stüdyo yaratmak istedik. Kocaeli’de hiç olmayan bir şey olsun istedik. Gerçekten de öyle oldu, şimdiye kadar benzerini hiç görmedim. Aslında hayalimi gerçekleştirdim diyebilirim.

 

Melis Hanım, doğada yaptığınız etkinlik de çok konuşuldu. Bu tarz etkinlikler devam edecek mi?

Fikir; eğitmenimiz Rümeysa Hanım’dan çıktı. Yaz aylarında insanların kapalı alanlardan ziyade dışarda vakit geçirmek istediğini söyledi, doğanın kucağında ders yapmayı teklif etti. Biz de üyelerimize bunu duyurduk, etkinliğimizi dışarıdan katılımcılara da açtık. Karamürsel’de, ormanın içinde, oksijeni bol bir ortamda, deniz manzarasına karşı pilates yaptık. 50 dakikalık ders sonrasında katılımcılara çeşitli ikramlarda da bulunduk. Üyelerimiz çok memnun kaldı, çok keyif aldılar. Bu tarz etkinliklere devam edeceğiz. İlimizde çok güzel trekking alanları var, onları değerlendirmek istiyoruz. Pilates dersi sonrasında bu alanlarda yürüyüş düzenleyeceğiz. Kocaelili bayanları doğanın kucağında yapacağımız bu etkinliklere bekliyoruz.

 

İLETİŞİM

 

Erenkaya Vega Residence (Kandıra yolu üzeri, Güneş Okulları yanı) İzmit/Kocaeli

Tel: 0532 546 01 44

Instagram: mels.pilates

 

NASIL ARANDI: #melis erenkaya # mels pilates # pilates # sağlık # spor # hamilelik # kilo verme # fit # beden sağlığı # kocaeli # kocaeli life #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.