Mide botoksu ile kilo verin

2017-10-07    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-10-07
.stripslashes($urun->baslik).

Bilim insanları çağımızın en büyük problemi olan ve dünyada giderek artan obeziteyle savaşmak için yeni yöntemler geliştirmeye devam ediyor. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde yaşlılık belirtilerini yok etmek, kırışıklıkları hafifletmek ve yüzdeki derin izleri ortadan kaldırmak için kullanılan botoksun, obezite tedavisinde de kullanılabileceği keşfedildi.

Özel Akademi Hastanesi’nin obezite cerrahisi doktorlarından Op. Dr. Deniz Gülhan

 
Botoksun mide kaslarına enjekte edilmesiyle bu kasların kasılmasını yavaşlattığı, yiyeceklerin sindiriminin daha uzun sürede gerçekleştiği ve tokluk hissinin uzun sürdüğü saptanınca, obeziteyle mücadelede botoks uygulaması dünyada hızla yaygınlaştı. Kilo problemi yaşayan kişilerin mide botoksu ile istedikleri kiloya inebileceği ve daha sağlıklı bir yaşam sürebileceğinin keşfedilmesiyle ülkemizde de mide botoksu hızla yayılmaya başladı.

Tabii mide botoksu yaptırmak için beden kitle endeksinin yüzde 35 ve altı olması şartı var. Yani obezite sınırına gelmemiş olmak bir kriter. Mide botoksu bir nevi obeziteye karşı önlem.

Özel Akademi Hastanesi’nin başarılı obezite cerrahisi doktorlarından Op. Dr. Deniz Gülhan, mide botoksu hakkında merak edilenleri anlattı.

Beslenme alışkanlıklarımıza baktığımızda obez olma yolunda hızla ilerleyen bir toplum olduğumuz doğru mu?

Ben 2010 yılından beri obezite ile mücadele ediyorum. Bu konuda 500’ü geçkin mide ameliyatı yaptım. Obezite konusunda şunu söyleyebilirim; en iyimser tabloyla 2030’da dünyanın yüzde 30’u obez olacak. Bu çok ciddi bir oran. Obeziteden kurtulmak için abur cubur ve fast food yemeklerden uzak durmamız gerekiyor. Günde bir saat spor yapmak, obeziteyle savaşta çok etkili bir yöntemdir.

Bilim insanlarının belirlediği obezite sınırı nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği Beden Kitle Endeksi (BKİ) oranına göre yüzde 40 ve üzeri olan kişiler obez sınıfına giriyor. Bu oranı yakalayan hastaların mutlaka ameliyat olması gerekiyor, aksi halde kilolarından kurtulmaları mümkün değil. Ancak Beden Kitle Endeksi yüzde 35 ve altında olan hastalar için bir alternatif var. O da mide botoksu. 

HIZLI KİLO VERDİRİYOR

Nedir mide botoksu?

Botoks, bildiğiniz üzere yüzdeki kırışıklıkları açmak için kullanılan bir yöntem. Obezite cerrahisi olarak botoksun kasılmayı engelleyen yapısını mide için kullanabileceğimizi keşfettik. Midenin iştah merkezi, mideye bir şey girdiği andan itibaren kasılmaya başlar. Mide botoksu ile iştah merkezinin kasılmasını, aktif hale gelmesini engelliyoruz. Mide botoksu mideyi kaskatı hale getirerek sizin daha erken doymanızı sağlıyor ve hızlı kilo vermenize yardımcı oluyor.

Botoks işlemi nasıl gerçekleşiyor?

Mideye endoskopik yöntemle girip, midenin uygun olan kısımlarına ve iştah merkezinin olduğu kaslara belli ünitelerde botoks maddesini enjekte ediyoruz. Güvenli ve etkili bir yöntem.

Hasta hemen toparlanabiliyor mu?

Elbette. Endoskopik işlem yarım saat kadar sürüyor ve hastayı 3-4 saat dinlendirdikten sonra herhangi bir sorun olmadığını gördüğümüz an evine gönderiyoruz.

İşlemi ne kadar sürede tekrarlamak gerekiyor?

İnsanların genel alışkanlıklarının değişme süresi bir yıldır. Mide botoksu sonrası ilk bir yıl bizim için çok önemli. Mide botoksu yaptıktan sonra her ay kilo kontrolünü yapıyoruz. Eğer kişinin imkânı varsa 6 ay sonra bir kez daha mideye botoks maddesini enjekte ediyoruz. Tabii bu kişiye bağlı, bazı kişiler yeteri kadar kilo verdiklerini düşünüp yaptırmayabiliyor da. Mide botoksu sonrası beslenme alışkanları değişirse kişi daha mutlu olabileceği sonuçlar alıyor. Ancak şunu söylemekte fayda var; mide botoksu bir obezite cerrahisi değildir. Obezite cerrahisi; fazla kiloların yüzde 80’inden kurtulmayı garantilerken mide botoksu ile kiloların yüzde 35-40’ndan kurtulmak mümkün oluyor.

Mide botoksu bir nevi obeziteye karşı bir önlem yani?

Evet. O yüzden uygulaması çok kolay bir yöntem.

Mide botoksunun bir yan etkisi var mı?

Botoksun henüz keşfedilmiş bilinen bir yan etkisi yok. O yüzden oldukça başarılı, güvenli. Kişi, operasyon sonrası yürüyerek hastanemizden çıkabiliyor.

Mide botoksu sonrası kişi hemen günlük beslenme tarzını uygulayabiliyor mu?

İlk gün sıvı gıdalarla beslenmek en doğrusu. Ayrıca bir diyetisyen kontrolünde diyet yapmasını da öneriyoruz. Sonrasında aylık olarak kontrollerini yapıyoruz. Ayda bir kontrol hasta için motivasyon oluyor. Kilo verdiğini gördükçe daha mutlu oluyor.

Mide botoksu yaptırmak için bir yaş sınırı var mı?

Mide botoksuyla ilgili herhangi bir yaş sınırımız yok ama genel olarak biz obezite cerrahisinde 60 yaşın üzerindeki kişilere müdahale etmek istemiyoruz. Çünkü vücutta o yaşlarda belirli besin maddelerinde eksiklik oluyor. Haliyle botoks maddesini tolore etmek güçleşebilir. Bu nedenle risk almamak gerek.

NASIL ARANDI: #sağlık # obezite # mide botoksu # akademi

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.