05-03-2024 08:18

Lazer epilasyonda ‘buz’ devri

2017-01-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-01-11
.stripslashes($urun->baslik).

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkili yolu. İlk seanstan itibaren azalmaya başlayan tüyler, birkaç ayın sonunda büyük ölçüde yok oluyor.

Ancak, lazer ışınıyla yapılan tüm işlemlerde olduğu gibi epilasyonda da uzmanlık çok önemli.

İlimizde lazer epilasyon yapan pek çok merkez olsa da tercihimizi sağlık kuruluşları ya da ‘poliklinik’ statüsündeki merkezlerden yana kullanmamız en doğrusu.

İlimizde 2004 yılından beri hizmet veren Özel Dr. Tahsin Özbek Tıp Merkezi, lazer epilasyon konusunda en iddialı kurumlardan biri.

Bu alandaki yenilikleri titizlikle takip eden merkez, 2010 yılında Kocaelilileri ‘Soprano Ice’ lazer epilasyon cihazıyla tanıştırmış ve bu anlamda bir ilke imza atmıştı.

Lazer epilasyon konusunda kentimizde marka haline gelen Tahsin Özbek Tıp Merkezi’nin uzman estetisyenleri Merve Damar ve Nursena Yılmaz ile lazer epilasyon ve ‘buz lazer’ hakkında konuştuk.

 

 

Merve Hanım, buz lazerin diğer cihazlardan farkını ve işlevlerini anlatmadan önce Soprano Ice cihazı hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Saprano ıce lazer cihazı 600 watt gücünde, 810 nanometre boyunda ısıyı tamamen kıl köklerine ileten ve saniyede 10 atış yapan bir lazer epilasyon cihazıdır. Buz lazer ismini kullanmamızın sebebi, tedavi başlığının uygulama esnasında buz tutacak kadar soğuyor olması. Tedavi başlığı -3 dereceye kadar soğuyabilme özelliğine sahip. Bu sayede 4 mevsim lazer epilasyon uygulanabiliyor ve kişi daha az acı hissediyor.

Soprano Ice’ı diğer cihazlardan ayıran başka bir özellik var mı?

Buz lazer, diğer cihazlardan farklı olarak en ince tüyleri bile görmekle kalmıyor, en koyu yani esmer tenlere bile sorunsuz uygulanabiliyor. Böylece, yaz aylarında bronz tene dahi lazer epilasyon yapılabiliyor.

Nursena Hanım, lazer epilasyon kimlere uygulanabilir ya da tam tersi kimlere uygulanmamalı?

Lazer epilasyon, 16 ile 18 yaşından büyük, herhangi bir sağlık problemi olmayan herkese uygulanabilir. Vücudunda platin veya protez olan; kalp pili bulunan; ileri düzeyde şeker hastası, kanser hastası ve tümörü olan kişilere lazer epilasyon yapılmaz. Uçuk virüsü olan bölgelere de lazer uygulamıyoruz.


BİTİŞ GARANTİSİ VERİLEMEZ

Hormonal rahatsızlıkları olan kişilere lazer epilasyon uygulanabiliyor mu?

Biz hastalarımıza lazer epilasyona başlamadan önce belli sorular soruyor ve gerekli durumlarda ilgili doktora yönlendiriyoruz. Normalin dışında kıllanma, kilo alıp vermede güçlük, saç dökülmesi ve adet düzensizliği yaşayan hastalarımızı önce kadın doğum uzmanımız görüyor, tedavisi yapılıyor, lazer epilasyona daha sonra başlanıyor. Bunun yanı sıra hormon bozukluğu olan hastalarımıza da epilasyon uyguluyoruz ve çok güzel sonuçlar alıyoruz. İleri düzeyde bir hormon bozukluğu söz konusuysa, lazere ilaç tedavisiyle birlikte devam ediyoruz.

Merve Hanım, birçok merkezde işlem sonrası tüylerin tamamen biteceğine dair garanti veriliyor. Bu konuda söylemek istediğiniz bir şey var mı? 

Biz, Tahsin Özbek Tıp Merkezi olarak ‘bitiş garantili’ sözünü asla kullanmıyoruz ve bilgi almak için gelen hastalarımızı da uyarıyoruz. Maalesef o işin biraz daha kandırmaca kısmına giriyor. Lazer epilasyon işlemiyle tüylerinizden yüzde yüz kurtulmanız mümkün değil. Zaten tamamen bitmesi bizim istediğimiz bir şey de değil. Kıllar bulunduğu noktayı havalandıran ve duruma göre fayda sağlayan bir parçamız. Bizim hedefimiz istenmeyen kıl ve tüyleri yüzde 80 ile 90 oranında azaltmak.

İstemediğimiz tüylerden ne kadar sürede kurtulabiliriz?

Yüzde 80 ile 90 arasında azalma düzeyini elde etmek için vücutta 8 seans, yüzde ise 8 ila 10 seans gibi ortalama bir süre vermemiz mümkün olabilir. Yüzümüzdeki tüylerden kurtulmamız maalesef vücudumuza göre daha uzun sürüyor, bunun sebebi ise tüylerin daha ince olması. Fakat istenilen sonuç elde edilmiş olsa bile hastalarımıza 6 ayda ya da yılda 1 defa da olsa lazer epilasyona girmelerini öneriyoruz.

 
YANIK RİSKİ YOK

Nursena Hanım, lazer epilasyona bağlı olarak ciltte kararma, yanma ya da lekelenmeler olabiliyor. Soprano Ice cihazında da bu riskler mevcut mu?

Evet, bu tarz sorunları epilasyon yaptırmak isteyen çoğu kadından duyuyoruz. Diğer epilasyon cihazlarında lazere bağlı olarak yüzeysel yanıklar maalesef gelişebiliyor. Zaten yaz aylarında lazer epilasyon yapılamaz denmesinin nedeni de bu tarz yanıklar ve lekelenmeleri azaltmak. Soprano Ice yani buz lazerde ise normal ciltler için herhangi bir risk oranı vermiyoruz; hassas ciltler içinse diğer cihazlara göre en düşük risk oranını veriyoruz. Buz lazer ile bu tarz problemleri yaşamıyoruz dememiz daha uygun olabilir. Zaten cihazın en önemli özelliği, 4 mevsim uygulanabilir olması.

Son olarak lazer epilasyon yaptırmak isteyenlere bir öneri ve uyarınız var mı? 

Öncelikle ‘bitiş garantili’ söylemini kullanan epilasyon merkezlerine hemen aldanmamalarını öneriyoruz. Genellikle bu merkezler fiyatları aşağıda tutuyor ama sonrasında pek çok krem önerisinde bulunarak hastalara gerekli gereksiz ürünler aldırıyor. Bunlara gerek yok. Yüzünüze lazer epilasyon yaptırıyorsanız, koruyucu bir güneş kremi; vücudunuz için de herhangi bir nemlendirici yeterli.

NASIL ARANDI: #lazer epilasyon # Özel Dr. Tahsin Özbek Tıp Merkezi # soprano ice

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.