23-02-2024 05:34

KOTO meclisi toplandı

2019-02-27    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-02-27
.stripslashes($urun->baslik).

HABER:TAHA AHMET ÖZEL

 

7 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Şubat ayı aylık olağan meclis toplantısı düzenlendi. KOTO Burhan Kasım Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıya KOTO Başkanı Necmi Bulut’un yanı sıra KOÜ İİBF Öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda oda üyesi katılım gösterdi. Aylık faaliyet raporunun sunulmasıyla başlayan toplantıda meclis başkanlığını Akın Doğan üstlendi. Toplantıda Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan, aylık ekonomi değerleriyle ilgili bir sunum yaptı. Meclis toplantısında 5174 sayılı kanunun 10’uncu maddesi gereği durum değişikliğini süre içerisinde bildirmeyen üyelerin oda kayıtları silinmesi, mesleklerin gruplandırılması rehberinde yapılan kod değişikliği konusu ile 2019-2022 stratejik planı görüşüldü ve onaya sunuldu.

 

TÜRKİYE NÜFUSU 82 MİLYONU AŞTI

Toplantıda ilk olarak kürsüye çıkan KOÜ İİBF Öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan, yaptığı sunumda  “Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre,  Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışları, Ocak ayında geçen  yılın aynı ayına kıyasla %59,02 azalarak 14 bin 373 seviyesinde gerçekleşti. Ocak ayında konut satışları %24,8 ve ipotekli konut satışları, %77,2 azalırken yabancılara satış, %81,9 arttı. Beyaz eşya satışları da %9 azaldı. Perakende satışlar Ocak’ta %9.2 daraldı. Benzin ve motorin Şubat ayında 2 defa zamlandı. Sağlık Bakanlığı, Ocak ayında yapılan denetlemelerde 80’den fazla üretici, depo ve eczacının ilaç stokladığının saptandığını açıkladı. İlaçta, kur değişimine bağlı %26 fiyat artışı yapıldı. 2018 sonu itibariyle Türkiye nüfusu 82 milyonu aştı” ifadelerini kullandı.

 

Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan

 

İSTİHDAM HEDEFİ İKİ BUÇUK MİLYON 

Bayraktutan konuşmasının devamında “Merkez Bankası karşılık oranlarını düşürerek piyasaya 10 milyar TL ek likidite sağlarken Hazine Bakanlığı da KDV iadesini hızlandıran düzenlemeyle benzer adım attı. Kredilerde vade ve kredi kartı ödemelerinde taksit sayısı, satışları artırmak amacıyla yeniden düzenlendi. Hazine ve Maliye Bakanı, 13 bankanın katıldığı KOBİ Değer Kredisi Programı kapsamında, Ocak 2019'da 67.3 bin KOBİ'ye 20.3 milyar TL kredi kullandırıldığını ilave 20 milyar TL tutarında paketin devreye gireceği ve 2019 için 2.5 milyon istihdam hedefi açıkladı” şeklinde konuştu.

 

FAALİYETLERİ ANLATTI

Toplantıda Bayraktutan’ın ardından kürsüye çıkan ve aylık faaliyet raporunu okuyan KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Enerji Bakanımız Fatih Dönmez’i odamızda ağırladık ve fikir alışverişinde bulunduk. İşletmelerimiz için TOBB ile işbirliğinde eğitimler düzenledik. Kadının ekonomik hayata katılma programı kapsamında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 4’üncü Meslek Komitemiz hal yasasının takipçisi oldu” ifadelerini kullandı.

 

KOTO Başkanı Necmi Bulut

 

GELİR-GİDER VERİLERİ AÇIKLANDI

Bulut’un ardından kürsüye çıkan Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı Medet Aydın, “Ocak ayı itibariyle bankalarda toplan 7 Milyon 488 bin 565 TL mevduat bulunmaktadır. Odamızın Ocak ayı gelir ve giderlerini incelediğimizde 730 bin 53 TL gelirimiz, 707 bin 930 TL giderimiz olduğu görülmektedir. Bu tutarlar gelir bütçemizin yüzde 5, 29’unu gider bütçemizin de yüzde 5,13’ünü oluşturmaktadır. Ocak mizanı incelememizde hesap dökümlerinin ve işlemlerinin usullere uygun olduğu tespit edilmiştir” diye belirtti.

Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı Medet Aydın

 

HALDEN YÜZDE 17 SEBZE MEYVE ALIYORUZ

Dilek ve temenniler bölümünde kürsüye çıkan Hal Komisyoncusu Tahsin Can Kuşkan, “Sebze ve meyve fiyatlarının ucuzlaması için yeni hal yasası hazırlanmaktadır. Biz komisyoncular olarak yasadaki eksikliklerin düzeltilmesini istiyoruz. Biz eksiklikleri Başkanımızla paylaştık. Kendisi bizi TOBB’la buluşturdu. Rapor hazırladık. Hallerin gereksiz olmadığını, komisyoncuların aracı olmadığını anlattık. Market, Pazar ve manavların tüketiciye ürün ulaştırması için kamu yararına çalışan işletmeler olduğumuzu dile getirdik. Haller özelleştirip, komisyonculuk durdurulursa ulusal çapta marketler zincirlerin halleri satın alabileceğini, ağır şartlarla hallerin kapatılabileceğini belirttik. Türkiye’de tüketilen sebze ve meyvenin yalnızca yüzde 30’u, Kocaeli’de ise yüzde 17.5’i halden alınıyor” ifadelerini kullandı.

 

Tahsin Can Kuşkan

 

HAL DIŞI TÜCCARLIK GÜÇLENECEK

Kuşkan konuşmasının devamında “Ulusal çaptaki marketler üreticiyi avucunun içine alacak. Sebze ve meyve fiyatları hava koşulları, maliyet artması ve ihracat talebinden kaynaklı artıyor. Ama bunun bir nedeni de ulusal çaplı marketler. Marketler, faaliyet gösterdikleri illerin hallerinden alışveriş yapmak yerine üreticiden direkt 400 ton domates aldığında ürün pahalılaşıyor. Hal dışı tüccarlık buna deniyor. Maalesef yeni yasa taslağı bu tip ticaretin daha da güçlenmesine neden olacak. Kocaeli için ise durum daha vahim. Türkiye’de tarım sadece hal yasasıyla düzenlenemez. Tarım düzenleme heyeti kurulmalı. Perakende satıcılık desteklenmeli. İlerleyen günlerde komisyoncular, pazarcılar, marketçiler ve birçok kişinin katılımıyla ortak bir çalışma düzenleyeceğiz. Umarız bu yasa sadece bizler için değil, ülkemiz için katkı olur” şeklinde konuştu.

Kocaeli Ticaret Odası Şubat ayı meclis toplantısı dilek ve temennilerin tamamlanmasıyla sona erdi.

NASIL ARANDI: #Kocaeli Ticaret Odası # Koto # Koto Başkanı Necmi Bulut # Koto Meclis Toplantısı #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.