26-02-2024 09:43

Keyifli atıştırmalıkların adresi; NAR AĞACI SHOP

2020-11-05    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-11-05
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Hem sağlıklı olsun hem de çok lezzetli... Tatlı ihtiyacımı gidersin ama içinde şeker olmasın… Tazeliğini korusun ancak katkı maddesi içermesin…  ‘Var mı böyle atıştırmalık?’ diyenlere cevabımız ‘Evet, artık var!’

Nar Ağacı Shop, sağlıklı beslenirken damak tadından ödün vermek istemeyenler için Başiskele’de açıldı. Uzun yıllar otomotiv sektöründe görev yaptıktan sonra kendi işini kurmaya karar veren Sinem Yelboğa, Nar Ağacı Shop ile sağlıklı, doğal, besleyici ve çok lezzetli ürünlerle damakları şenlendirmeye geldi. 

 

Kuru meyveler, kuru meyve tozları, kuruyemişler, kuruyemiş unları üreten ve bugüne dek müdavimlerine sosyal medya ve web sayfası üzerinden ulaşan Nar Ağacı Shop, artık Başiskele’de açtığı dükkandan satış yapıyor. Ürünlerinin içeriği ve lezzetiyle online olarak geniş bir kesime ulaşan Sinem Yelboğa ile kapılarını yeni açan şirin dükkanında buluştuk, Nar Ağacı Shop’un hikayesini kendisinden dinledik.

 

Sinem Hanım, sizi tanıyarak başlamak istiyorum...Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Kocaeli’de uzun yıllardır iş hayatının içerisindeyim. Yaklaşık 17 yıl İzmit’in önde gelen otomotiv firmalarında çalıştım. En son mart ayında, satış müdürü olarak görev yaptığım firmadan pandemi nedeniyle ayrıldım. Uzun süredir kendi işimizi yapmayı planladığımız için eşim de eş zamanlı olarak çalıştığı firmadan istifa etti. Hiç zaman kaybetmeden şirketimizi kurduk. Artık yolumuz da yolculuğumuz da kendimize ait olsun istedik. Nar Ağacı Shop ile şansımızı gıda sektöründe denedik.

 

İşe nereden başladınız?

İşe endüstriyel kuruyemiş yani çiğ badem, çiğ fındık, ceviz, kabak ve ay çekirdeği, Antep fıstığı gibi ürünlerin toptan satışını yaparak başladık. İlerleyen süreçte işin perakende kısmında da olmaya karar verdik. Önceleri endüstriyel şekilde paketlediğimiz çiğ kuruyemişleri, perakende de satabileceğimiz şekilde paketlemeye başladık. Önce Instagram’da bir satış sayfası açtım. Bu sayfadan kuruyemiş satışı yapmaya başladık. Bu arada ürün yelpazemizi ve hizmet ağımızı genişletmek için yaptığımız araştırmalar da sürüyordu. Bir gün yine internette gezinirken kuru meyve sektörü dikkatimi çekti. Kendi çocuklarımı da sağlıksız abur cuburlardan, yiyeceklerden uzak tutmak istediğim için bu sektör çok hoşuma gitti. Eve küçük bir meyve kurutma makinesi aldım.

 

Meyveleri kendiniz mi kuruttunuz?

Evet, önce elma, armut, limon gibi meyveleri evde kurutarak başladım. Ailemin yemediği hiçbir şeyi satmamak gibi bir düsturum var. Kuru meyveleri çok beğenince ürün gamımıza limon, mandalina, portakal, ananas, armut, elma, kavun, çilek ve kivi kurularını da ekledik. Kuru meyveler; çocukların beslenmesinde çok güzel bir ara öğün, diyet yapanların da kurtarıcısı aynı zamanda.

 

Ürünlerin tamamı katkısız değil mi?

Ürünlerimizde hiçbir katkı maddesi veya rafine şeker yok. Meyveleri en doğalından alıyor, yıkıyor, kesiyor ve makinemizde kurutup paketliyoruz. Her aşama hijyenik, her ürünümüz doğal ve katkısız.

 

Kuruyemiş unlarına rağbet nasıl?

Kuruyemiş unları, daha çok pasta, kurabiye yapımında kullanılıyor ve son yıllarda çok tercih ediliyor. Çok lezzetliler, ayrıca glutensiz oldukları için çok da sağlıklılar. Zaten unlu mamüllerin toptan satışını yapan bir işletmemiz vardı. Ben, kuruyemiş unlarını önce kendi çocuklarım için kullanmaya başladım. Bu unlarla krep, kek yaptım, çocukların muhallebisinde kullandım. Çok besleyici bir gıda diyebilirim. Memnun kalınca diğer annelerin de bu unlara rahatlıkla ulaşmasını istedim. Eşimin endsütriyel olarak kuruyemiş imalatı yaptığı tesiste badem, fındık, ceviz, Antep fıstığı gibi kuruyemiş unlarını evde kullanılacak şekilde paketleyerek, perakende satışına başladım. Ayrıca kuruyemişleri tamamen un haline getirmeden kırık taneli olarak da paketliyoruz. Ev hanımları pasta, kek ya da kurabiyelerde de rahatlıkla kullanabiliyor.

 

 

LEZZETLİ ATIŞTIRMALIKLAR

 

Kuru meyvelerin de toz formu var mı?

Evet, kuru meyveleri dilimlenmiş halinin yanı sıra toz ve granül hale getirerek de satışa sunuyoruz. Toz halindeki kuru meyveler istenirse sıcak suya eklenip çay gibi içilebiliyor ya da pastaya, keke karıştırılarak tüketilebiliyor. Kuru meyve tozları ve kuruyemiş unları vegan beslenenlerin sıklıkla tercih ettiği ürünler.

 

Ürün gamınızda kuruyemiş ve kuru meyvelerden başka neler var?

Ürünlerimize beklediğimizin çok üzerinde talep olunca bu sağlıklı gıdaların yanına keyifli atıştırmalıklar da eklemek istedik ve ürün gamımıza drajeler ile rengarenk çikolatalar koyduk. Bu ürünler eklenince doğal olarak kahve de işin içine dahil oldu. Şimdi dünyanın lezzetini kabul ettiği Guatemala ve Brezilya kahvelerinin satışını da yapıyoruz.

 

Ürünlerinizin yanı sıra bu ürünlerin ambalajları da dikkat çekici.

Aslında bu işin maliyetli kısmı tam olarak bu. Doğrusunu isterseniz, ambalaj kalitesi konusunda direndim. Ambalajlarım da en az içindeki ürünler kadar kaliteli ve şık olsun istedim. Çok da sevildi; müşterilerim satın alırken, ‘Bu şekilde kavanozda mı gönderiyorsunuz?’ diye soruyor. İçindeki ürün bitince, kavanozları mutfaklarında kullanmaya devam ediyorlar.

 

Satış ağınızdan bahsedelim…

Biz yola bir e-ticaret firması olarak çıktık. Bu konuda beni cesaretlendiren, Girişimci Kadınlar Grubu (GKG) oldu. Instagram üzerinden 4 bin girişimci kadının üyesi olduğu bir topluluk bu. Kurucusu, Ülkü Hür. Bu büyük topluluk kendi arasında hem ticaret yapıyor hem de kadınları ticarete girme noktasında cesaretlendiriyor. Ben de işe Ülkü Hanım’dan ürün satışı ve ürün fotoğrafı çekme konusunda eğitim alarak başladım. İlk etapta satışlarımızı @nar_agaci_shop isimli Instagram sayfamızdan yaptık ancak ilgi artınca www.naragacishop.com isimli sitemizi kurarak ülkenin her yanına satış yapmaya başladık. Sitemiz üzerinden sipariş verildiğinde ürünler, 4 iş günü içinde, özel paketlerimizle alıcısına ulaşıyor. Bunun yanı sıra şimdi bir de  sıcak satış noktamız var. Başiskele Barbaros Mahallesi’nde Nar Ağacı Shop isimli mağazamızı açtık. Dileyen olursa ürünlerimizi buradan satın alabilecek, sıcak bir çayımızı ya da kahvemizi içebilecek.

 

 

İLETİŞİM

Adres: Barbaros Mahallesi Edanur Sokak Başiskele/Kocaeli

Insatgram: @nar_agaci_shop

Web: www.naragacishop.com

NASIL ARANDI: #nar ağacı shop # sinem yelboğa # kuruyemiş # kuru meyve # katıksız # katkısız # doğal # sağlık # beslenme # kocaeli # başiskele

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.