Kalıplara sığmayan anne: Duygu Babacan

2019-04-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-04-11
.stripslashes($urun->baslik).

HAZIRLAYAN: ASLI GENCAL-BÜŞRA SAVAŞ UÇARI

 

Bu ayki konuğumuz, çocuk yetiştirirken belli kalıplara uymak yerine, kendi yöntemlerini keşfetmeyi seçen bir anne: Duygu Babacan. Jeofizik mühendisi olmasına rağmen bankacılık sektöründe görev yapan Duygu Hanım, 4 yaşındaki tatlı mı tatlı Atlas’ın annesi. Çocuğunu ‘mutlu anne, mutlu çocuk’ ilkesiyle büyütmeyi seçen Duygu Hanım, “Hayatımızı Atlas’a göre değiştirmeyi değil, Atlas’ı ailemizin yaşam tarzına adapte etmeyi seçtik. Birlikte çok eğleniyoruz” diyor.

 

 

1)  Duygu Babacan nasıl bir annedir?

Eğlenceli ama ‘hayır’ demesini bilen, inatçı bir anne olduğumu söyleyebilirim. Tipik Türk anneler gibi evhamlı, onun her dediğini, istediğini yapan bir anne değilim. İlla bunu yemeli, bu oyuncakla oynamalı gibi kıstaslarım olmadı hiç. ‘Mutlu anne , mutlu çocuk’, benimsediğim ve uygulamaya çalıştığım bir ilke oldu. Anne olduktan sonra hayat akışımı çok değiştirmedim, o yüzden genelde biz Atlas’a değil de onun bize uyum sağlamasını sağladık. Atlas’la birlikte çok eğleniyoruz. Annelikle birlikte soğukkanlı ve sabırlı yanlarım da gelişti.

 

2)  Atlas ile beraber nerelere gitmekten, neler yapmaktan hoşlanıyorsunuz ?

Atlas doğduğu günden itibaren hep doğa ile iç içe oldu. Mümkün olduğu sürece de bunu sağlamaya çalışıyoruz. Her fırsatta ufak tatiller yapıyoruz. En son geçen hafta baş başa Bozcaada’ye gittik, çok keyifliydi. Birlikte neredeyse her gün dans edip birbirimize değişik spor hareketleri gösteriyoruz. Mutlaka her hafta sonu anne-oğul günü yapıyoruz. O gün sadece Atlas’ın seçtiği yerlere gidip sevdiği şeyleri yiyoruz.

 

3)  Atlas’ın özel ilgi alanları var mı? Geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Atlas’ın müziğe ve dansa yatkınlığı var. Oyuncak gitarı, kemanı, baterisi, orgu ve flütü oldu. Hepsiyle çok keyifle ilgileniyor. Babasının gitarıyla çok haşır neşir ama şu an için sadece evde. Müzik duyduğu zaman hemen ritim tutup dans etmeye başlıyor. Bunun yanında oyunculuk tarafı da sanırım doğuştan gelen özelliği. İyi taklit yapıyor ve mimiklerini çok iyi kullanıyor.

 

4)  Çocuğunuzu yetiştirirken en çok dikkat ettiğiniz ve özen gösterdiğiniz konular nelerdir?

Atlas’ın iyi ve vicdanlı bir insan olması, iyi bir eğitim almasından çok daha önemli. Sevmeyi bilmesi, doğaya, insanlara, hayvanlara iyi davranması benim için çok kıymetli. Atlas’ın ayakları yere basan, kendi kendine yetebilen ve özgüveni yüksek bir birey olarak yetişmesi için gayret gösteriyorum. Herhangi bir şeyi kendisinin öğrenmesini ve yapmasını istiyorum. Onun yapabileceği şeyleri ben onun adına yapmamaya gayret gösteriyorum.

 

5)  Çocuğunuzun gelişimi devam ederken takip ettiğiniz ve önerebileceğiniz yayınlar ya da kitaplar var mı?

Hamilelik süresi ve sonrasında kitaplardaki kalıplara hiç takılmadım. Bu süreçte akışa bırakıp kendim tecrübe etmeyi tercih ettim. Daha çok anneanne usulü oldu. Çocuk gelişimi için annelere mutlaka önereceğim kitap, Richard Louv’un ‘Doğadaki Son Çocuk’ kitabıdır. Atlas için İş Kültür yayınlarının okul öncesi çocuk kitaplarını sürekli takip ediyorum. Hem etkinlik hem de hikaye anlamında çok geniş buluyorum.

NASIL ARANDI: #anne çocuk # Duygu Babacan # Atlas Babacan # çocuk #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.