Kalben’e görkemli açılış

2018-12-08    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-12-08
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAF: TAHA AHMET ÖZEL

 

‘Bir çocuk yetişir, dünya değişir’ sloganıyla yola çıkan güzel yürekli insanların bir araya geldiği Korunma Altında Yetişen Gençler ve Koruyucu Aileler Derneği (Kalben) İstanbul’dan sonra ikinci şubesini Kocaeli’de açtı. Koruma Şirketler Grubu’nun sahipleri olan Aracı ailesinin Kozluk Mahallesi Zeytin Sokak’ta bulunan atalarına ait 3 katlı konak, Kalben derneğine tahsis edildi. Genel başkan Pelin Çalışkanoğlu Ekşi ve Kocaeli şube başkanı Feyza Ekşi Muti ile yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen açılış, duygu yüklü anlar eşliğinde gerçekleşti.

 

ARACI AİLESİNE AİT KONAK

Aracı ailesi, ata yadigarı konağı geçtiğimiz yıllarda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlamıştı. İzmit’in simgelerinden olan konak, aslına uygun olarak Büyükşehir tarafından restore edildi ve konağa ‘Zöhre Aracı Evi’ ismi verildi. İşte o konak, Büyükşehir tarafından Kalben Derneği’ne kullanılmak üzere tahsis edildi. Hem konağın tanıtımı hem de Kalben Kocaeli Şubesi’nin açılışı için anlamlı bir açılış töreni düzenlendi.

 

YOĞUN KATILIM

Açılışa; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, Ak Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, iş adamı Vefa İbrahim Aracı, Zümran Aracı, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, ilçe belediye başkan adayları, ilimizin iş dünyasından isimler, mahalle sakinleri ve koruma altındaki çocuklar ile koruyucu aileler de katıldı. Soğuk havaya rağmen, herkes böylesi anlamlı bir açılış için bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadı.

 

İYİ Kİ VARSINIZ

Açılışta ilk konuşmayı Kalben Kocaeli Şube Başkanı Feyza Ekşi Muti gerçekleştirdi. Muti, Aracı ailesine kıymetli bağışları için teşekkür ederek söze başladı. Muti, “Kıymetli Aracı ailesine bağışı için, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na binanın restorasyonu için teşekkür ederim. En büyük teşekkürü ise koruyucu ailelere etmek istiyorum. Sizler, annesiz, babasız çocuklara sıcak yuvanızın kapılarını açtınız. İyi ki varsınız. Zöhre Aracı Evi, bundan sonra koruma altındaki çocuklar ve koruyucu aileler için sıcak bir yuva olacak” dedi.

 

 

KORUYUCU AİLELİĞİ YAGINLAŞTIRACAĞIZ

Daha sonra söz alan Kalben Genel Başkanı Pelin Çalışkanoğlu Ekşi, 6 aylıkken Fenerbahçe Parkı’na terk edildiğini ve bir koruyucu aile tarafından alındığını söyleyerek, “Ben 30 yaşındayım ve bu yaşıma kadar koruyucu ailemle büyüdüm.  Onlar sayesinde ikinci bir şansla hayata tutundum. Karanlıktan alınan çocuklara ışık olmak için 2016 yılında Kalben Derneği’ni kurdum. Bugün ikinci şubesini açmanın mutluluğunu yaşıyorum. Koruyucu aileliği yaygınlaştırmak için çabalayacağız. Bizlerden desteğini esirgemeyen başkanımız İbrahim Bey’e ve Aracı ailesi ile siz değerli koruyucu ailelere teşekkürler. Bir çocuk yetişir, dünya değişir sloganıyla çocuklarımıza ışık olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

YETİM ÇOCUKLARA YUVA OLDU

Genel başkan Pelin Çalışkanoğlu Ekşi, kendi hikayesini anlatırken oldukça duygulandı. Davetliler bu duygusal anlara alkışlarıyla karşılık verdi. Ekşi’den sonra kürsüye çıkan Koruma Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, çok duygulandı. Aracı, “Biz bu evde 4 kardeş büyüdük. Bu evde bizim gibi çok çocuk büyüdü. Rahmetli babam iş seyahatlerinde bulduğu yetim ve öksüz çocukları eve getirirdi. Her zaman bu evde kalabalıktı. Ne mutlu ki şimdi bu ev yetim çocuklara bir kapı oldu. Aracı kardeşler olarak ailemize ait ne varsa devletimize vakfetmeye devam edeceğiz” dedi.

 

KALBEN’E DESTEĞE DEVAM

İş adamı Aracı, Kalben Derneği’ne de her zaman destek olacaklarını da sözlerine ekledi. Açılışta son konuşmayı yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yetimlere kucak açanların peygamber efendimizle cennette yan yana geleceğini hatırlattı ve Kalben Derneği’ni tebrik etti. Konuşmaların ardından açılış kurdelesi, dernek yönetimi ve protokol üyeleri tarafından kesildi. Davetliler, dernek binasını gezerek sohbet etme imkanı da buldu. 

NASIL ARANDI: #Kalben Derneği # Pelin Çalışkanoğlu Ekşi # Feyza Ekşi Muti # Kocaeli # Korunma Altında Yetişen Gençler ve Koruyucu Aile Derneği # zöhre aracı evi # vefa ibrahim aracı # zümran aracı

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.