24-06-2024 00:06

Kadın, kadına destek olmalı

2019-12-13    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-12-13
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: CANDAR TÜMEĞ

 

Esas Gayrimenkul tarafından hayata geçirilen ve açıldığı günden itibaren Kocaeli halkına özel deneyimler yaşatan 41 Burda AVM, bu kez Esas Gayrimenkul ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde düzenlenen 'Esaslı Kadınlar' söyleşinde ziyaretçilerini ağırladı. Söyleşide Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ve birçok genç kadın, tecrübeli girişimci kadınları dinlemek için yerlerini aldı. 'Esaslı Kadınlar Burda' söyleşisine TOBB Genç Girişimciler Kurul Danışmanı Berrak Kutsoy, gazeteci yazar Elif Ergu, SBS Bilimsel Bio Çözümler Kurucusu Aslı Elif Tanuğur Samancı, Karaoğlu Peyzaj yöneticilerinden Nesrin Karaoğlu Otuzoğlu, Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Dilek Çınar ve Nacsoft Yazılım Şirketi Kurucusu Nurcan Babalık deneyimlerini, hikâyelerini, kendi işletmelerini nasıl kurarak hem aile ekonomilerine hem de ülke ekonomilerine katkıda bulunduklarını, girişimcilik modellerini paylaştı.

 

 

DEVLET DESTEK VERMELİ

'Esaslı Kadınlar Burda' söyleşisinin açılış konuşmasını, TOBB Genç Girişimciler Kurul Danışmanı Berrak Kutsoy yaptı. Kutsoy, konukları ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, kadın istihdamının öneminden bahsetti. Türkiye ilk 10 ekonomi ülke arasına girebileceğini ancak bunun kadın girişimcilerle mümkün olacağını söyledi. Daha sonra sözü gazeteci yazar Elif Ergu’ye bıraktı. Ergu, 'Neden Kadın Girişimciliği?' başlığı ile kadın elinin ekonomideki önemini aktardı. Ergu, gazeteci olmasının yanında her zaman bir kadın savunucusu olduğunu açıklayarak şunları söyledi: “Ben erken yaşta iş hayatına başladım, her zaman kadın savunucusu oldum, onların sorunlarına değindim. En son ‘İlham Veren Kadınlar’ adlı bir kitap çıkardım. Türkiye’de öncelikle kadınların eğitim konusunda fırsat eşitliğine sahip olması gerekir. Maalesef ülkemizde hala kadınların çalışma hayatına girmesi konusunda artış görülmemektir. Bu durum da kadınlara istihdam sağlamak ve onları çalışma hayatına kazandırmak devletin desteğiyle gerçekleşecektir. Kadınlara destek ve olanaklar devlet tarafından sağlanmalı.” Ergu aynı zamanda söyleşinin moderatörlüğünü yaptı.  

 

 

DÜNYA MARKASI OLMAK

Söyleşi esnasında ilk olarak SBS Bilimsel Bio Çözümler Kurucusu Aslı Elif Tanuğur Samancı’ya söz hakkı verildi. Gıda Yüksek Mühendisi olan Samancı, uzun yıllar kalite güvence sistemleri ve teknik işlerde çalıştıktan sonra kendi şirketini kuran girişimci bir kadın. Arıların bitkilerden ürettiği propolis maddesinin üretimini yapan Samancı, bu işe 10 kişiyle başladıklarını şimdi ise 2500 kişiyle beraber propolis ürettiklerini söyledi.  Çocuğunun hastalığından ötürü ilaç kullanamaması sonucu doğal yollara başvuran Samancı şifayı doğadan bulduklarını, uluslararası çapta büyüdüklerini açıkladı. Samancı, "Ben eşimle beraber böyle bir girişimciliğe adım attım, hiçbir sermayem olmadan başladım yola elimizde sadece teknik bilgimiz vardı. Ben eğitim hayatımda da yüksek lisans tezimi arılar üzerinden yaptığım için yabancı olduğum bir konu değildi. Projemizi KOSGEB’e sunduk ve onaylandı başlangıç noktamız küçük oldu ama şuan yurtdışına bile açıldık. Amerika’da bir şirketimiz var amacımız dünya markası olmak ve ürettiğimiz ürünle hastalara, çocuklara şifa olmak” dedi.

 

ÇEMBERİMİ KIRMAM GEREKİYORDU

Karaoğlu Peyzaj yöneticilerinden Nesrin Karaoğlu Otuzoğlu, ilk olarak zor topraklardan mücadele ederek buralara geldiğini, ya çay toplayan bir kadın ya da çemberini kıran birisi olması gerektiğini söyledi. Mezun olduktan sonra peyzaj mimarı olarak hiçbir destek almadan Hollanda’ya tek başına giderek hayatındaki en önemli adımı attığını söyleyen Otuzoğlu şunları söyledi: “Ben Hollanda’ya gidip geldikten sonra ilk olarak kendi memleketimde işler yapmaya başladım. Herkes Peyzaj Mimarlığının bahçıvanlık olduğunu zannediyordu ilk olarak bu algıyı yıktım ve mesleğimi çevremdekilere tanıttım. Hollanda’dan Türkiye’ye fidan getirterek bu işe başardım ve zamanla kendi şirketimi kurdum, şimdi yurtdışında 2 firmam bulunmakta. Bir kadın olarak başardım ve yapamazsın diyenlere rağmen hiç yılmadım. Bir kadını yine bir kadın destekler.”

 

KADINLARA ÖNCELİK VERİLMELİ

Nacsoft Yazılım Şirketi Kurucusu Nurcan Babalık, daha önceki iş hayatında yöneticilik yaptığını ama bunla yetinmeyip Türkiye’de yazılım alanında önderlik yapmak istediğini, bunun sonucu yazılım şirketi kurduğunu açıkladı. Babalık, “Bizlerin hammaddeye ihtiyacı pek yoktur bizim için bir bilgisayar ve beyin yeterli. Yaptığımız iş teknolojiyle alakalı çağa ayak uydurmalıyız, zahmetli bir yolculuk ama başardığımıza inanıyorum. Hatta şuan yurtdışında 4 ülkeye hizmet veriyoruz. Türkiye’de bilişim şirketleri arasında ilk beşte yer alıyoruz” şeklinde konuştu.

 

ROL MODEL OLUYORUZ

Son olarak söyleşide konuşan Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Dilek Çınar, kurulda 232 girişimci kadın olduğunu açıkladı. Bu üyelerin çeşitli kamu ve kurumlarda çalışan, girişimcilikte faaliyet yapan kadın arkadaşlar olduğunu söyleyerek şunları söyledi: “Biz kadınlara girişimcilik nedir, nasıl işe başlanır, finansal anlamada nasıl yol alınır bu bilgileri aktarıyoruz. Biz kadın arkadaşlarımıza rol model oluyoruz. Eğer ki çalışmak istiyorsanız ekonomiye katkı sağlamak ve kendinizi var etmek istiyorsanız fikir üretebilmeli, sonrasında bu fikre önce kendiniz inanmalısınız.”

 

NASIL ARANDI: #41 Burda AVM # Esas Gayrimenkul # Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği # Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu # işbirliği # Esaslı Kadınlar Burda # söyleşisi # kadın girişimciler # kadın # başarı # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.