21-05-2024 07:37

İstiklal Marşı’nın kabulü coşkuyla kutlandı

2019-03-12    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-03-12
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: TAHA AHMET ÖZEL

 

Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan milli marşımız İstiklal Marşı 12 Mart 1921’de Birinci TBMM tarafından kabul edilişinin 98’inci yıldönümünde bir dizi program gerçekleştirildi. Ersoy’un Milli Mücadele devam ettiği sırada yazdığı İstiklal Marşı’nın kabulünün 98’inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen tören Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

 

GENİŞ KATILIM 

Programa Vali Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Kadir Yıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zekeriya Özak, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Osman Aslan, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

 

 

AKİF’İN BİRÇOK YÖNÜNÜ BİLMELİYİZ

Günün anlam ve önemine dair konuşma yapan Kocaeli Fen Lisesi Müdürü Mesut Tekin, “İstiklal Marşımız 12 Mart 1921’de kabul edilmiştir. İstiklal Marşımızı incelediğimizde önemli bir medeniyetin ruhunun derinliklerindeki bağımsızlık tutkusunu görürüz. İstiklal Marşı’nın verdiği mesajların bugünde geçerli olduğunu görürüz. Akif’in eserlerini ve İstiklal Marşı’nı anlayabilmemiz için onun birçok yönünü bilmemiz gerekir. Mehmet Akif birkaç lisanı çok iyi bilen birisidir. Mehmet Akif veterinerdir. Büyük bir vaizdir” dedi.

 

MİLLETİMİZDE DERİN İZLER BIRAKMIŞTIR 

Tekin konuşmasının devamında “Akif’i anlamak şiirlerini okumakla olmaz. O’nu sadece İstiklal Marşı ile anlayamayız.  İstiklal şairimiz milletimizde derin izler bırakmıştır. Bizim Akif’i anlıyoruz diyebilmemiz için görevimizi en iyi şekilde yapmamız gerekir. İstiklal Marşımızın sonsuza kadar Cumhuriyetimizle birlikte yaşamasını diliyor ve Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı. 

Programın devamında Kocaeli Fen Lisesi öğrencilerinin hazırladığı oratoryo gösterisi gerçekleştirildi. Yaklaşık 30 dakika süren oratoryo izleyenler tarafından büyük alkış aldı. Oratoryo gösterisinin ardından 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı sona erdi. 

 

YARIŞMALARDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER 

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü Yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

 

İlkokullar Arası Resim Yarışması

1’inci Karamürsel’de bulunan Kaymakam Hizmet Özbağcı İlkokulu Öğrencisi İdil Önaz

2’inci Dilovası’nda bulunan Şehit İzzetin İnceoğlu İlkokulu Öğrencisi Ecrin Kaçmaz

3’üncü Gebze’de bulunan Cumhuriyet İlkokulu Öğrencisi Bilge Öğütcü

 

Ortaokullar Arası Şiir Yarışması

1’inci Gebze’de bulunan Muzaffer Altıntaş İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Elifnur Güler

2’inci Derince’de bulunan  Sırrıpaşa Ortaokulu Öğrencisi Buse Başer

3’üncü İzmit’te bulunan Kocatepe Ortaokulu Öğrencisi Alper Mustafa Örenay

 

Liseler Arası Kompozisyon Yarışması

1’inci Başiskele Anadolu Lisesi Öğrencisi Bersu Güllü

2’inci Körfez’de bulunan Oruç Reis Anadolu Lisesi Öğrencisi Yunus Emre Yahşi

3’üncü Başiskele Anadolu Lisesi öğrencisi Şulenur Kara

 

Resim yarışmasında 1’inci olan Kaymakam Hizmet Özbağcı İlkokulu Öğrencisi İdil Önaz,  şiir yarışmasında 1’inci olan Muzaffer Altıntaş İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Elifnur Güler ve kompozisyon yarışmasında 1’inci olan Başiskele Anadolu Lisesi Öğrencisi Bersu Güllü ödüllerini Vali Hüseyin Aksoy’un elinden aldı. 

 

Resim yarışmasında 2’inci olan Şehit İzzetin İnceoğlu İlkokulu Öğrencisi Ecrin Kaçmaz, şiir yarışmasında 2’inci olan  Sırrıpaşa Ortaokulu Öğrencisi Buse Başer ve kompozisyon yarışmasında 2’inci olan Oruç Reis Anadolu Lisesi Öğrencisi Yunus Emre Yahşi ödüllerini Garnizon Komutanı Kadir Yıldız’ın elinden aldı.

 

Resim yarışmasında 3’üncü olan Cumhuriyet İlkokulu Öğrencisi Bilge Öğütcü şiir yarışmasında 3’üncü olan Kocatepe Ortaokulu Öğrencisi Alper Mustafa Örenay’ın babası Muhammed Örenay ve kompozisyon yarışmasında 3’üncü olan Başiskele Anadolu Lisesi öğrencisi Şulenur Kara, ödüllerini Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zekeriya Özak’ın elinden aldı.

 

NASIL ARANDI: #İstiklal Marşı # Mehmet Akif Ersoy # Süleyman Demirel Kültür Merkezi

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.