Hilal Cengiz: Elif Hanım kurtarıcım oldu

2018-11-01    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-11-01
.stripslashes($urun->baslik).

ELİF’İN YÖRÜNGESİ

 

Bugüne kadar pek çok kişinin sağlığına yeniden kavuşmasına yardımcı olan fizyoterapist Elif Akıncı, geliştirdiği ‘rubatonik pilates’ yöntemiyle ülkemizde kendi egzersiz metodunu oluşturmuş tek fizyoterapist olma özelliğini koruyor.

Elif Akıncı’nın sahibi olduğu Pozitif Yaşam Merkezi’nde, kendisine özel uygulanan egzersizler sayesinde şikayetlerinden kurtulan isimlerden birisi de 36 yaşındaki yüksek hemşire ve tanınmış köşe yazarı Hilal Cengiz. Pozitif Yaşam Merkezi’ne devam etmeye başladıktan sonra yaşam kalitesinin arttığını ifade eden Hilal Hanım, aldığı olumlu sonuçlardan sonra ‘skolyoz başlangıcı’ teşhisi konulan 10 yaşındaki kızı Türkan’ı da Elif Akıncı’nın güvenilir ellerine teslim etmiş.

Hilal Cengiz, Elif Akıncı ile tanışma hikayesini ve Pozitif Yaşam Merkezi’nde geçirdiği süreci şöyle anlatıyor:

“Elif Hanım ile 3,5 yıl önce tanıştık. Yaşadığım ciddi travmalar sonrasında postürüm bozulmuş, sırt ve kas ağrılarım artmaya başlamıştı. Düzelmek için ‘ne yapabilirim?’ diye araştırma yaparken Elif Hanım’ı bir televizyon programında gördüm. Kendisini dinledim ve araştırdığımda İzmit’te olduğunu öğrendim. Burada olmasına çok şaşırdım; bu benim için bulunmaz bir fırsattı. Hemen randevu aldım.

İlk görüşmemizde şikayetlerimi dikkatlice dinledi, egzersiz programımı oluşturmadan önce kontrollerimi yaptı ve kas-iskelet sistemimin, vücudumu dik tutabilecek kadar kuvvetli olmadığını belirtti. Sonrasında egzersizlere başladık, 30 seans beraber çalıştık. Kaslarımın günden güne güçlendiğini hissediyordum. Bu sürenin sonunda doktorumun çektirdiği röntgende de, iskelet sistemimin dik duruşu sağlayabilecek kadar kuvvetlendiği net şekilde görüldü. Her şeyin üzerinde ben kendimi hem psikolojik hem de fizyolojik olarak çok daha iyi hissediyordum.

 

 

 

KIZIM TÜRKAN DA ELİF HANIM’A EMANET

 

Elif Hanım ile çalışmalarımıza başlamadan önce bacaklarımdaki kasların kısalığı nedeniyle gece uykularımdan ağrıyla uyanıyordum. Postürüm bozuk olduğu için sürekli sırt ağrısı çekiyordum. Bir poşet ya da çanta taşıdığımda, ağrı kesicilerle bile geçmeyen ağrılarım oluyordu. Bu şikayetlerimin hepsi Pozitif Yaşam Merkezi’nde son buldu. Üstelik hiç diyet yapmadığım halde bedenimde ciddi bir incelme oldu. Şu anda ağrısız ve daha mutlu bir yaşamım var.”

Rubatonik pilatesten sadece Hilal Cengiz değil, kızı Türkan da faydalanmış. 10 yaşındaki Türkan’a skolyoz başlangıcı teşhisi konulunca, Hilal Hanım yine fizyoterapist Elif Akıncı’nın bilgi ve tecrübesine başvurmuş. O günleri anlatırken şu ifadeleri kullanıyor:

“Kızıma skolyoz teşhisini koyan hekim, bizi pilates yapması için Elif Hanım’a yönlendirdi. Elif Hanım Türkan’ın ilk kontrolünü yaptıktan sonra skolyozun ne olduğuna dair ayrıntılı bilgi verdi. Kızımın sağ bacağının diğerinden 1 santimetre daha kısa olması durumunun da skolyozdan kaynaklandığını ve nedenini anlattı. Hemen Türkan için uygun bir program oluşturdu ve çalışmaya başladık.

30 seans sonrasında Elif Hanım’a başlamadan önce gittiğimiz, aynı hekim tarafından çekilen röntgende; Türkan’ın skolyozunda, sıradan bir insanın bile filme bakınca anlayabileceği bir düzelme olduğunu gördük. Doktorumuz ilki 06.05.2017 tarihinde ve sonuncusu 16.02.2018 tarihinde çektiği her iki röntgeni kıyaslayarak, skolyoz açısının 10 derece kadar gerilediğini söyledi. 8 aylık bu süreçte elde edilen sonuca doktorumuz dahi şaşırdı.

Ben, kızımda rubatonik pilatesin faydasını gördüm ve çevremde bu rahatsızlığı olan herkesi de Elif Hanım’a yönlendiriyorum. Son olarak şunu söylemek isterim: Omurga problemlerinde gerçekten etkin olan rubatonik pilatesin etkisini ciddi anlamda gördüm. Pilates seanslarına, beden eğitimi öğretmenleri ya da kişisel antrenörler değil, bizzat fizyoterapistler eşlik ediyor. Benim gibi ağrılar yaşayanlara tavsiye ediyorum. Halkımız pilatesi yalnızca incelmek için kullanıyor ama omurga rahatsızlıklarında çok ciddi sonuçlar elde ediliyor.”

NASIL ARANDI: #Elif Akıncı # fizyoterapist # rubatonik pilates # pozitif yaşam merkezi # Elifin yörüngesi # sağlık # pilates # hilal cengiz

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.