23-02-2024 07:47

Hayatı sanatla harmanlıyor...

2018-05-07    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-05-07
.stripslashes($urun->baslik).

İlimizin 11 yıldır takdir edilesi başarılara imza atan bir eğitim kurumu var: İzmit Sanat Merkezi (İSM). Kurulduğu dönemde duayen sanatçılardan oluşan eğitimcilerle yola çıkan kurumun vizyonu, geleceğin sanatçı ve sanatseverlerine rol model olmaktı.

Kadrosunu konservatuvar mezunu eğitmenlerden oluşturan okul, çeşitli branşlarda açtığı eğitimlerle de fark yarattı. Müzikten dansa, baleden tiyatroya sanatın birçok alanında iddialı olan İSM, MEB diploması ve temsilcisi olduğu dünyaca ünlü eğitim programlarından sertifika imkânı sunarak öğrencilerine hobi edinmenin ötesinde, akademik olarak ilerleme şansı da sağladı.

İzmit’te başlattığı bu başarılı yolculuğu 2012’de Sakarya’ya da taşıyan kurum, sanatçı nesil yetiştirme hedefi için çok önemli bir adım daha atmış oldu.

 

SANAT EĞİTİMİNDE FARKLI BOYUT

Şimdilerde, geçirdiği dopdolu eğitim yılını sene sonu gösterisiyle taçlandırmaya hazırlanan İSM, sahne tasarımı, ışığı, kostümleri ve daha birçok açıdan profesyonel bir ortamda öğrencilerine sahne deneyimi yaşatmak için var gücüyle çalışıyor. Ancak bu senenin İSM için ayrı bir önemi var çünkü sürdürdüğü çok yönlü sanat eğitimine farklı boyutlar kazandıran projelerine yenilerini ekliyor. Kurum, eğitim yelpazesine eklediği yeni branşlar, öğrencilerine sunduğu muhteşem yaz kampı etkinliği ve sosyal sorumluluk projelerindeki aktif rolüyle de dört bir koldan sanata hizmet ediyor.

Sanat eğitimi veren bir kurum olmanın ötesinde topluma değer katmaya özen gösteren İSM, bu yönde projeler de hayata geçiriyor. Bu çalışmaların en uzun soluklu olanı ise İZGAZ Çocuk Tiyatrosu.

 

‘SİHİRLİ SANDIK’ SAHNEDE

İlimizin saygın kurumlarından İZGAZ ile dokuz yıl önce hayata geçirilen projenin amacı; gelecek nesillerin çevre bilincini arttırmak, onlara tiyatro sevgisini aşılamak ve tiyatroya gönül vermiş gençlere sahne imkânı sağlamak.

Bu oluşumun bir diğer önemli özelliği ise şehrimizin çocuklarını ücretsiz olarak tiyatroyla buluşturması. Yıllardır 60 binin üzerinde çocuğa ulaşan İZGAZ Çocuk Tiyatrosu, bu yıl 10 bin çocuğa daha ulaşmayı hedefliyor.

Dokuz yılda 5 özgün çocuk oyununun sahneye konulduğu oluşumun bu yılki yeni oyunu ise ‘Sihirli Sandık’. Pedagog danışmanlığında yazılıp sahnelenen bu oyun da çocukların gelişimlerine katkı sağlayan detaylarla zenginleştirildi.

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen galayla çocukların beğenisine sunulan oyun, yine keyifli ve sanat dolu zaman geçiren öğrencilerden tam not aldı.

 

İL SINIRLARINI AŞTI

Sosyal sorumluk projelerini misyonunun bir parçası haline getiren İSM, çocuk tiyatrosuyla sınırlı kalmadı. Bu yıl yine İZGAZ ile iş birliği yapan kurum, İZGAZ Sanat Festivali’nin koordinatörlüğünü üstlenerek takdire şayan bir çalışmaya daha imza attı. Kocaeli’nin saygın okullarının dans ve müzik gruplarıyla katılım gösterdiği festivale, Symbol AVM ev sahipliği yaptı.

İzmit Sanat Merkezi’nin bu yıl attığı en farklı ve önemli adımlarından biri de İSM Çocuk Korosu. Çok yönlü müzisyenler yetiştirmek için 2017-2018 eğitim döneminde kurulan koro, bu ay altıncısı düzenlenen SANSEV İstanbul Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali’ne katıldı.

‘Hep Bir Ağızdan Notalar Dökülsün’ sloganıyla yola çıkan İSM Çocuk Korosu, böylesine önemli bir festivalde yer alarak hem başarısını kanıtladı hem de şehrimize büyük bir gurur yaşattı.

 

SPOR SANATLA BULUŞTU

Sanata farklı boyutlardan yaklaşmayı amaç edinen İSM, şimdi eğitim çeşitliliğine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Her öğrencinin ilgi ve yeteneğine hitap eden dalları bünyesinde bulunduran İSM, Sakarya okuluna spor ile sanatı buluşturan jimnastik bölümünü de ekleyecek. Şimdiden yoğun ilgi gören jimnastik eğitimi Sakarya Sanat Merkezi’nin olmazsa olmazları arasında yerini alma yolunda…

Öğrencilerine, sanatın yaşamın her anında var olduğu bilincini aşılayan İSM, ‘Tatilde de Sanat’ diyor! Eğitim dönemini başarıyla tamamlayan kurum, bu yıl 5. kez Uluslararası Varna Bale ve Dans Kampı’na katılarak göz dolduran bir sanat tatili yapacak. Muhteşem Varna havasını dans coşkusuyla birleştirecek olan İSM; öğrencilerine 15 günlük eğitim kampında klasik bale, karakter dans ve modern dans kategorilerinde sertifika alma imkânı da sunacak.

Gurur dolu 11 yıl geçiren İzmit Sanat Merkezi, her geçen gün sağlam adımlarla başarı merdivenlerini tırmanıyor. Sanata farklı pencerelerden bakabilen, Kocaeli ve Sakarya halkına, sanatseverlere ve gençlere kattıklarıyla şehrin köklü eğitim yuvası haline gelen İSM, yoluna hız kesmeden devam ediyor.

NASIL ARANDI: #izmit sanat merkezi # izgaz # izgaz çocuk tiyatrosu

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.