19-06-2024 13:34

Gözlük ve lenslere kesin çözüm:Tri-fokal Mercek

2018-10-22    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-10-22
.stripslashes($urun->baslik).

SORULARI CEVAPLADILAR

Dünyagöz Hastanesi İzmit Şubesi’nde hizmet veren Prof. Dr. Orhan Elibol, Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, ve Op. Dr. Yusuf Yıldırım göz hastalıkları ve tedavileri hakkında bilgi verdi. Dünyagöz Hastanesi’nde gerçekleşen toplantıya Prof. Dr. Orhan Elibol, Op. Dr. Yusuf Yıldırım, Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, hastane müdürü Sevim Aydın ve basın mensupları katılım gösterdi. Doktorlar kahvaltının ardından hastalıklar hakkında bilgi vererek basın mensuplarının sorularını cevapladı.

ASTİGMATI ORTADAN KALDIRIYOR

Gözde oluşan kırma kusuru hakkında bilgi veren Op. Dr. Yusuf Yıldırım, “Kırma kusurları, göz hastalıkları arasında en sık karşılaştığımız durumlardır. Genellikle göz numaraları 0,50’ye kadar olan hastaların durumunu fizyolojik olarak kabul ediyor ve bu numaralara kadar olan gözlere müdahale etmiyoruz. Ancak, göz numarası bu eşiğin üzerindeki hastalara müdahale ederek problemleri kolaylıkla ortadan kaldırabiliyoruz. Bu noktada çok özellikli mercekler hem yakın hem uzak görme problemlerine çözüm getirirken astigmatı da ortadan kaldırabiliyor. Hastalarımızın göz yapısı uygun ise bu tedavi yöntemini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

Op. Dr. Yusuf Yıldırım

 

ÖMÜR BOYU ÇÖZÜM

Çok özellikli mercek tedavileri ile yakın, orta ve uzak mesafedeki görme problemlerine çözüm getirilebildiğinin altını çizen Op. Dr. Yıldırım, “Bugün kullandığımız yeni nesil çok özellikli mercekler sayesinde tüm görme kusurlarını (yakın, uzak ve astigmat) ortadan kaldırabiliyoruz. Gözün içerisine yerleştirilen bu mercekler, ömür boyu gözlerde kalır ve normalde takılıp çıkarılabilen kontakt lenslerden farklıdır. Uzman bir hekim tarafından gözlere yerleştirilen bu merceklerin alerji yapması veya göz dokusu tarafından kabul edilmemesi mümkün değildir” şeklinde konuştu.

OLMAZSA OLMAZ

Gerçekleştirilecek operasyon öncesinde, hastaların detaylı bilgilendirilmesi ve bu tedavi için uygun olup olmadığının büyük önem taşıdığını söyleyen Yıldırım, “Hasta seçimi ve uygunluğunun belirlenmesi özellikle kataraktı olan hastalar için büyük bir önem taşıyor. Her hastanın göz tipinin uygun olmayabileceği bu ameliyatın başarı ile tamamlanması için uygun teknik, ameliyatın gerçekleştirildiği kurumun kullandığı teknik altyapı ve hijyen koşulları ile hekimin tecrübesi ve doğru mercek seçimiyle yapılması olmazsa olmazlardır. Tüm bunların yanı sıra, göze uygulanacak lensin cinsi, kalitesi, derecesi ve göze nasıl bir açıyla yerleştirileceğinin doğru olarak saptanması da operasyonun başarısını etkileyecek faktörler arasında yer alıyor” dedi.

İLERLEYEN YAŞLARDA ORTAYA ÇIKAR

Presbiyopi ve katarakt hastalıklarının oluşum süreçleriyle ilgili bilgi veren Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, “Presbiyopi ve katarakt rahatsızlıkları, genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan rahatsızlıklardır. presbiyopi, gözün içerisinde bulunan doğal merceğin, ilerleyen yaş ile birlikte sertleşmesi ile oluşur. Şeker hastalarında, gözde darbeye dayalı oluşan travmalarda veya uzun süre kortizonlu ilaç kullananlarda görülme olasılığı da oldukça yüksektir. Göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesi sebebiyle oluşan kataraktta ise, normal şartlarda göze korneadan giren ışınların retinaya doğru aktarılamaması ile kendisini belli eder” ifadelerini kullandı.

 Op. Dr. Erkan Ekşioğlu

 

GÖRMEDE YAŞANAN PROBLEMLER

“Presbiyopinin en önemli belirtisi, belirli bir yaştan sonra 50 cm’den daha yakındaki cisimleri görmede yaşanan problemlerdir” diyen Ekşioğlu, “Aslında presbiyopi yavaşça gelişir. Ancak hastalığın belirtileri, pek çok hasta için bir anda ortaya çıkarak kendini gösterebiliyor. Özellikle loş ışık ortamları, presbiyopinin kendisini göstermesi için uygun ortamı sağlıyor. Aydınlık ortamlarda kitap okuyabilen pek çok kişi, loş ışıklarda yakını göremediğini fark edebiliyor. Ancak gece göz bebekleri büyüdüğünde, ışığın etkisi ortadan kalkıyor ve yakının görülemediği daha kolaylıkla tespit ediliyor. Kataraktın ise, presbiyopiye oranla daha fazla belirtisi var. Görmede yavaş yavaş azalma, ışığa karşı hassasiyet, çift görme, okumada zorluklar, gece görüşünde bozulma, renklerde soluklaşma ve sıkça gözlük numaralarının değişmesi, katarakt hastalığının en net belirtileridir” diye belirtti.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Mercek tedavisi hakkında bilgi veren Ekşioğlu, “Tri-fokal Mercek tedavilerinde, gözün içerisindeki mercek alınır ve bunun yerine birden fazla odak kabiliyeti olan mercekler konumlandırılır. Bu merceklerin içerisinde bulunan çeşitli halkalar uzağı, orta mesafeyi ve yakını görmeyi sağlar. Uygun hasta seçimi, doğru teknik, ameliyatın gerçekleştirildiği kurumun ve doktorun tecrübesine ek olarak, göze yerleştirilecek merceğin doğru seçilmesi, ameliyatın başarısını doğrudan etkileyecek faktörlerdir. Yapılan ön muayenenin ardından uygun bulunan hastaların gözlerindeki doğal merceğin yerine Tri-fokal Mercekler yerleştirilerek, kataraktın yanı sıra yakın, orta ve uzak mesafedeki görme problemleri de giderilir” diye konuştu.

KENDİNİ BELLİ EDER

Presbiyopi ve katarakt hastalıkları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Orhan Elibol, “Presbiyopi ve katarakt rahatsızlıkları, genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Presbiyopi, gözün içerisinde bulunan doğal merceğin, ilerleyen yaşla birlikte sertleşmesi ile oluşur. Şeker hastalarında, gözde darbeye dayalı oluşan travmalarda veya uzun süre kortizonlu ilaç kullananlarda görülme olasılığı da oldukça yüksektir. Göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesi sebebiyle oluşan kataraktta ise, normal şartlarda göze korneadan giren ışınların retinaya doğru aktarılamaması ile kendisini belli eder” dedi.

 Prof. Dr. Orhan Elibol

 

GÖRME PROBLEMLERİ GİDERİLİR

Tedavi hakkında bilgi veren Elibol, “Tri-fokal Mercek tedavilerinde, gözün içerisindeki mercek alınır ve bunun yerine birden fazla odak kabiliyeti olan mercekler konumlandırılır. Tedavi öncesinde hastanın uygunluğunun ölçümlenmesi için detaylı bir göz muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Her hastanın gözü bu tip bir ameliyat için uygun olmayabilir. Yapılan ön muayenenin ardından uygun bulunan hastaların gözlerindeki doğal merceğin yerine Tri-fokal Mercekler yerleştirilerek, kataraktın yanı sıra yakın, orta ve uzak mesafedeki görme problemleri de giderilebilir” dedi.  

NASIL ARANDI: #Dünyagöz İzmit Hastanesi # Orhan Elibol # Erkan Ekşioğlu # Yusuf Yıldırım # trifokal mercek # göz sağlığı #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.