17-07-2024 00:00

Fit4ever’da temiz beslenme konuşuldu

2018-12-21    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-12-21
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: EYLEM SELVİ ARI

 

Kentimizin en çok tercih edilen spor merkezi Fit4ever Pt Studio, ‘temiz beslenme’ konulu bir söyleşiye ev sahipliği yaptı. Diyetisyen Onurhan Yalaz’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, sağlıklı beslenmek için tüketilmesi gereken ve tüketilmemesi gereken gıdalar anlatıldı. Fİt4ever'ın sahibi Muratcan Özbek ve Şehbal Özbek’in ev sahipliğinde yapılan söyleşide Sağlıklı Müsli markasının sahibi Hülya Uçal Başaran da organik ürünlerini tanıtma ve tattırma fırsatı buldu.

 

 Diyetisyen Onurhan Yalaz

 

KÖTÜ BESİNLER

Hazırladığı sunum eşliğinde temiz beslenme hakkında bilgi veren diyetisyen Onurhan Yalaz, “Ne yazık ki Türkiye düzensiz besleniyor, kötü besinler tüketiyor. Nedir bu kötü besinler; beyaz undan yapılmış hazır gıdalar, şekerli gıdalar, çikolata ve fastfood… bu kötü besinlerin yanında bir de masum sandığımız gıdalar var. Bunlar da; meyveli kefirler, ülkemizde yetişmeyen somon balığı, şekersiz sandığımız light kolalar. Bunların içerisinde tatlandırıcılar var ne yazık ki… Sandığımız gibi şekersiz değiller. Eğer kefir tüketecekseniz, sade olanını tüketin” dedi.

 

AKDENİZ DİYETİ

Temiz beslenmenin temelinin Akdeniz diyetine dayandığının altını çizen diyetisyen Yalaz, “Akdeniz tipi beslenme dünyanın en iyi diyetidir. Özelliği sebze içerikli olması ve haftada 1-2 kez et tüketimini teşvik etmesidir. Tam tahıllı, tam buğdaylı besinlerin, sebze ve meyvenin, süt ürünlerinin az da olsa et tüketiminin olduğu bir beslenme şeklidir. Ayrıca bu beslenme tipi ikinci beynimiz olan bağırsaklarımız için en uygun beslenme tipidir” ifadelerini kullandı.

 

ZEYTİNYAĞINI EKSİK ETMEYİN

“Paketlenmiş, işlenmiş ve basit şeker içeren gıdalardan uzak durun” diyen diyetisyen Yalaz, “Marketlerden uzun aralıklı raf ömrü olan gıdaları almayın. Doymuş yağlardan uzak durun. Doymamış yağları tüketin. Ama her şeyi sınırlı tüketmek gerekiyor. Yemeklerinizden zeytin yağını eksik etmeyin çünkü zeytinyağı vitaminlerin emilimini sağlamak gibi önemli bir göreve sahiptir” dedi.

 

EKMEKSİZ DİYET OLMAZ

Diyetisyen Yalaz, yemeklerde 1-2 dilim tam tahıllı, buğday ya da çavdar ekmeğinin muhakkak tüketilmesi gerektiğini söyleyerek, “Ekmeksiz diyet olmaz çünkü ekmekteki karbonhidrat  metabolizmamızın çalışmasını, kaslarımızın ve beynimizin fonksiyonlarını yerine getirmesinde çok önemli bir yere sahiptir” dedi.

 

GÜNDE 3 ÖĞÜN ŞART

Günde 3 öğün yemek yenilmesi gerektiğinin altını çizen diyetisyen Yalaz, eğer sportif aktivite yapılıyor ya da kan şekerinde düzensizlik varsa ara öğünlerin de tüketilmesi gerektiğini vurguladı. Tatlı krizlerinin önüne geçmek için kuru meyvenin iyi bir araç olduğunu belirten diyetisyen yalaz, “Ancak kuru meyvede de şeker yüksektir. Yanında yoğurt ya da ayran tüketilirse bu durum çözülür” şeklinde konuştu.

 

MUTLAKA MEYVE TÜKETİN

Kış aylarında gribal enfeksiyonun arttığına dikkat çeken diyetisyen Yalaz, “C vitamini depolarını doldurmak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu nedenle meyve yemek için hasta olmayı beklemeyin. Hasta olmadan önce meyve tüketilmeye başlanmalı” dedi. Yalaz, her insanın günde 5 gram yani 1 çay kaşığı kadar tuz kullanma limiti olduğunu söyledi, “İyotlu tuzu tercih edin” dedi.

 

MAKARNA YİYİN AMA…

Yine makarna tutkunları için de tam buğdaylı makarna çeşitlerini ölçülü şekilde tüketmelerini önerdi. Diyetisyen Yalaz son olarak kış aylarının vazgeçilmezi turşunun özellikle ev yapımı olanlarının muhakkak tüketilmesi gerektiğini, tansiyon problemi olanların ise dikkatli tüketmesi gerekiğini belirtti. diyetisyen Yalaz, daha sonra katılımcıların sorularını yanıtladı.

NASIL ARANDI: #fit4ever # pt studio # spor merkezi # spor # yahya kaptan # izmit # kocaeli # sağlık # beslenme # diyetisyen # onurhan yalaz # sağlıklı müsli #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.