22-02-2024 15:09

Eğitimin aydınlık yüzü: Handan Kümeli

2018-08-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-08-02
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: EYLEM SELVİ ARI 
FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

İlimizde, eğitim sektörünün en köklü kurumlarından biri olan Kocaeli Kavram Eğitim Kurumları’nı kentimize kazandıran Handan Kümeli; aydınlık beyinli, özgür düşünen bireyler yetiştirmek için yeni yatırımlar yapmaya devam ediyor. 44 yıllık geçmişi olan Kavram markasını 2003 yılında ilimize taşıyan Kümeli, şimdi de Derince’de ‘Dünyaya açılan kapı: Kavram’ sloganıyla hayata geçirdiği Kavram Koleji ile gündemde.

Temel liselerin kapatılmasının ardından; İzmit Kavram Anadolu Lisesi ve Kavram Özel Eğitim Kursları ile yoluna devam eden başarılı eğitimci, şimdilerde yeni eğitim-öğretim döneminde kapılarını açacak olan Kavram Koleji’nin heyecanını yaşıyor. Olaylara çok yönlü bakabilen, özgür düşünebilen, kendine güvenen, donanımlı ve bilimin ışında ilerleyen gençler yetiştirmek için bir kez daha elini taşın altına koyan Handan Kümeli ile Kavram Koleji hakkında konuştuk.

 

Handan Hanım, sizi tanıyabilir miyiz?

Biyoloji öğretmeniyim, Kocaeli Kavram Eğitim Kurumları’nın kurucu ortağıyım. Çocukluğumdan beri okuduğum kitapların bana kattığı bilgi ve birikimi, hayattan elde ettiğim tecrübelere ekleyerek zengin bir bakış açısı oluşturmaya çalıştım. Üniversite eğitimimi Türkiye’nin en eski eğitim kurumlarından Necatibey Eğitim Fakültesi’nde tamamladıktan sonra, Atatürk’ün “Öğretmenler; yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” sözünü hedefim olarak alıp eğitim sektörünün içinde yer aldım. Marmara bölgesinde, şu anda çok iyi yerlerde görev yapan çok sayıda öğrenci yetiştirdim, binlerce öğrencinin geleceğinin şekillenmesinde çok emek verdim. Benim mutluluğum da bu şekilde emek verdiğim öğrencilerimin hayattaki başarıları oldu. Yetiştirdiğim öğrencilerin birçoğu Türkiye ve dünyanın çok yerine dağılmış durumda ve iyi yerlerde bulunuyorlar. Dünyanın önde gelen üniversitelerinde profesör olmuş öğrencilerim var. Öğrencilerimin iyi yerlerde olmasıyla iftihar ediyorum. Ayrıca, Kocaeli Ticaret Odası Eğitim Komitesi’nde 5 yıldır görevliyim. Yeni dönemde de komite başkanlığım devam ediyor. Kocaeli bölgesinde eğitim üzerine yapılan tüm çalışmalarda diğer kurumlarla işbirliği içerisinde aktif olarak görev almaktayım. İşim haricinde en çok okumaktan, dünya kültürlerini ve tarihini tanımak için gezşlr yapmaktan, sanat tarihi ve resim sanatından keyif alırım. Sadece gezmekle kalmıyorum, gittiğim ülkelerdeki eğitim ve sanat çalışmalarını inceliyor; orada gördüğüm ilginç ve eğitici şeyleri, burada verdiğim eğitimlere uyguluyorum. Fotoğraf çekmek, müze gezmek, her şeyden önemlisi çok çok okumak en önemli hobilerim arasında. Ayrıca hobi olarak piyano çalmayı öğrenmeye çalışıyorum. Evliyim, Deniz isminde bir oğlum var. Deniz, Los Angeles’da üniversite eğitimini sürdürüyor.

Kocaeli’ye gelmeye nasıl karar verdiniz?

Eşim Yıldırım Kümeli, deniz subayıydı ve 1994 yılında Kocaeli’de görevlendirildi. 23 yıldır buradan ayrılmayı hiç düşünmedim. 1999 depremi benim için bir dönüm noktası oldu. Deprem sonrası anne-babasını kaybetmiş, ruhsal yara almış çocuklarımı bırakmak istemedim. O dönem yardım organizasyonlarında çalıştım, İstanbul’dan gelen yardımların o çocuklara, ailelere ulaşmasını sağladım.

 

 

KAVRAM KOLEJİ EĞİTİME HAZIR

 

Kavram Eğitim Kurumları’nın kuruluşundan bahseder misiniz?

2003 yılından beri kendi kurumum olan Kocaeli Kavram Eğitim Kurumları’nda, ortağım İrfan Yavuz ile beraber yönetici/işveren konumundayım. Kavram Eğitim Kurumları, 1974-1975 eğitim ve öğretim yılında, İstanbul’da kurulmuştur. Kuruluşundan itibaren gençlerin davranışlarının olgunlaşmasına, yaşadıkları ve eğitildikleri ortamı tanımalarına eğitimiyle katkıda bulunan Kavram Eğitim Kurumları; bu olumlu, başarılı ve etkin çalışmalarıyla öğrenci ve velilerin yoğun ilgisini görmüş, desteğini kazanmıştır. Şu anda Türkiye’nin her tarafına yayılmış 80’e yakın eğitim kurumu bulunmaktadır.

 

Kocaeli Kavram Eğitim Kurumları ne zaman hizmet vermeye başladı?

Kocaeli Kavram, Kavram Eğitim Kurumları’nın Marmara Bölgesi temsilcilerinden biridir. Kocaeli’de 2003 yılında ‘İzmit Kavram’ markasıyla altında, önceleri sadece üniversiteye hazırlık dershanesi olarak başlayan yolculuğumuz, bugün okullar ve özel öğretim kursları olarak devam ediyor. Son dönemlerde sektörümüzde oluşan hızlı değişimlere karşı yerinde ve zamanında reaksiyonlar göstererek kaliteli hizmeti öğrencilerimize kesintisiz olarak ulaştırmayı başardık. Bugün sektörümüzdeki toplam ilerlemelerle beraber biz de büyüyerek Kocaeli’nin değişik ilçelerinde hizmet veriyoruz. İzmit merkezdeki eğitimiz kurumlarımızın yanında, 2018-2019 eğitim döneminden itibaren Derince ilçemizde Kavram Koleji olarak anaokulu-ilkokul ve ortaokul olarak modern bir binada eğitime başlayacağız.

 

HAYAT BOYU ÖĞRENME

 

Kavram Koleji hakkında biraz bilgi verir misiniz? Fiziki koşulları nasıl?

Kavram Koleji; Derince’de, modern detaylarla dizayn edilmiş 7 katlı binasında, 350 öğrenciye hizmet verecek 21 derslikli bir eğitim kurumu. Anaokul (2 sınıf), ilkokul (9 sınıf), ortaokul (7 sınıf) alanlarında eğitim-öğretim yapacağız. Bahçesinden yemekhanesine, kütüphanesinden konferans salonuna, görsel sanatlardan robotik kodlama ve bilişim sınıflarına kadar her şey mevcut. Ayrıca çocuklarımızın ders araları ve etkinliklerimizde doyasıya oynayabileceği geniş bir bahçemiz de var.

 

Kavram Koleji’nin kuruluş amacı nedir?

Burada geleceğe entegre olmuş gençler yetişmek istiyoruz. Bu yüzden okul öncesinden itibaren bilişim, robotik kodlama derslerini program içerisine dahil ettik. Akıl oyunları, drama, görsel sanatlar çocuklarımızın hem hayal gücünü geliştirecek hem de analiz yeteneğini artırarak doğruyu yanlışı ayırt etmelerini sağlayacak. Resim ve müzik derslerinin doğrudan matematik ve fizikle ilgisi var. Bu dersler çocuklarımızın hem ruhunu zenginleştiriyor hem de diğer derslerinin alt yapısına temel atıyor. Müzik, resim, sanat konularında dünyaya açılmış çocuklar yetiştirmek istiyoruz. ‘Yaşayarak öğrenme’ sürecini, ‘hayat boyu öğrenme’ye çevirerek öğrenme yolculuğunu, gençlerimizin hayat felsefesi haline getirmelerini sağlayacağız.

 

Bir anlamda, çocuklar burada yaşayarak öğrenecek…

Kavram Koleji’nde özgür düşünen bireyler yetiştireceğiz. Şairin de dediği gibi “Hayat ıskalamayı affetmez”. Yaşayacak, görecek, dokunacak, öğrenecek ve bunu dalgalar biçiminde çevremize yayacak gençler yetiştireceğiz. Öğrenmenin bilgelik getireceğini ve gerçek mutluluğun ancak bilgelikle sağlanacağı gerçeğini; gençlerimize ışık tutan, yol arkadaşlığı yapan öğretmenlerimiz sayesinde yakalayacağız. Derslerin birbiri içine geçerek verildiği bir öğrenme yolculuğu hazırlıyoruz.

 

 

ÖZGÜR DÜŞÜNEN BİREYLER

 

Nasıl bir sistem bu?

Örneğin, kübizm... Matematikte üçgeni, çokgeni öğrenen çocuk resim dersinde Picasso’nun öncülüğünde ortaya çıkan kübizm akımını öğrenecek; çizecek ve matematikle özdeşleştirecek. Proje odaklı stratejik öğrenme teknikleri üzerine hazırladığımız ders programlarımızı hayata geçiriyoruz. Yaşayarak öğrenmek! Finlandiya eğitim sisteminin başarısının temeli tam da buradan geçiyor.

 

Kavram Koleji, çocukların sosyal becerilerine de katkı sağlayacak mı?

Kavram Okulları’nda çocuklarımıza verdiğimiz görgü; hayata karşı gösterdikleri tavır ve yaşam biçiminde meydana getireceğimiz kalıcı değişikliklerdir. Bulunduğu her ortama uyabilen, sağlam, akıl gücünü ön planda tutan, özgür düşünceye sahip, kendilerini dünyanın her yerinde özgürce ifade edebilen bireyler yetiştireceğiz. Sosyal bilgiler dersine, kültürler arası etkileşim programlarını da yerleştireceğiz. Her öğrenciye bir ülke ismi verilecek, öğrenci ismini aldığı ülkenin tanıtımını yapacak ve dünya kültürlerini benimseyerek tanıyacak. Kavram Koleji’nde cuma günleri ‘serbest gün’ uygulaması yapacağız. O gün çocuklarımız serbest kıyafetle okula gelebilecekler. Cuma günleri ders programı daha uygun olacak, çeşitli aktivitelerde kendi kimliklerini daha rahat ifade edebilecekler.

 

Peki, çocuktaki gelişim nasıl takip edilecek?

Kadromuzda bulunan, konularında uzman rehber öğretmenlerimizin, her çocuğun akademik gelişimini sıkı sıkı takip etmelerinin yanı sıra; karakter gelişimlerini de sağlam temeller üzerine oturtmak için uzman psikoloğumuzun rehberliğinde ölçeklendirme sistemleri uyguluyoruz.

 

ÖĞRENCİLERİMİZ, ÖĞRETMENLERİMİZ OLUYOR

 

Başarılı ve dinamik bir eğitim kadronuz var. Bu kadroyu oluştururken nelere dikkat ettiniz?

Biz eğitimde süreklilik arz eden ancak gelişime açık, yeni projelere destek verebilecek dinamik bir kadroyla çalışıyoruz. Deneyimli öğretmenlerimizin yanında genç öğretmenlerimiz de deneyimlerini hızla artırırken; kendi zenginlikleri ve dinamik yapılarıyla kurumun toplam gücüne katkı sağlamaktalar. Kadromuz, değişen müfredata ve sınav sistemlerine kısa sürede uyumlanabilen, aktif rehberlik çalışmalarına sahiptir. İdare ve rehberlik birimimiz öğretmenlerle takım ruhu içerisinde çalışıp, velilere ve öğrencilere en kısa zamanda hizmet sunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yetiştirdiğimiz öğrencilerimizin, kurumumuzda öğretmen olarak çalışmaya başlaması da önemli bir gücümüzü oluşturuyor. Öğrencilik yıllarından itibaren Kavram kültürünü yakından tanıyan bu öğretmenlerimiz, bilgi ve birikimleriyle yeni nesil öğrencilerimize güzel örnek olmaktadır. Bu da öğrencilerimizi doğru bir vizyonla yetiştirmenin meyvesi diye düşünüyorum.

 

Kavram Eğitim Kurumları’nı tercih etmek isteyen öğrencilere ne gibi kolaylıklar sağlıyorsunuz?

Tercihini Kavram Eğitim Kurumları’ndan yana kullanmak isteyen öğrenci adaylarımızı yılın belli dönemlerinde yapılan bursluluk sınavlarından faydalandırıyoruz. Ayrıca, özel okullarımızda okuyan öğrencilerimizin devlet teşvikinden faydalanma imkânları da bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili her türlü bilgilendirme ve rehberlik hizmetini veriyoruz. Erken kayıt dönemlerinde başvuran öğrencilerimiz için özel imkânlar sunmaktayız. Bunların yanı sıra Kocaeli’deki birçok kamu kurumu ve özel kurumla anlaşmalarımız bulunmaktadır. Bu kurumlardan gelen öğrencilerimiz için anlaşmalarımız gereği gerekli kolaylıkları sağlamaktayız.

 

 

ÖNCELİĞİMİZ, MUTLULUK

 

Kavram Eğitim Kurumları’nın eğitimdeki önceliği nedir?

Kurumlarımızda birinci öncelik, başarının yakalanmasıdır ama en az bunun kadar önemli, kendimize özel bir önceliğimiz daha var: Kurumumuza giren öğrencinin kendini mutlu hissetmesi. Bu, öngörebileceğiniz üzere kolay yakalanabilecek bir hedef değil çünkü öğrencilerimizin kendilerini mutlu hissetmesi için birçok değişken bir arada. Bu değişkenlerin en önemlilerinden biri öğretmenlerimizin ve çalışanlarımızın kendisini mutlu hissetmesi. Bir diğeri ise öğrencilerimizin, ders dışında en az bir alanda isteği, becerisi ve bilgisi doğrultusunda üretime katkıda bulunmasını sağlamak; böylece başarı hissini yakalamalarını temin etmek. Başarı ve mutluluk hedeflerini bir arada yakalamaya başladığımız günden itibaren kurum olarak daha güçlü olduğumuzu; Kocaeli’de marka tanınırlığımızın, tercih edilme oranlarımızın artmasından, hızlı ve dengeli büyüme şansını yakalamamızdan anlıyoruz. 

 

Belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için neler yapıyorsunuz? Biraz da bundan bahsedelim.

Öncelikle öğretmen yetiştirme programlarımız var. Burada amacımız takım ruhuyla çalışan, aynı dilden konuşan, kurum kültürünü taşıyabilecek ve sürekli gelişime açık bir kadro yakalayabilmek. Öğrencilerimizin başarı seviyesini sürekli artırabilmek için öğrenci odaklı Kavram Koçluk Sistemi’ni uyguluyoruz. Bu sistemle başarı seviyelerini günü gününe takip ediyor ve gerekli önlemleri süratle alarak öğrenci ve veliyi sürekli bilgilendiriyoruz. Özellikle okullarımızda eğlenerek öğrenmek, drama eğitimleri ve yaşam becerileri eğitimlerine önem veriyoruz. Sürekli gelişmeyi sağlamak ve eğitimlerine katkıda bulunmak için eğiticilerimizin; Singapur matematiği, zekâ ve akıl oyunları, robotik kodlama ve bilişim alanındaki sertifika programlarını takip etmelerini sağlıyoruz. Branşlarında yüksek lisans almaları için destekler veriyoruz. Kavram Eğitim Kurumları inovatif bir bakış açısına sahiptir. Sektör içinden veya dışından diğer kurumlarla kıyaslama programları uyguluyor ve süreçlerimizin iyileştirilmesi için bu programlardan faydalanıyoruz.

 

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

 

Öğrencilerinizin kariyer planlamasına destek olmak adına çalışmalarınız oluyor mu?

Öğrencilerimizin ülkemize katkı sağlayacağı dönemler geldiğinde, pek çok şeyin bugünkünden farklı olacağının farkındayız. Bu değişimlere hazır olabilmelerinin anahtarının, en başta seçecekleri kariyer planlamalarında olduğunu biliyoruz. Bunun için rehberlik ve kariyer günleri etkinlikleri yapıyoruz. Bu etkinliklerde, kariyerlerinde başarılı olan eski öğrencilerimizin deneyimlerini paylaşmalarını sağlıyoruz. Ayrıca öğrencilerimizi fütüristik mesleklerle ilgili bilgilendiriyoruz. Biliyorsunuz ki bilginin devinimi çok hızlı. Dünya teknolojiye entegre oldu. Bizim neslimiz ‘digital göçmen’. Yani teknolojiyi sonradan tanıdı ancak yeni nesil teknolojiye entegre doğuyor. Dolayısıyla biz çocuklarımıza geleceğin mesleklerini öğretmek zorundayız. Okullarımızda ve kurslarımızda yabancı dil eğitimine çok önem veriyoruz. Bunun için yetkin bir kadroyla çalışıyoruz. Gördüğünüz gibi Kocaeli Kavram Eğitim Kurumları başarı odaklı çalışmanın yanında öğrencilerin bireysel gelişmelerine de katkıda bulunacak bir vizyon amaçlamaktadır.

 

Kavram Koleji’ni kurarken bir hedef kitle belirlediniz mi?

Kavram Koleji, Kocaeli’deki tüm öğrenciler için hizmet verecek. Şunu özellikle belirtmek isterim; ben bir eğitimciyim ve benim için bu eğitim kurumunun kapısından giren herkes ve her öğrenci aynı önemdedir, kim olursa olsun onları aile sıcaklığıyla karşılarız. Biz eğitimciler, her kesime hizmet vermek zorundayız. Ben kaliteli eğitimin her çocuğun ve gencin hakkı olduğunu düşünüyorum. Kapımızdan giren her çocuğun iç dünyasına sevgi ve pozitif yaklaşım ile ulaşmaya çalışıyoruz.

 

Eğitim kurumlarınızda sosyal sorumluluk projelerine de ağırlık veriyorsunuz. Nedir bunlar, bahseder misiniz?

Evet, eğitimin her alanında değişik projeleri hayata geçirmek üzere geniş bir vizyonumuz var. Gerek okullarımızda gerekse özel öğretim kurslarımızda müfredatın yanında öğrencilerimizi hayata hazırlamak maksadıyla bir aktivite ve sosyal sorumluluk projesi uyguluyoruz. Bunlardan biri, sağlık alanında başarılı çalışmaları olan LÖSEV’e ‘bir tuğla da bizden’ kampanyası oldu. Öğrencilerimiz el emeğiyle birçok malzeme hazırlayarak gelir elde edip, bu geliri LÖSEV’e aktardı. Bir diğer projemizde öğrenciler, sanat atölyelerinde Anneler Günü için bizzat kendi el emekleriyle hediyeler hazırladı. Bir başkası çocuk esirgeme kurumunda ve huzurevinde bulunanları mutlu etmek için eğlenceler düzenlemek, onlarla ilgilenmek ve armağanlar vermek oldu. Bunlardan başka müzik, sanat ve spor alanlarında saymakla bitmeyecek aktivitelerimiz oldu.

 

 

BİLİNÇ SEVİYESİ ARTTI

 

Kurum olarak öğrencilere burs imkanı sağlıyor musunuz?

Kocaeli Kavram Eğitim Okulları’nda her yıl 100’e yakın öğrenciye burs imkânı sağlıyoruz. Başarılı öğrencilerin hayatın içine bilgileri ve deneyimleriyle güçlenerek katılmalarını sağlıyoruz. Ülkemize kattığımız her değer bize mutlu bir gelecek olarak dönecektir. Buna inanıyoruz.

 

Özel eğitim kurumları olarak devletten beklentileriniz nelerdir?

Son dönemlerde uygulanan politikalarla özel eğitim alanında büyük gelişmeler olmuştur. Bu gelişmeler doğrultusunda halkın eğitime bakış açısı gelişmiş ve bilinç seviyesi artmıştır. İyi eğitim alan bireylerin kendine ve topluma katkısı daha fazla olacağı için özel eğitime yönelme de artmıştır. Eğitimde özelleşmenin artması, kamu okullarındaki yükü bir nebze azaltmış ve bu okullarda okuyan öğrencilere daha rahat koşullar sağlamıştır. Özel eğitim kurumlarının devletten eğitimle ilgili müfredat, yönetmelik değişiklikleri gibi talepleri vardır. Ben bunların ötesinde önem verdiğim bir talebi belirtmek istiyorum. Bana göre özel eğitim kurumları ile kamu okullarının ve hatta belediyelerin birçok konuda nitelikli işbirliği yapabilmesinin yollarının açılması lazım. Karşılıklı bilgi transferi; yapılacak protokollerle özel eğitimin yetkin olduğu konularda, kamu okullarını destekleyebilmesi için kanuni düzenlemelerinin yapılması gibi…

 

Handan Hanım, yeni kabinedeki Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, eğitimcilerin büyük ilgisiyle karşılaştı. Siz ne düşünüyorsunuz?

Yeni bakanımızın benim de çok önem verdiğim, hayat boyu öğrenmeyi destekleyen bir bakış açısına sahip olmasından dolayı çok mutluyum. Yenilikçi, ilerici, çağa entegre çocuklar yetiştirmeye yönelik bir bakış açısı var. Bana göre Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un bir eğitimci olması ve okulculuktan gelmesi eğitim camiası için şans. Hem eğitimcilerin hem de çocukların önünü açacaktır. Aydın ve ilerici bir kurum olan Kavram Eğitim Kurumları olarak, kendisine başarılar diliyorum ve ülkemize katma değer katacağına inanıyorum.

 

Handan Hocam, başarı merdivenlerini tırmanırken eminiz ailenizin de büyük desteği olmuştur. Bu noktaya gelmenizdeki katkıları nelerdir?

Başarımdaki en önemli etken; her şeyi sıfırdan ve çok çalışarak yapmak oldu. Elbette ailemin de katkısı büyük. Bu büyümenin ardında eşim Yıldırım Kümeli’nin bilgi birikimi ve stratejik bakış açısı var. Prof. Dr. Nükhet Yetiş’in başkanlığındaki Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) aldığı kalite yönetimi eğitimlerini bana aktarması, kalite felsefesiyle tanışmamı sağladı. Bu felsefeyi içselleştirmem, hayatımdaki önemli ve iyi gelişmeleri de beraber getirdi.

 

Sizin için ‘Kavram’ neyi ifade ediyor? Bir cümleyle özetler misiniz?

Geleceğin dünyasına açılan kapı, Kavram’dır bence.

 

Eklemek istediğiniz son bir şey var mı?

Bu hayattan en önemli beklentim, çok sevdiğim ülkeme; kendi ayakları üzerinde durabilen, kültürel birikimi olan, düşünen ve analiz edebilen, imkânsızlıklar karşısında çözüm yolları üretebilen, doğayı seven, müziğe, sanata ve tarihe ilgisi olan, çevreye, insanlara ve kendine saygılı, daha çok sayıda bireyler yetiştirebilmektedir.

NASIL ARANDI: #handan kümeli # Kocaeli Kavram Eğitim Kurumları # eğitimci # eğitim # öğretim # okul # kolej # kavram # izmit # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.