Diyet Bahçesi’nden önemli söyleşi

2019-06-20    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-06-20
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: EYLEM SELVİ ARI

 

İlimizde sağlıklı beslenme ve diyet konusunda hizmet veren Diyet Bahçesi Tedavi Merkezi’nin kurucusu diyetisyen ve beslenme uzmanı Emel Fadime Kara, önemli bir söyleşiye imza attı. Kocaeli Üniversitesi Tıbbı Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Ergül ile birlikte ‘Besinlerle Kansere Yolculuk’ isimli bir söyleşi gerçekleştiren uzman diyetisyen Emel Fadime Kara, doğru beslenme konusunda vatandaşları bilgilendirdi.

İzmit İnönü Caddesi üzerinde bulunan Arzen Sanatevi’nde gerçekleşen söyleşiye vatandaşların ilgisi büyüktü. Söyleşi öncesi katılımcılara sağlıklı besinler ikram edildi.

 

 

Her fırsatta vatandaşları gerek sosyal medya aracılığıyla gerekse konferans, panel ve söyleşiler aracılığıyla sağlıklı beslenme konusunda bilgilendiren diyetisyen Emel Fadime Kara, söyleşiye katılanlara teşekkür ettikten sonra ilk sözü Doç. Dr. Emel Ergül’e verdi.

 

Doç. Dr. Ergül, söze beslenmeyle ilgili kendi yaşamında yaptığı değişikliklerden bahsederek başladı. Doç. Dr. Ergül şunları söyledi: “40’ımdan sonra uyguladığım sağlıklı beslenme metoduyla 73 kilodan 47 kiloya düştüm. Ve o kadar sağlıklıyım ki şu an; kendimi çok iyi hissediyorum, daha çok çalışıyorum ve çok enerjiğim. 40'ımdan sonra bağırsaklarımdan ve hücrelerimden özür diledim desem yeridir.”

 

ÇOCUKLARINIZA ZORLA YEMEK YEDİRMEYİN

 

Hastalıklardan ve en önemlisi kanserden korunmanın yolunun sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü olduğunu söyleyen Doç. Dr. Emel Ergül, beslenme şeklimizin genlerimizi olumlu ya da olumsuz etkilediğinden bahsetti. Doç. Dr. Ergül, “Hastalıklardan korunmak tamamen besinlerle ilgili. Yaşamımızda genlerimizin önemli rolü var. Genlerimiz sadece fizyolojik yapımızı oluşturmuyor, hayat boyu hücresel boyutta her gün çalışıyor. Genler bizim yapım, bakım ve onarım talimatlarımızı veriyor.

Genlerimiz yanlış beslenme nedeniyle çocukluktan itibaren bozulmaya başlıyor. Siz 40 yaşında hastalıkların baş gösterdiğinden yakınıyorsunuz ancak o hastalıkların alt yapısı çocukluktan itibaren oluşuyor. Çocuklarınızı, daha çok küçük yaşlarda çok yemek yemeye alıştırıyor, hatta zorla onlara yemek yediriyorsunuz. Bu çok yanlış. Çocuk, çok yemek yiyince zekası gelişmiyor aksine o mekanizmayı bozuyorsunuz. Acıkmadıkça çocuklarınıza yemek yedirmeyin ve onları tıka basa doyurmayın. Çocuk, ne zaman isterse o zaman yemek yemeli” dedi.

 

 

 

Diyetisyen Emel Fadime Kara ile Doç. Dr. Emel Ergül

 

GENLERİNİZE ZARAR VERMEYİN

 

Yediğimiz besinlerle hücresel boyutta genlerimize zarar verdiğimizi bunun da ciddi hastalıklara davetiye çıkardığını söyleyen Doç. Dr. Ergül, “Önce genlerinizi düşünün. Beslenmede önemli iki unsur var; çiğnemek ve az yemek. Ne yerseniz yiyin çok çiğneyin, hemen yutmayın.  Siz yiyeceği çiğnediğinizde beyiniz; vücuda ne geldiğini saptayıp, vücudu o besine karşı hazırlıyor. Ancak çiğnemediğinizde vücuda bir yabancı cisim girdi diye algılıyor ve ne yapacağını bilemiyor. O besinler toksit oluyor, yağ ve kilo olarak size dönüyor.

Kilo almanız demek vücudunuzda ters giden bir şeyler olduğunun sinyalidir. Vücut kilo ile size ‘bir şeyler ters gidiyor, düzelt’ mesajı veriyor. Siz bu mesajı almazsanız, sağlığınızdan oluyorsunuz. Tavsiyem; yemek yediğinizde çiğneyecek vaktiniz yoksa o yemeği hiç yemeyin, aç kalın daha iyi” ifadelerini kullandı.

 

Yanlış beslenmenin vücudun hücresel düzeyde en önemli kontrol mekanizmalarından biri olan genleri bozduğunun altını çizen Doç. Dr. Emel Ergül, “Genlerimiz zarar gördüğünde yavaş yavaş vücudun dengesi bozulur ve kanser dahil birçok hastalığa zemin hazırlanır” diyerek uyardı. Doç. Dr. Ergül, sağlıksız besinlere karşı ‘hayır’ demeyi alışkanlık haline getirmek gerektiğinin altını çizdi.

 

 

ÇİĞNEMEK ÇOK ÖNEMLİ

 

Söyleşide son sözü alan diyetisyen Emel Fadime Kara da çiğnemenin öneminden bahsederek, “Adaşım Emel Hocama katılıyorum; çiğnemek çok önemli. Bir insan yemeği çiğnemeden yiyecekse hiç yemek yemesin daha iyi. Ben de danışanlarıma çiğnemenin önemini her fırsatta anlatıyorum ve onlardan muhakkak çiğneme videosu istiyorum. Sağlıklı beslenmede ve diyette en önemli şey iyileşmektir. Bağırsaklarımızın iyileşmesi, vücudun iyileşmesi birinci önceliğimiz. Unutmayın ki vücutta ters giden bir şey olduğundan bedenimiz kilo ile bize tepki veriyor. Benim de önerim, acıkmadan vücuda bir şey almamanızdır” dedi.

 

Söyleşi, uzmanların soruları yanıtlamasının ardından son buldu.

NASIL ARANDI: #diyet bahçesi # emel fadime kara # sağlıklı beslenme # emel ergül # tıbbi biyoloji # beslenme # kanser # hastalık # sağlık # diyet # diyetisyen

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.