Disiplinli ve sevgi dolu: YASEMİN YAĞCIOĞLU

2019-01-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-01-09
.stripslashes($urun->baslik).

Hazırlayan: Aslı Gencal, Büşra Savaş Uçarı

 

‘1 Anne 5 Soru’da bu ay, İzmit’te doğmuş olmasına rağmen, babasının görevi nedeniyle Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde büyümüş ve evlendikten sonra yeniden ilimize yerleşmiş olan sevgi dolu bir anneyi ağırlıyoruz. Asıl mesleği makine mühendisliği olmasına rağmen, şu anda İZGAZ’da yöneticilik yapan 44 yaşındaki Yağcıoğlu, 12 yaşındaki Deniz’in annesi. Yasemin Hanım kendisini, ‘sevgisini göstermekten çekinmeyen ama yeri geldiğinde disiplinli’ bir anne olarak tanımlıyor.


Yasemin Yağcıoğlu nasıl bir anne?

İlgili, sevgisini göstermekten çekinmeyen, gerektiğinde disiplinli;  küçük yaşlarda oyun yoluyla, şimdilerde dolaysız olarak her konuda kızıyla iletişim kurmaya çabalayan; hayat serüveninde kızına rehber olmaya çalışan; yaşadığı çevreye ve insana duyarlı, bilinçli, şefkatli, özgürce kendini ifade edebilen bir birey yetiştirme telaşında bir anneyim. Sevmeyi bilen, fikirlerine önem verilerek büyütülen, çabalarının sonucu olarak başarılar elde eden çocuklar sayesinde,  geleceğin bu günden daha parlak olacağına inanıyorum.


Kızınızın  gelişiminde en önem verdiğimiz noktalar nelerdir?

Fizik ve ruh sağlığı için birinci koşulun sağlıklı beslenmek olduğunu düşünüyorum. Dışarıda yemeği çok fazla tercih etmiyoruz. Paketli ve hazır gıdalardan uzak, mümkün olduğunca  sağlıklı besinler  tüketiyoruz. Yaşına uygun, içinde olmaktan mutlu olduğu, kendi tercih ettiği oyun ve aktiviteleri destekliyoruz. Başarıyı sadece akademik olarak değerlendirmiyoruz. Deneyimleyerek, kendi ilgi alanlarını bulması amacıyla; merak edeceği alanlar ve fırsatlar yaratıyoruz. Bazı konularda kendi kararlarını almasını destekliyoruz ve kararlarının sonucunun  sorumluluklarını da almasını bekliyoruz. 

 

 

Kızınızın özel ilgi alanları var mı? Geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Kızım Deniz, dans ve sporu çok seviyor. Farklı diller öğrenmeye meraklı. 5 senedir voleybol oynuyor. DSİ’de lisanslı sporcu. Aynı zamanda İzmit Sanat Merkezi’ne devam ediyor. Anne baba olarak kendi sosyal hayatımızı mümkün olabildiğince Deniz’in programı çerçevesinde planlamaya çalışıyoruz.

Kızınızla  nerelere gitmekten, neler yapmaktan ve nasıl vakit geçirmekten hoşlanırsınız?

Genelde açık alanları tercih ediyoruz. Beraber müzik dinlemekten,  kayak yapmaktan ve sinemaya gitmekten hoşlanıyoruz.

Kızınızı bebeklik sürecinde ve büyütürken takip ettiğiniz ve önerebileceğiniz yayınlar ya da kitaplar var mı?

‘Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler?’, ‘Çoğunuz Büyürken Sizi Neler Bekler’ (Eısenberg & Murkoff & Hathaway), kızımın okul öncesi yaşlarında baş ucu kitaplarımdı. Sosyal platformlarda aynı yaşlarda çocukları olan annelerin deneyimlerinden de oldukça faydalandım.  ‘Ergenlik’ (Laurance Steinberg) kitabı, kızımın bu dönemlerinde faydalandığım bir kaynak oldu. Ayrıca çocukların merakını uyandıran,  eğlenceli çocuk kitapları da vazgeçilmezlerimizdendi.

NASIL ARANDI: #Yasemin Yağcıoğlu #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.