Disiplinli ve eğlenceli bir anne; GÜL SAROĞLU

2018-10-10    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-10-10
.stripslashes($urun->baslik).

HAZIRLAYAN: ASLI GENCAL-BÜŞRA SAVAŞ UÇARI

 

 

Gül Saroğlu, özel sektörde görev yapan genç bir anne. 8 yaşındaki dünyalar tatlısı oğlu Uygar’ın annesi olan Gül Hanım, net kuralları ama eğlenceli bir anne olduğunu söylüyor. Mükemmel değil, sınırlarını bilen bir çocuk yetiştirmek istediğinin altını çizen Saroğlu, “Oğlumun merhametli, saygılı, ahlaklı, sorumluluk sahibi, kendini seven ve önemseyen bir birey olmasını diliyorum” diyor.

 

Gül Hanım, bir anne olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Bazı konularda net kuralları olan bazı konularda da rahat ama titiz bir anneyim. Çocuğumun mükemmel olması için değil, sınırlarını bilmesi için kuralcıyımdır. Çoğu zaman çevremden titizliğimle ilgili eleştirilsem de bu konuda rahat olduğumu söyleyemeyeceğim. Kurallı ve titiz bir anne çok sıkıcı görünse de aslında çok eğlenceli bir anneyim. Oğlumun çoğu zaman en yakın arkadaşı ben oluyorum. 

 

Uygar ile beraber en çok neler yapmak ya da nerelere gitmek size keyif veriyor?

En çok bisiklete ve scooter’a binmekten keyif alıyoruz. Uygar sokakta mutlu olan bir çocuk. Yeni arkadaşlar, yeni oyunlar onu mutlu ediyor. Ben de ‘çocukluk sokakta güzel’ düşüncesiyle her fırsatta onu farklı parklara götürüyorum. Mahalle ve sokak kültürünü yaşatmaktan mutlu oluyorum. 

Çocuğunuzu yetiştirirken en çok dikkat ettiğiniz ve özen gösterdiğiniz konular nelerdir?

Mutlu bir çocuk olmasını istiyorum. Değerlerimizi önemsiyor ve oğluma  kazandırmaya çalışıyorum. Merhametli, saygılı, ahlaklı, sorumluluk sahibi, kendini seven ve önemseyen bir birey olmasını diliyorum. Düzenli ve temiz olması da önemli tabi :)) Eğitim ailede başlar. Bu bilinçle, ona doğruları verebilmek için çabalıyorum ve dua ediyorum.

Uygar‘ın  özel ilgi alanları var mı? Geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Uygar futbola meraklı bir çocuk. Babası basketbol oynadığı için onun da basketbol oynamasını istedi ve basketbol okuluna yazdırdı. 2 yıl boyunca devam etti fakat futbola merakı gün geçtikçe artınca basket oynamak istemediğini söyleyerek bıraktı. Bu yıl futbol okuluna başlayacak inşallah. Çocukları ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfederek yönlendirmek en doğrusu. Ebeveynler ilgili ya da istiyor diye çocuğu bir alana yönlendirmek çocukta başarıyı getirmiyor maalesef. Umarım bu yıl futboldan keyif alır ve başarı ile devam eder.

Çocuğunuzun gelişimi devam ederken takip ettiğiniz ve önerebileceğiniz yayınlar ya da kitaplar var mı?

Çocuk Gelişimi mezunu olduğum için kendi akademik bilgilerimle çocuğumu büyütmeye çalıştım. Annemin tecrübelerinden de faydalandığım çok oldu. Tabii bebekliğinden bugüne kadar yaşına ve gelişimine uygun kitaplar tercih ettim. Doğan Cüceloğlu'nu severek ve ilgi ile takip ediyorum.

NASIL ARANDI: #bir anne beş soru # gül saroğlu #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.