21-05-2024 08:07

Değişime karar verdiyseniz: Melis Zafer

2019-04-08    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-04-08
.stripslashes($urun->baslik).

FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin 

 

Küçük yaşlarda başladığı sporu yaşam biçimine dönüştüren Melis Zafer, sporun çeşitli dallarında pek çok başarıya imza atmış bir isim. Çalışmalarına, Türkiye’nin kişiye özel hizmet veren ilk ve tek sağlıklı yaşam merkezi Hunza Camp’ta devam eden Melis Zafer, “Hayatında, beslenme şeklinde ve fiziksel görünümünde değişim isteyen tüm kadınlar için doğru adresin Hunza Camp” olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Kilo vermek mi istiyorsunuz? Bölgesel yağlanmadan mı şikayetçisiniz? Çok mu zayıfsınız? Ben, bedenin tüm deformasyonlarını onarmaya, zinde kalmaya yardımcı olacak bir spor eğitmeni olarak yanınızdayım…”

 

Melis Hanım, sporla ne zaman tanıştınız?

Kendimi bildiğimden beri spora aşığım. Çok küçük yaşlardan itibaren paten, voleybol, yüzme, badminton branşlarında aktif olarak spor yaptım; folklor oynadım. Eğitmenlik alanına  yönelişim ise bu coğrafyada spor anlayışının sadece futboldan ibaret olduğunu fark etmemle başladı. Dünyada 100 branşı olan spor, ülkemizde sadece futbolla anılıyor; dünyanın en iyi step aerobik eğitmeni Jane Fonda’nın ders videoları, televizyonlarda maalesef gece yarısından sonra yayınlanıyordu. Ben de eğitmenlik kariyerime yön verirken o dönemdeki erkek hegemonyasının ve ülkemin spora olan bakış açısının bilincinde olarak yola çıktım. Şu anda da bir kadın hakları savunucusu ve sağlıklı yaşam biçimini kişilerin yaşamına en doğru şekilde adapte etmeye çalışan biriyim. Oğuz Sayan der ki ‘En büyük hobinizi iş edinin, hayat boyu çalışmazsınız’. Ben, hayat boyu çalışmayan bir üreticiyim.

 

 

Hunza Camp ekibinin bir parçasısınız… Bu merkeze gelen biri nasıl bir hizmet alıyor?

Hunza Camp, Türkiye’nin ilk ve tek VIP sağlıklı yaşam merkezi ancak zorlayıcı sınırları olan, danışanlarına katı kurallar koyan bir kurum değil. Hunza, bir yaşam alanı… Buraya gelenler karşılarında; sağlık kontrollerini yapacak bir doktor, doğru beslenmeleri için tavsiyelerde bulunacak bir diyetisyen, işinin uzmanı bir psikolog, kısa zamanda net sonuçlar almak için bir hypoxi uzmanı ve bedenin tüm deformasyonlarını onarmaya, zinde kalmaya yardımcı olacak bir spor eğitmeni görecektir. Hunza Camp, danışanlarına hem bedensel hem ruhsal detoks imkanı sağlayarak dönemsel iyileştirmelerden çok kalıcı çözümler sunar. Biz danışanlarımıza alışılagelmiş kurallara bağlı kalmadan sağlıklı yaşamanın önemini aşılıyoruz. Danışanlarımıza yaşam çarkını döndürmeyi öğretiyoruz.

 

EN İYİLER BURADA!

 

Sektörünüzdeki hekimlerin, diyetisyenlerin ve eğitmenlerin zaman zaman ters düştüğü noktalar olduğunu biliyoruz. Siz aynı çatı altında sorun yaşıyor musunuz?

Biz Hunza Camp ekibi olarak; kuşak farkları, ego sorunları, kişisel parametreler gibi sorunları yaşamıyoruz. Bizim hekimimiz sporla ilgili bir sorunla karşılaştığında bana; ben kinezyolojik bir sorun yaşadığımda ona danışırım. Ya da herhangi bir diyetetik sorunda diyetisyenimizden destek isterim. Burada Hunza’nın kendine güveni, bilgiye açık olmaktan ve paylaşmaktan gelir. Belki de bu yüzden en iyiler Hunza Camp’ta.

 

Siz Hunza Camp’ta nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

Ben gerek yüksek öğrenimim gerekse aldığım gelişim eğitimleriyle fizyolojik değişimin ismiyim. Amacım, üyelerimizin hayatlarının her anında var olmak. Sonuç odaklı bir çalışma sistemimiz var. Fazla kilolarınız mı var? Ben derslerimle buradayım… Bölgesel yağlanmadan mı şikayetçisiniz? Size özel bir programla yanınızdayım… Çok mu zayıfsınız? Kilo almanıza yardımcı egzersizlerle bu soruna çözüm bulabilirim. Kişi herhangi bir değişime karar verdiyse, biz Hunza Camp olarak buradayız.

 

 

DOĞRU SPORTİF DOKUNUŞLAR

Beslenme ve sporu nasıl yönetiyorsunuz?

Pek çok kez ülkem adına ay yıldızlı bayrağımızla başarı için mücadele verdim. Çıktığım her müsabaka başarıyla sonuçlanmadı elbette, fakat şunu öğrendim ki insan kendini yenilemeli ve çok çalışmalı. Hiçbir zaman gelişmekten ve öğrenmekten vazgeçmedim. 80’lerde sağlık için yoğun spor önerilirdi; 90’larda ‘doğru beslenme’ modeliyle tanıştık. Doğru beslenme neydi, nasıl yapılmalıydı? Anlık isteklerimizin yarattığı pişmanlıktan çok, çözüme giden yolda ne yapabiliriz, bunu öğrenmeliyiz. Doğru beslenme ve doğru spor… Hunza’yı farklı yapan da bu iki bilimsel oluşumu profesyonelce sentezliyor oluşu.

 

Melis Hanım, sporun hormonlar üzerinde nasıl bir etkisi var?

Psikolojik ve mental huzurun çok büyük bir kısmının hormonların dengelenmesiyle yakalandığı bilimsel bir gerçek. Darwin’in ‘İlk İnsan’ kitabında bile bundan bahsedilmiş. Dünya, artık şunu öğrendi; doğru egzersiz, doğru postür, deşarj olmuş zihin, çalışan kaslar ve doğru beslenme; doğru hormon salgısı demektir. Doğru hormonları ancak bir hekim, doğru beslenmeyi ancak bir diyetisyen, doğru sportif dokunuşları ise ancak iyi bir spor eğitmeni bilir.

 

İLETİŞİM

Dumlupınar Mah. Sakıp Sabancı Cad.  Özsoy Sok. 1 B D Blok D:9 Kartepe/Kocaeli

Tel: 0532 733 35 41

NASIL ARANDI: #Hunza Camp # Tuğba Ciğerdelen # Kartepe # sağlıklı yaşam merkezi # Melis Zafer # bölgesel yağlanma # aerobik # sağlık #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.