Cumhuriyet kadınını oynamak isterdim

2019-02-20    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-02-20
.stripslashes($urun->baslik).

Röportajıma, “Nerede doğdunuz, nerede büyüdünüz?” gibi klasik bir soru ile başlamak istiyorum Filiz Abla.

-İstanbul’da doğdum, Balat semtinde büyüdüm. Çok güzeldi her şey. Balat ve İstanbul hala da öyle. 

 

Filiz Abla, bin dokuz yüz yetmiş dört yılında sinema güzeli seçilmişsiniz. Sizi bu yarışmaya teşvik eden birileri var mıydı? Yarışmaya katılmanız konusunda sizi etkileyen bir şey oldu mu?

-Evet, vardı. Rahmetli Necdet TOSUN. Yarışmaya girmeme o vesile oldu. Onun ısrarı ile katıldım. “İyi ki böyle bir tecrübe edinmişim” diyorum hala.

 

Oyuncu olmak istiyor muydunuz? Yoksa sonradan gelişen bir şey miydi?

-Hayır, sonradan gelişen bir durumdu. Böyle bir düşüncem başlarda yoktu. 

 

Bin dokuz yüz yetmiş altı yılında ilk kez bir sinema filminde oynamışsınız ve başrol oyuncularındanmışsınız. Heyecanlı mıydınız?

-Çok, hem de çok heyecanlıydım ve korkuyordum. Böyle bir şeyin altından nasıl kalkacağımı bilmiyordum ve yardıma ihtiyacım vardı. Şanslı bir dönemdeydik. Çok fazla kişi arkamdaydı ve destek oldu. 

 

 

Yeşilçam oyuncularının yeri Türk halkının kalbinde çok farklı, sizce neden?

-Daha az, öz oyuncular ve gerçek sanatçılar vardı. Genç veya yaşlı fark etmiyordu herkes kendini oyunculuğa adamıştı ve yaptığımız iş, bizim için çok kıymetliydi. Aynı zamanda birlik, saygı ve sevgi içindeydik. 

 

Yeşilçam oyuncularından, filmlerini severek izlediğiniz veya sizde yeri ayrı olan bir kişi var mı?

-Genel olarak eski oyuncuların hepsini seviyorum. Ancak çocukluğumdan beri hayran olduğum kişi Filiz AKIN. Benim için yeri çok ayrı bir sanatçı. 

 

En çok hangi karakter rollerini seviyordunuz, mesela komedi ve drama gibi?

-En çok dramayı seviyordum. Dramaya kendimi daha çok yakıştırıyordum ve daha iyi oynuyordum. Ancak her rol çok değerli ve hepsine ayrı bir değer veriliyordu. 

 

 

Film çekimine başlamadan önce kendinizi hazırlıyor muydunuz? Film çekiminden önce mutlaka yerine getirdiğiniz bir alışkanlığınız var mıydı?

-Tabiki kendimi hazırlıyordum. Sabah beşte uyanıyordum. O zamanlar sette makyöz, kuaför veya geriye kalan hiçbir ihtiyaç yoktu. Her şeyi kendimiz yapmak zorunda kalıyorduk. Şimdiki gibi yataktan çıkıp, sete gidip, hazırlanmayı beklemiyorduk. Herhangi bir alışkanlığım yoktu. 

 

Filiz Abla, sen ne tür filmleri sever ve izlersin? Benim bildiğim kadarıyla şu anda Çukur dizisini çok severek izliyorsunuz.

-Evet, “Çukur” dizisini çok severek izliyorum. Ancak onu sevdiğim gibi sevdiğim çok fazla dizi var. Hemen hemen çoğu diziyi severek izliyorum. Genel olarak tarihi film ve dizileri çok severek izliyorum. Yapım yılının çok eski veya yeni olması benim için fark etmiyor. 

 

Çukur adlı dizide en çok hangi oyuncuyu beğeniyorsunuz?

“Çukur” adlı dizide en çok beğendiğim oyuncu Cumali. Esprileri, tavırları ve oyunculuğu hoşuma gidiyor. Diziye renk katan bir karakter. 

 

Metin AKPINAR, rahmetli Kemal SUNAL ve rahmetli Zeki ALASYA gibi usta oyuncularla aynı filmlerde oynamışsın Filiz Abla. Bize onları üç kelime ile anlatabilir misiniz?

-Metin AKPINAR: Samimi, sevgi dolu, Cumhuriyetçi

Kemal SUNAL: İşini seven, ciddi, soğuk             

Zeki ALASYA: Baba, adam, fedakar 

 

 “Keşke şu rolde de oynasaydım” dediniz mi?

-Hemen hemen bütün rolleri oynadığım için herhangi bir rolde aklım kalmadı. Bu yüzden kendimi şanslı hissediyorum. Ancak günümüzdeki bir dizide veya filmde oynasaydım, bir Cumhuriyet kadınını oynamak isterdim. “Vatanım Sensin” gibi bir dizide. 

 

Dizilere veya sinemaya geri dönmek ister misin Filiz Abla?

-Bir gün mutlaka... 

 

 

Kariyerinizde ve hayatınızda hangi amaçlarınızı gerçekleştirip, belirlediğiniz hedeflere ulaştınız? Kariyerinizde ve hayatınızda içinizde ukde kalan neler var? Neden onları gerçekleştirmediğinizi söyleyebilir misiniz?

-Hayatımdaki en büyük gerçeğim kızım. Evli, mutlu, çocuklu oldum. En başından beri istediğim gerçek mutluluk kavramı böyleydi. Kendimi çok şanslı hissediyorum bununla ilgili olarak. Geriye dönüp baktığımda içimde bir şey kalmadığını görüyorum. Dolu dolu yaşadım ve yaşıyorum. 

 

Filiz Abla, senin ilkelerin nelerdir?

-Ben, kendi başıma da mutlu olmayı seven bir insanım. Bir insan, kendine yetebilmelidir. Ben her zaman bunu savunurum. 

 

İlk filminizde heyecanlandınız mı?

-Evet. Fikret HAKAN ile oynuyordum. Fikret HAKAN’ın oyun gücü beni çok heyecanlandırdı. Onun çok fazla desteğini de gördüm. Allah rahmet eylesin... 

 

Şimdi bir filmde oynayacak olsanız ilk filminizde heyecanlandığınız gibi heyecanlanır mısınız?

-Daha fazla heyecanlanırım. O zamanlar daha gençtim ve hayata farklı bakıyordum. Her şey en üst seviyede yaşanıyordu. Sonraki adımımı düşünmüyordum. Ancak her şey çok farklı artık. Şu an her adımıma dikkat etmeliyim. O günden bugüne değişen set ortamları, roller… Her şey çok farklı. Yabancı bile gelebilirim o ortamlara.

NASIL ARANDI: #Bilge çolak # Filiz Soykan #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.