Çocukların gözleri ihmale gelmez

2019-04-24    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-04-24
.stripslashes($urun->baslik).

Dünyayı net bir şekilde görmek, dünyayı tanıyan ve keşfeden her çocuğun genel gelişimi için büyük önem taşıyor. Çocukluk döneminde oluşabilecek görme problemleri erken  yaşta tespit edilemezse, bir veya iki gözde de kalıcı görme kayıpları oluşabiliyor. Dünyagöz İzmit’ten Prof.Dr.Orhan Elibol, çocukluk döneminde yapılacak düzenli göz muayeneleri sayesinde, hem gelişme çağında hem yetişkinlik dönemlerinde yaşanabilecek pek çok problemin önüne geçilebildiğinin altını çizerken, çocuk göz sağlığı hakkında önemli açıklamalarda bulunuyor.

Çocukluk dönemi, bir bireyin gelişimi ve yetişkinlik dönemine hazırlanması adına çok büyük önem taşıyor. Özellikle gelişme dönemindeki çocukların, dünya ile ilgili öğrendiği tüm bilgilerin %80’inin görme duyusu sayesinde algılandığını belirten Dünyagöz İzmit’ten Prof.Dr.Orhan Elibol, “Görme duyusu, gelişme çağındaki her çocuğun hayatında tahmin edildiğinden daha büyük bir yer kaplıyor. Yapılan araştırmalar, eğitim çağındaki çocukların öğrendiği bilgilerin %80’ini görme duyusu sayesinde algıladığını ortaya koyuyor. Ülkemizde her üç çocuktan birinde görme bozuklukları mevcut. Ne yazık ki bu sorunun farkında olmayan aileler, çocuklarının okuldaki başarısızlıklarını ‘Öğrenme yeteneği düşük’ şeklinde yorumluyorlar ve bu durumun görme problemleri ile alakalı olduğunu tespit edemiyorlar. Oysa bahsi geçen çocuk, gerekli önlemler alındığı takdirde hem akademik hem de davranışsal olarak kendisini geliştirebilir. Bu sebepten dolayı aileler, çocuklarının düzenli göz muayenelerini aksatmamalılar. Ancak bu düzenli muayeneler sayesinde çocukların da farkında olmadığı görme bozukluklarını çözüme kavuşturabiliyoruz” diyor.

DİJİTAL ÇAĞ İLE GÖZ SAĞLIĞI SORUNLARI ARTIYOR 

Günümüzde her evde bulunan cep telefonu, televizyon ve tablet gibi dijital cihazların göz yorgunluğunu tetiklediğini söyleyen Prof.Dr.Orhan Elibol, “Çocuklar bu ekranların karşısında saatlerce vakit geçiriyorlar. Gözlerinin yorulduğunun farkına varmadıkları için, ailelerine de şikâyette bulunmuyorlar. Ancak uzun süre sabit bir şekilde bu ekranlara bakmak, çocuklarda göz kayması ve göz kuruluğu ve miyopik kırma kusuru oluşması gibi birçok görme sorunu oluşmasına sebep olabiliyor. Günlük bilgisayar, cep telefonu ve tablet kullanımının 1.5 saat olarak kısıtlanması ve bir seferde 20 dakikadan fazla kullanılmaması gerekiyor. İfadelerini kullanıyor.

BU BELİRTİLERE DİKKAT !

Çocukluk döneminde sıklıkla görülen rahatsızlıklar hakkında bilgiler paylaşan Prof.Dr.Orhan Elibol, “Görme bozuklukların görülme sıklığı yaşa bağlı olarak artarken; göz tembelliği, şaşılık, miyopi, hipermetropi ve astigmat rahatsızlıkları çocuklarda en sık gözlenen rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkların tespit edilebilmesi için, her yıl yapılması gereken göz muayenelerinin aksatılmaması gerekiyor. Aileler, çocuklarının durumlarını takip ederken belirtilere de dikkat etmeliler. Göz kayması, göz kapağı düşüklüğü, sıklıkla çapaklanma ve şişlik, bir gözü kapayarak görmeye çalışma, okul tahtasını görme şikâyetleri, kitap okurken satır atlama, gözleri kısarak bakmak, televizyonu yakından seyretmek, gözlerde sulanma, kaşınma, ağrı, ödev yapmakta zorlanma veya okurken cümlelerin el ile takip edilmesi gibi belirtileri dikkate almalılardır. Tüm çocukların özellikle okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenelerinin gerçekleştirilmesi sayesinde başarılı bir akademik ve sosyal hayatları olmasını sağlamak mümkün” diyerek sözlerini tamamlıyor.

 

NASIL ARANDI: #Dünyagöz İzmit Hastanesi # Orhan Elibol # göz sağlığı # çocuk göz sağlığı #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.