25-02-2024 12:04

Çareyi yanlış yerde aramışız…

2018-06-07    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-06-07
.stripslashes($urun->baslik).

Uyguladığı kişiye özel tedavi yöntemleriyle; yıllardır dinmeyen ağrıları yüzünden hayatı kabusa dönen, geçirdiği sakatlıklar nedeniyle yaşam kalitesi düşen, duruş bozukluklarından dolayı rahatsızlık yaşayan pek çok kişinin yüzünü yeniden güldüren Pozitif Yaşam Merkezi’nin sahibi, fizyoterapist Elif Akıncı, hastaları için çok özel bir isim. Yaşadığı sağlık sorunlarından fizyoterapist Elif Akıncı’nın tedavisiyle şifa bulan Nermin Haymanalı, duygularını şöyle ifade etti.

“38 yaşındayım, Kocaeli Üniversitesi’nde çalışıyorum. 7 yaşında Sarp isimli bir oğlum var. Sarp, ‘sağ hemiparizi (güçsüzlük)’ ile dünyaya geldi. Doğumsal bir hastalıktı ve 8 aylıkken fark edildi. Elif Hanım’a hem ben hem de oğlum geliyoruz. İlk olarak Eylül 2017’de Sarp, Pozitif Yaşam Merkezi’ne başladı. O günden bugüne kadar çok tedavi gördü. Çareyi hep İstanbul’daki doktorlarda, fizyoterapistlerde aradık. İstediğimiz sonuçları elde edemeyince, ben internetten öğrendiğim ve doktorların tavsiye ettiği yöntemlerle 3 yaşına kadar oğlumu bizzat çalıştırdım.

Bu süreçte Sarp emekleme, yürüme gibi önemli bir gelişim kaydetti. Daha sonra doktorlar Sarp’ı bir spora yönlendirmemiz gerektiğini söyledi, 22 aylıkken yüzmeye başladı. Bu spora alışması kolay olmadı. Bir süre ara verdikten sonra 3,5 yaşında tekrar yüzme sporuna geri döndü. Sarp yüzmeye devam ederken, ben işe başladım ve sürekli yanında olmayacağım için profesyonel bir destek almaya ihtiyaç duyduk. Yine doktor arayışına girdik.

 

★ ★ ★

Arayış içerisindeyken eşim sosyal medya üzerinden Elif Akıncı’yı buldu ve araştırdı. Ben ise yüz yüze görüşmek istedim. Elif Hanım ile tanıştığımda, kendisinden çok etkilendim. Çok yetkin, araştıran, işinin ehli birisi olduğunu fark ettim. Sarp ile yakından ilgilendi ve muayene etti. Benden Sarp hakkında detaylı bilgiler istedi. Daha sonra da bu bilgiler ışığında bir çalışma planı hazırlayarak oğlumu çalıştırmaya başladı.

Sarp’ı getirip, götürürken ben de ‘skolyoz’ (omurga eğriliği) hastalığımdan dolayı yaşadığım ağrılardan söz ettim. Skolyozum olduğu için yere düz yattığımı zannettiğim zaman bile aslında düz yatamadığımı fark ettim. Aynı zamanda boyun düzleşmesi de vardı. Hemen beni de muayene etti ve ben de kendimi Elif Hanım’ın tecrübeli ellerine bıraktım. Bu arada yoğun bir çabayla ben ve oğlumun seansları aynı zamana ve aynı terapiste verildi. Bu da ikimiz için çok büyük kolaylık oldu.

 

★ ★ ★

Daha tedaviye başladığım ilk seansta kendimi çok iyi hissettim; ertesi sabaha çok iyi uyandım. Bu psikolojik bir durum mu bilemiyorum ama Elif Hanım 20 seans sonra hiçbir şeyimin kalmayacağını söylemişti. Ben bunu daha erken yakaladım. 30 seansım bitti, şu anda hiç ağrım kalmadı. Boyun düzleşmesine bağlı olarak omuz düşüklüğü olmuştu, bir omzum diğerine göre daha düşük duruyordu. Şimdi duruşum düzeldi, ikisi de eşitlendi.

Elif Hanım’a gelmeden önce pek çok kez fizik tedavi gördüm fakat böylesi iyi bir sonuç almadım. Elif Hanım, tedaviye ilk başladığımda boyun düzleşmesinden dolayı omuzlarımda yaşanan düşüklüğün bir fotoğrafını çekti, 20’nci seansa yaklaştığımızda bir fotoğrafımı daha çekti. Seansların sonunda omuzlardaki boy farkının azaldığını gördük. Hatta bana tedavi planı oluşturulurken ilk başta 1 saatlik seansların yetmeyeceğini düşünüyordum ancak sonradan hiç öyle olmadığını gördüm. Elif Hanım, doğru bir plan oluşturmuştu.

6 yıldır çektiğim ağrıların son bulması bu tedavide aldığım en güzel sonuç oldu. Sabah ağrısız uyanmak büyük keyif. Bu arada ‘Rubotonik Pilates’ ağrılarımı dindirdiği gibi fiziksel olarak da bana çok şey kattı. Artık daha fit ve sıkı bir vücuda sahibim.

★ ★ ★

Oğlum Sarp’a gelince… Hastalığından ötürü ‘oraklama’ denilen bir yürüyüş şekli vardı. Bu yürüyüşte ciddi bir düzelme oldu. Artık daha dik yürüyor. Sarp’ın sağ elinde ve kolundaki kaslar güçlendi, şu an elini daha aktif kullanıyor. Yine el bileğini daha fazla döndürebiliyor. Tedavi devam ediyor ve daha iyi sonuçlar alacağımızdan eminiz.

Benim gibi ağrıları ya da fiziksel sıkıntıları olanlara şunu söyleyebilirim; evde kendinizin yapacağı hareketler disiplinden uzak olur. Burada uzmanlar size en doğru hareketi, en doğru şekilde yaptırıyor. Evde kendinizi görmediğiniz için yanlış bir hareket yapabilir ve durumu daha da kötüleştirebilirsiniz. Pozitif Yaşam Merkezi’nden, Elif Hanım’dan ve fizyoterapistlerimizden çok memnunuz. Uyguladıkları doğru tedavi yöntemleriyle daha sağlıklı bir bedene kavuştuk. Çok uyumlu bir ekiple çalışıyoruz. Elif Hanım’a ve ekibine teşekkür ediyoruz.”


Fizyoterapist Elif Akıncı

NASIL ARANDI: #Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi # elif akıncı #fizyoterapist # rubatonik pilates # pilates # sağlık # elifin yörüngesi

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.