26-06-2024 01:26

15 Temmuz şehitleri saygıyla anıldı

2020-07-16    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-07-16
.stripslashes($urun->baslik).

Hain darbe girişiminin 4. yıl dönümünde hayatını kaybeden şehitlerimiz yurdun dört bir yanında düzenlenen programlarla saygıyla anıldı. Kocaeli Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen anma programında ise 251 şehidimiz için okunan 350 bin Yasin-i Şerif’in duası yapılarak şehitlerimizin ruhlarına hediye edildi. Genci yaşlısı alanı sosyal mesafeye uygun olarak doldururken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının “Kurtuluş Senfonileri 15 Temmuz” özel gösterimi geceye anlam kattı.

 

SOSYAL MESAFEYE DİKKAT EDİLDİ

Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ÖNDER tarafından düzenlenen etkinlik “Dua ile Nöbet Vakti” adıyla gerçekleştirildi. Geniş güvenlik önlemleri alınan etkinlikte sosyal mesafeye dikkat edilirken katılımcılara giriş noktalarında maske verildi. Girişlerde ateş ölçümünün de yapıldığı programda vatandaşlar için sosyal mesafe kurallarına uygun oturma düzeni oluşturuldu. Dezenfektan stantları kurulan etkinlikte çocuklara 15 Temmuz Boyama Kitabı ve Türk Bayrakları verildi. 15 Temmuz Şehitleri için düzenlenen Sancak Koşusu tamamlanırken sancak Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’a teslim edildi.

 

 

GENİŞ KATILIM

Milli İrade Alanı’nda düzenlenen programa Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli milletvekilleri, EDOK Komutanı Tuğgeneral Kazım Dalkıran, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, İP İl Başkanı Şanbaz Yıldız, CHP İl Başkan Vekili İsmet İşeri, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, Kocaelispor Başkanı Hüseyin Üzülmez, ilçe belediye başkanları ve siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

251 ŞEHİT İÇİN 350 BİN YASİN OKUNDU

Akşam namazının kılınmasının ardından başlayan programda İhlas, Muavvizeteyn, Fatiha ve Bakara Suresi’nin ilk ayetleri okundu. 251 demokrasi şehidimiz ve tüm şehitlerimiz için ‘’Bir Yasin de Sen Oku’’ kampanyasında okunan 350 bin 454 Yasin-i Şerif’in duası Kocaeli İl Müftüsü Sinan Cihan tarafından yapıldı.

 

 

MİLLETİMİZİN SÖYLEYECEK DAHA ÇOK SÖZÜ VAR

Program dahilinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşma da alandaki ekranlardan canlı olarak yayınlandı. Ulusa Sesleniş konuşmasında Başkan Erdoğan, “Kim ne kadar uğraşırsa uğraşsın, ezanımızı susturamayacak bayrağımızı indiremeyecek” dedi. “Bu milletin söyleyecek daha çok sözü var” şeklinde konuşan Başkan Erdoğan, “Savaş uçağına levye atan bir milletin önünde kim durabilir” ifadelerini kullandı.

 

15 TEMMUZ, 28 ŞUBAT’A UZANIYOR

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, vatan ve millet için canlarını veren tüm şehitleri rahmetle anarak 28 Şubat’la başlayan sürecin 15 Temmuz’a kadar uzandığını söyledi. “Çocuklarımızı iyi yetiştirmeliyiz” diyen Vali Yavuz, 15 Temmuz hain darbe girişiminin başarılı olması durumunda ülkemizin bölünmesinin gerçekleştirileceğini vurguladı.

 

MİLLETİMİZ OYUNLARI BOŞA ÇIKARACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise tüm Türkiye’nin bir kez daha tek yürek olduğunu kaydetti. “Gelecek nesillere o geceyi unutturmamak boynumuzun borcudur” diyen Başkan Büyükakın, “Vatan millet nöbetine durduk. Şehitlerimiz ve gazilerimiz içeriden ve dışarıdan kurulan oyuna canlarını, bedenlerini ortaya koyarak karşı durdular. Milletimizin yüreğinde bu iman ve bağımsızlık ruhu oldukça hangi oyunları kurarlarsa kursunlar bu milleti bölemeyecekler” ifadelerini kullandı.

 

MİLLETİMİZ HAİNLERİN ÜZERİNE ŞİMŞEK GİBİ ÇAKTI

FETÖ’nün sinsi oyunlarla devleti ele geçirmeye çalıştığını belirten Başkan Büyükakın, “Bu milletin canına, meclisine kast ettiler. Ama necip milletimiz bu fırsatı vermedi. Genci yaşlısı, kadını erkeği bir olarak tarihin diğer dönemlerinde olduğu gibi bir ve beraber olarak hainlerin üzerine şimşek gibi çaktılar. Şanlı bayrağımızı hiçbir zaman göklerden indiremeyecekler. Başaramayacaklar, diz çöktüremeyecekler” şeklinde konuştu.

 

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü SAYGIYLA ANIYORUM

Canlarını feda eden şehitlerimizi anan Başkan Büyükakın, “Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere devletimizin tüm kurucularını, bu memleket için şehit olan, olmaya hazır olan herkesi saygıyla anıyoruz. Bir kez daha rabbimize böyle bir memleket verdiği için şükrediyor, sizlere sonsuz teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

KAHRAMANLARIMIZ SAYGI VE MİNNETLE ANILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından hazırlanan “Kurtuluş Senfonileri 15 Temmuz” özel gösterimi katılımcılara duygu yüklü anlar yaşattı. 15 Temmuz 2016 tarihinde kanla yazılan destanla başlayan; Anadolu türküleri ve evrensel armonilerle harmanlanan Kurtuluş Senfonileri, 15 Temmuz’un 4. yılında Kocaelililerle buluştu. Milli İdareyle yazılan kurtuluş destanı, 251 şehidimiz, binlerce gazimiz ve Ömer Halisdemir’in kimliğinde toplanan ölümsüz kahramanlarımız saygı ve minnetle anıldı.

 

BAĞIMSIZLIK RUHU YAŞATILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından hazırlanan, Mehmet Çevik'in yazıp yönettiği Kurtuluş Senfonileri adlı müzikli-dramatik gösteri; Türk milletinin bağımsızlık ruhunu yaşatarak, gelecek nesillere aktarılmasına katkı sunmayı amaçlıyor. Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı'nın 15 Temmuz konulu Davet adlı oyundan bir bölümle katıldığı özel gösterim; Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölüm Başkanı Mehmet Emin Beyazçiçek ve Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Adil Çete'nin katkılarıyla oluşturuldu. Eray İnal şefliğinde Senfoni Orkestrasının katkı sunduğu projede Elif Dilan Atmış, Mehmet Uğur Fıstıkçı ve Zeynep Doğru solist olarak bulunuyor.

 

KURTULUŞ SENFONİLERİ 15 TEMMUZ ÖZEL GÖSTERİMİ

‘’Kurtuluş Senfonileri 15 Temmuz’’ özel gösteriminde doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine Anadolu; kadınından erkeğine, yaşlısından gencine farklı mezhep, kültür, inanç ve anlayışlarıyla tek bir noktada, tek bir yürek atımında kenetlenen Türk milleti; kurtuluş destanları yaza yaza, kahramanlar doğurup “vatan" bilinci, sevgisini geleceğe taşıyan nesiller anlatılıyor. Şehir tiyatrolarının özel gösteriminin ardından Kocaeli’deki camilerle eş zamanlı olarak selaların okunmasıyla program sona erdi.

NASIL ARANDI: #kocaeli büyükşehir belediyesi # 15 Temmuz # milli birlik # demokrasi # anma # şehit # vatandaş # tahir büyükakın # milli irade meydanı # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.