29-02-2024 22:00

Başiskele Belediyesi, İş Sağlığı ve Güvenliğine önem veriyor

2019-11-22    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-11-22
.stripslashes($urun->baslik).

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümleri kapsamında Başiskele Belediyesi Meclis Salonu’nda Lego Sağlık OSGB uzman ekipleri tarafından belediye personeline 'Temel İlk Yardım' ve 'İş Sağlığı ve Güvenliği' eğitimleri verildi. Başiskele Belediyesi, yapılan görev ve hizmetlerde öncelik olarak personelinin iş sağlığı ve güvenliğini önemsiyor. Bu kapsamda İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından koordine edilen ve belediye personelinin ilk yardım konularında bilinçlenmesini, iş yaparken alması gereken güvenlik tedbirlerinin anlatıldığı eğitim seminerine belediye personeli yoğun ilgi gösterdi. Yapılan eğitimler, personelin bilinçlenmesine katkı sağlarken günlük yaşamda karşılaşılabilecek acil durumlarda etkili ve doğru müdahale konusunda da fayda sağlıyor.      

 

İLK YARDIM EĞİTİMİ

Lego Sağlık OSGB firması iş yeri hekimi Halit Eyüpler tarafından ilk olarak personele “Temel İlk Yardım” eğitimi verildi. Verilen eğitimlerde; olay yeri yönetimi ve olay yerindeki ilk müdahale, temel yaşam desteği, kanamalı yaralanmalar ve ateşle yaralanma durumlarında uygulanacak olan ilk yardım teknikleri konularında bilgiler verdi. İlk yardım eğitiminin insan hayatı için büyük önem taşıdığını ifade eden Eyüpler, “İlk yardım herkesin bilmesi gereken hassas ve önemli bir konudur. Aniden hastalanan veya yaralanan bir kişiye sağlık ekipleri gelene kadar doğru yapılan bir ilk yardım hayat kurtarır.” dedi.

 

İŞ KAZALARI

İş sağlığı ve güvenliği konusuna büyük önem veren Başiskele Belediyesi, verdiği eğitimlerle olası iş kazalarını ve meslek hastalıklarını da en aza indirgemeyi hedefliyor. C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ayşe Saral, iş kazalarının nedenleri, kazaları önleme ve korunma yolları hakkında belediye personeline sunum yaptı. İş kazalarının, çevresel faktörler, kişiye bağlı faktörler ve eğitim yetersizliğinden kaynaklı yaşandığını ifade eden Saral, iş kazalarının yüzde 98'inin insan kaynaklı nedenlerden meydana geldiğine, kazaların yüzde 78'inin emniyetsiz çalışmadan, yüzde 20'sinin emniyetsiz durumlardan, yüzde 2'sinin de doğal olaylardan kaynaklandığına işaret etti.

 

Eğitimin sonunda iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanı Saral, belediye çalışanlarından gelen konuyla ilgili soruları da yanıtladı. Eğitim öncesi ve sonrası personel çoktan seçmeli sınava tabi tutuldu.

NASIL ARANDI: #iş sağlığı # güvenlik # eğitim # sağlık # ilk yardım # yemel eğitim # Başiskele Belediyesi # Lego Sağlık OSGB # belediye personelleri

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.