Başımız neden ağrıyor?

2019-06-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-06-11
.stripslashes($urun->baslik).

Dünyada, hekime başvuru noktasında en sık dile getirilen şikayetlerin başında baş ağrısı geliyor.

Yapılan bir araştırmaya göre kadınların yüzde 5’i, erkeklerin ise yüzde 3’ü, her yıl 180 günün üzerinde bir süreyi baş ağrılarıyla geçiyor.

Pek çok kişinin yaşam kalitesini düşüren baş ağrıları aynı zamanda ciddi bir iş gücü kaybına da neden oluyor.

Peki, başımız neden ağrıyor?

Bu sorunun cevabını, baş ağrılarının çeşitlerinin neler olduğunu ve yapılması gerekenler hakkındaki bilgileri Medical Park Gebze Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Elif Kirişçioğlu Demirbaş’tan aldık.

 

 

 

Elif Hanım, sanırım baş ağrısı en sık rastlanan sağlık sorunlarının başında geliyor…

Evet, baş ağrıları tüm dünyada hekime başvuruda, en sık dile getirilen şikâyet. Baş ağrısına ait bilgiler, milattan önce 3000 yılına kadar dayanıyor. Kadınların yüzde 5’i, erkeklerin ise yüzde 3’ü her yıl 180 gün ve üzerinde süreyi baş ağrılarıyla geçiyor. Bu veriler de baş ağrısı şikayetinin ciddi bir iş gücü kaybı ve maliyete neden olan önemli bir sağlık sorunu olduğunu gösteriyor.

 

Başımız neden ağrıyor?

Baş ağrıları çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan önemli bir rahatsızlık grubu. Kendi başına bir hastalık olabildiği gibi (migren) başka hastalıkların öncü belirtisi de olabilir. Bu nedenle, baş ağrılarında doğru ve etkili, ayırıcı tanı ve uygun tedavi çok önemlidir. Baş ağrıları tüm dünyada Uluslararası Baş Ağrısı Birliği’nin (IHS) belirlediği kriterlerle sınıflandırılır. Bu sınıflandırmaya göre baş ağrıları şu başlıklar altında toplanır:

Primer (birincil) baş ağrıları: Baş ağrısını açıklayacak herhangi bir sistematik veya beyin hastalığı yoktur. Migren, gerilim tipi baş ağrısı, küme tipi baş ağrısı bu sınıfta yer almaktadır.

Sekonder (ikincil) baş ağrıları: Beyinde veya sistematik olarak bir hastalık bulunmaktadır ve ağrılar bu hastalığa bağlı olarak gelişmektedir.

 

SEBEP, MİGREN OLABİLİR

 

Baş ağrısının hangi grupta yer aldığını nasıl ayırt edebiliriz?

Baş ağrısının hangi grupta olduğunu ayırt etmek için hastanın hikayesinin iyi dinlenmesi, nörolojik muayene ve beyin görüntülemesi gerekir. Daha sonra hekim gerekli görürse daha ileri tetkikler (EEG, Lomber Poksiyon) yapılabilir.

 

Primer baş ağrılarının en sık rastlanan sebebi nedir?

En sık görülen primer baş ağrısı nedeni migrendir. Kadınların yüzde 18 ila 20, erkeklerin ise yüzde 4 ila 6’sında migren görülmektedir. Migrenli hastaların yüzde 70’inde ailede migren öyküsü bulunur. Migren tanısı klinik bulgularla konulmakla beraber, altta yatan başka bir nedeni dışlamak amacıyla hekimin önerdiği tetkikler yapılmalıdır. Migren damarsal nedenli akut ataklarla seyreden kronik  bir hastalıktır ve bir çok alt tipi vardır. Kendisini genellikle yarım, şiddetli baş ağrısı ile kusma, ışık ve ses hassasiyetiyle gösterir. Ataklar 24 -72 saat sürebilir. Bazı hastalarda görsel bulgular da (renkli ışıklar, zikzaklar) tabloya eklenebilir.

 

Migren ataklarını neler tetikler?

Stres ve üzüntü, aşırı fiziksel aktivite, uykusuzluk, aşırı uyku, adet dönemleri, alkol ve sigara kullanımı hormon tedavileri ve bazı yiyecekler migren ataklarını tetikleyebilir.

 

Gerilim tipi baş ağrısı nedir?

Gerilim tipi baş ağrısı de sık görüşen primer baş ağrılarındandır. Stres, depresyon, yorgunluk gibi nedenlere bağlı olarak, kaslardaki gerginlik sonucu ortaya çıkar. Basınç, gerilim şeklinde, hafif – orta şiddetli, kusma olmayan ağrılardır. 30 dakika ile 7 gün arası sürebilir. Kimi zaman aynı kişide hem gerilim tipi baş ağrısı hem de migren bulunabilmektedir.

 

Pek çok kişi baş ağrısından kurtulmak için sık sık ilaç alıyor… Bunun bir sakıncası var mı?

Baş ağrısı, hekime danışılmadan en fazla ilaç kullanılan şikayetlerin başında geliyor. Ağrı kesici ilaçlar baş ağrısını giderir ancak ağrının nedenini ortadan kaldırmaz. Genellikle başı ağrıyan kişiler yakın çevrelerindeki kişilerin önerdiği ilaçları kullanır. Oysa bunun önemli sakıncaları bulunmaktadır. Öncelikle bir süre sonra vücutta ağrı kesicilere cevapsızlık oluşur. Ayrıca, ağrı kesicilere bağlı baş ağrısı da gelişebilir. Bunlar da var olan baş ağrısının tedavisini daha da güçleştirmektedir.

 

Baş ağrısı ne zaman tehlikelidir?

Ağrının ani başladığı; günler hatta haftalar içinde artarak şiddetlendiği; ağrıya bilinç bulanıklığı, genel durum bozukluğu veya yüksek ateşin eşlik ettiği durumlarda hemen bir hekime başvurmak gerekir.  Baş ağrısının teşhis ve tedavisinde nöroloji, kulak-burun-boğaz ve göz hastalıkları branşlarının dışında, diğer uzmanlık dallarından da destek alınabilir. Psikiyatri, diş hekimliği ve beyin cerrahisi, baş ağrısının altta yatan nedenlerini araştırır. Fizik tedavi uzmanları ise yarar görebilecek hastalara fizik tedavi uygulayabilirler.

NASIL ARANDI: #Medical Park Gebze Hastanesi # Nöroloji Uzmanı Doktor Elif Kirişçioğlu Demirbaş # baş ağrısı #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.