19-06-2024 12:51

Başarısının sırrı çok çalışmak: Seda Koçman

2020-03-03    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-03-03
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: Serpil ÇOLAK

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

Gelinlik: Pembe Moda Evi

 

Tabelasında, son yıllarda her köşe başında görmeye alıştığımız türden ‘hair designer’ yazmıyor, salonunun adı 20 yıl önce olduğu gibi şimdi de Kuaför Seda. Gösterişten uzak tarzı ve mütevazı yapısının aksine mesleğinde öylesine güzel işlere imza atıyor ki adından sıkça söz ettirmeyi başarıyor. İşine öylesine aşık ki haftanın 7 günü çalışıyor ve başarısının sırrını da ‘çok çalışmak’ olarak açıklıyor. O, rahmetli babasına verdiği sözü tutmanın gururuyla başarı basamaklarını hızla tırmanırken, iyi bir eş ve iyi bir anne olmanın yolunu da çoktan bulmuşa benziyor. Bizlere unutmaya başladığımız ‘kuaför’ kavramını yeniden hatırlatan, ‘kadın isterse her şeyin en güzelini yapar’ dedirten Seda Koçman’ın hikayesini dinlemeye hazır mısınız?

★★★

 

 

Kuaför Seda’nın sahibi Seda Koçman, 1981 yılında İstanbul Kadıköy’de dünyaya gelmiş. Babasının işi nedeniyle önce Gebze’ye, ardından İzmit’e taşınmışlar. 12 yaşındayken kendisini çalışma hayatının içinde bulmuş. Hem çalışmış hem okumuş. Mesleğin inceliklerini öğrenebilmek için Çıraklık Eğitim Merkezi’ne de devam etmiş; çıraklıktan kalfalığa, ustalıktan usta öğreticiliğe uzanan yolu başarıyla tamamlamış. 19 yaşına geldiğinde ise rahmetli babasının desteğiyle ilk dükkanını açmış.

 

İKİ KOLTUKLA BAŞLADI

O günleri gözleri dolarak anlatıyor Seda Koçman: “Babam emekli maaşını çekti, birlikte İstanbul’a gittik, salon için gerekli malzemeleri aldık. Annem perdeleri dikti, kardeşimle birlikte salonun temizliğini yaptık. Rahmetli babamın desteğiyle kendi işimi kurdum. Ona minnettarım. İlk salonum çok küçüktü, sadece iki koltuğum vardı ama mesleğime aşıktım. Çalıştım, hem de çok çalıştım. Birkaç yıl sonra biraz daha büyük bir salona geçtim, daha sonra yanımdaki dükkanı da kiralayarak iş yerimi büyüttüm.”

 

KENDİ BİNASINA TAŞINDI

Mesleğine olan aşkı ve çalışkanlığı sayesinde hatırı sayılır bir müşteri kitlesine ulaşan Seda Koçman, bundan 4 yıl önce de şimdiki yerine, Karabaş Mahallesi Osmanbey Geçidi Çınar Apartmanı’na taşınmış. Yıllar önce bu dükkanı gözüne kestiren ve satın alabilmek için epeyce uğraşan Seda Koçman, sonunda hayallerini gerçekleştirmiş. Mülkü kendisine ait 110 metrekarelik salonunu kendi zevkine göre döşeyen Seda Hanım, müşterileri için hem çok şık hem de oldukça konforlu bir mekan yaratmış.

 

 

20 YIL GERİDE KALDI

Meslekte 20 yılı geride bırakan Seda Koçman, kendisini geliştirmek, bilgilerini sürekli taze tutmak adına fırsat buldukça eğitimlere de katılıyor. Seda Hanım aynı zamanda işe yeni aldığı personele de eğitim veriyor, ekibini kurduğu sisteme uyumlu hale getiriyor. İş yerinde hijyen konusuna çok önem veren, her zaman tertipli ve düzenli olmaya özen gösteren Seda Koçman, müşterileri tarafından sıcak, pozitif, nazik, güler yüzlü ve dürüst biri olarak tanınıyor. Çizgisini yıllardır bozmayan Seda Hanım bu mesleği seçtiği için de hiç pişmanlık duymadığını söylüyor, “İşimi yaparken inanılmaz mutluyum” diyor.

 

PERSONELİ DE KADIN

Kuaför Seda, işletmecisi kadın olup sadece kadın personel çalıştıran birkaç salondan biri. Kendi sektöründe bir marka olan Kuaför Seda’da; saç kesiminden renklendirmeye, manikür ve pedikürden ağdaya, kaş-bıyık alımından makyaja, gelin-nişan başından türban tasarımına, saç bakımından kalıcı makyaja kadar bir kuaför salonunda verilen hizmetlerin tamamını bulmanız mümkün. Personeli kadınlardan oluştuğu için tesettürlü kesime de hitap eden Kuaför Seda, saygın bir müşteri kitlesine sahip.

 

 

GELİN BAŞINDA İDDİALI

Müşterileriyle birebir ilgilenen başarılı kuaför Seda Koçman, yılların birikimiyle tecrübesini de konuşturuyor, “Müşterilerimi artık tanıyorum, kime ne gideceğini biliyorum. Gerek saç kesimi gerek renklendirme gerek makyaj konusunda fikirlerimi paylaşıyor, yönlendirmelerde bulunuyorum. Müşterilerim de bana çok güveniyor, hepsi buradan mutlu ayrılıyor” diyor. Seda Koçman, saç kesimi ve renklendirmenin yanı sıra gelin saçında, profesyonel makyaj ve türban tasarımında da iddialı. Seda Hanım’ın iddialı olduğu bir diğer konu da kaş tasarımı.

 

KALİTELİ MALZEME

Kaliteye çok önem veren, yaptığı her işte kaliteli malzeme kullanan Seda Koçman, özellikle makyaj malzemelerinin en kaliteli olanlarını seçiyor, “Sadece kaliteli malzeme kullanmakla olmuyor tabii ki yetenek ve teknik bilmek de önemli. Bunlar birleştiğinde ortaya iyi işler çıkıyor” diyor. Seda Koçman, düğün sezonunu oldukça yoğun geçiren kuaförlerden. Yeni sezon için hazırlıklarını tamamlayan Koçman, bu yılın modasını ise şöyle açıklıyor:

 

 

BU YILIN MODASI

“Son yıllarda her konuda trend olan doğallık saçta ve makyajda da kendisini gösteriyor. İnsanlar artık kocaman topuzlardan, abartılı saçlardan sıkıldı. Gelin başında daha sade ve daha doğal modeller revaçta. Türbanda da sadelik tercih ediliyor. Gelin makyajında artık var ile yok arası, oldukça natürel tonlar moda. Biz her kesime hitap ediyoruz, dileyene gösterişli saç ve makyaj da yapıyoruz. Bu özelliğimizle gelin başı ve türban tasarımında fark yaratıyoruz.”

 

GELİNLERE ÖZEL ALAN

Seda Koçman’ın şimdiki hedefi; salonunun üst katını aktif hale getirmek. Üst katı gelinlere ayırmayı planlayan Seda Koçman, “Gelinlerimi daha da rahat ettirmek için üst katımda onlara özel bir alan oluşturacağım. Hayatlarının en özel gününde kendilerini çok özel hissetsinler istiyorum” diyor. Kuaför Seda, haftanın 7 günü açık. Hafta içi 08.30-20.00 saatleri arasında hizmet veren salon, pazar günleri ise saat 09.30’da açılıyor. Randevu aldığınızda çok erken saatlerde de Kuaför Seda iş başında oluyor.

 

 

EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ; EŞİ

Mesleğinde 20 yılı geride bırakan Seda Koçman, kendisine büyük destek olan rahmetli babasını her fırsatta saygıyla anıyor. Babasını kaybettikten sonra en büyük desteği eşinden gördüğünü söyleyen Koçman, “Eşim en büyük destekçim. Her konuda bana yardımcı oluyor. Çocuklarım da benim iş yoğunluğuma alıştı, sıkıntı yaşamıyoruz” diyor. Çocuk yaşta başladığı meslekte başarı basamaklarını hızla tırmanan Seda Koçman, güzelliğine güzellik katmak isteyen kadınları mekanına bekliyor.

 

 

İLETİŞİM

Adres: Karabaş Mahallesi, Osmanbey Geçidi, Çınar Apartmanı, İzmit/ Kocaeli

Telefon: 0 262 325 02 01

Instagram: kuaforsedakocman

Facebook: kuaforseda

NASIL ARANDI: #seda koçman # kadın # kuaför # başarı # alanında uzman # saç # makyaj # gelin # çalışmak # emek # deneyim # tecrübe # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.