22-02-2024 14:39

‘Atatürk’ sergisi çok beğenildi

2019-10-28    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-10-28
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: CANDAR TÜMEĞ

 

İzmit Belediyesi ve Kocaeli Nicomedia Lions Kulübü’nün öncülük ettiği; Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Sanayi Odası’nın katkı sunduğu, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyalarının bulunduğu ‘Atatürk’ sergisi İzmit halkıyla buluştu. 10 Kasım 1938 yılında aramızdan ayrılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı Ankara’ya gitmek üzere 19 Kasım 1938’de İstanbul’dan İzmit tren garına getirilmiş, İzmit halkı Atamızı burada son kez görüp, vedalaşmıştı. İşte bu unutulmaz anı dolayısıyla İzmit Tarihi Gar Binası Sergi Salonu’nda ziyaretçilere açılan sergi büyük önem taşıyor.

 

SERGİYE YOĞUN KATILIM

Sanatçı Eriş Ulger’in İstanbul’dan getirdiği ‘Atatürk’ adlı sergi yoğun bir ilgiyle açıldı. Sergi açılışına; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, eşi Hülya Aksoy, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Garnizon Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, CHP Milletvekili Haydar Akar, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Nicomedia Lions Kulübü Başkanı Ümit Tezgiden, tarihçi-yazar-mimar Eriş Ülger ve çok sayıda İzmitli vatandaş katıldı. 

 

İÇERİDE ATATÜRK VAR!

İstanbul’dan İzmit’e taşınan ‘Atatürk’ sergisinin içerisinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; saati, silahı, içtiği Türk kahvesi fincanı ve daha birçok kişisel eşyası bulunuyor. İzmit Tarihi Gar Binası Sergi Salonun ’da 3 ay boyunca ziyaretçilere açık olacak ‘Atatürk’ sergisinin açılışında konuşan sanatçı Eriş Ulger, ‘Atatürk’ sergisini nasıl hazırladığını anlattı. Ulger, “Atatürk’e ait özel objeler sergide bulunmakta ama benim için sanki içeride Atatürk var. Benim için o objeler teker teker çok önemli. Bu serginin açılışına destek olan herkese çok teşekkürlerimi iletiyorum, sizleri sevgiyle selamlıyorum” dedi.

 

CUMHURİYET UYGARLIK DEMEK

Büyük alkışlar alan sanatçı Eriş Ulger ardından İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet konuşma yaptı. Cumhuriyet Bayramı’nın uygarlık ve demokrasi demek olduğunu söyleyen başkan Hürriyet, “Bugün burada Atatürk’ün maneviyatını hissetmek için toplandık. Atatürk’ün kişisel eşyalarını İzmit’te sergilemekten gurur duyuyoruz. Eğer ki Atatürk, cumhuriyeti kurmuş olmasaydı bugün burada ben genç bir kadın olarak başkanlık yapamazdım. Atatürk’e ve silah arkadaşlarına minnettarız” dedi.

 

GENÇLER GELİP GÖRSÜN

Başkan Hürriyet’in ardından ‘Atatürk’ sergisinin ilimize gelmesine destek veren Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy söz aldı. Konuşmasında cumhuriyeti anlamak ve genç nesillere anlatmak zorunda olduklarını belirten vali Aksoy şunları söyledi: “Cumhuriyeti Atatürk ve silah arkadaşlarına borçluyuz. Bu yüzden Atatürk’ü anlamak büyük bir önem taşır. Özellikle gençlerimizin gelip ziyaret etmesi gereken bir müze. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor Cumhuriyet Bayramı’nızı en içten dileklerimle kutluyorum.”

 

DUYGU DOLU ANLAR

Konuşmaları ardından Vali Hüseyin Aksoy, eşi Hülya Aksoy, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Garnizon Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal ve sanatçı Eriş Ulger ile sergi açılışı için kurdeleyi hep birlikte kesti. Sergi büyük bir ilgiyle incelendi, duygulu anlar yaşandı. Sergiyi gezenler, Atatürk’ün kişisel eşyalarına baktıkça adeta onu gördü, Atamızın hatıraları canlandı. Sergi 31 Ocak 2020 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

Böylesi kıymetli sergiyi görmenizi öneririz…

NASIL ARANDI: #cumhuriyet # bayram # sergi # müze # atatürk # kişisel eşyaları # anma # kutlama # izmit # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.