23-02-2024 12:37

Ağrısız yaşama ‘merhaba’ deyin

2017-11-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-11-11
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Serpil ÇOLAK FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı TİMUÇİN


 

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaklaşık 8 yıl boyunca fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı olarak görev yapan Rabia Terzi, doçentlik unvanını aldıktan sonra hastaneden ayrılıp kendi kliniğini açtı. Hastalarına daha fazla vakit ayırmak, onları daha iyi dinleyebilmek, rahatça muayene edip, tedavilerini yapabilmek amacıyla kendi kliniğini açan Doç. Dr. Rabia Terzi, modern tıbbın yanı sıra ‘tamamlayıcı tıp’ adı verilen tedavi yöntemlerinden de yararlanıyor. Modern tıbbın yetmediği koşullarda tamamlayıcı tıbba başvuran Doç. Dr. Rabia Terzi’nin tek hedefi; hastalarını ağrılardan kurtarmak. Kliniğinin adını bu yüzden ‘Fizyo Vital Ağrısız Doğal Yaşam Kliniği’ koyan Doç. Dr. Rabia Terzi, Kocaeli Life’ın sorularını yanıtladı. Özellikle kas iskelet sistemi ağrılarından kurtulmak istiyorsanız, Doç. Dr. Rabia Terzi’ye kulak verin.

 

Doç. Dr. Rabia Terzi

 

Rabia Hanım, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1979 yılında Kocaeli’de doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Kocaeli’de tamamladım. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlığını 2004 yılında, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde aldım. Sonrasında Isparta Eğirdir Kemik Eklem Hastalıkları Hastanesi’nde çalıştım. 2006-2009 yılları arasında İzmir Ödemiş Devlet Hastanesi’nde, 2009-2017 yılları arasında ise Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yaptım. 2016 yılında doçentlik unvanını aldım. Şu an kendi kliniğimde hizmet veriyorum. Evliyim, 2 çocuğum var.

 

Kendi kliniğinizi açmaya nasıl karar verdiniz?

Hastanede en büyük sıkıntım, zamandı. Biliyorsunuz, hastaneler çok kalabalık oluyor. Merkezi randevu sistemi nedeniyle her 5 dakikada bir hasta bakmak zorundasınız ve hasta için bu yeterli değil. Bu durum çoğu zaman beni sıkıntıya sokuyordu. Özellikle doçentliğimi aldıktan sonra hasta için yapabileceğim şeylerin çok fazla olduğunu fakat bu zaman zarfı içinde çoğunu gerçekleştiremediğimi gördüm. Bu da beni mutsuz etmeye başladı. Böyle olunca hastalara uzun vakit ayırabileceğim, onları daha iyi dinleyebileceğim, rahatça muayene edip, tedavilerini yapabileceğim bir ortam isteği doğdu. Bu yüzden böyle bir klinik açmaya karar verdim.

 

TAMAMLAYICI TIP UYGULAMALARI

Fizyo Vital Ağrısız Doğal Yaşam Kliniği’nde ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Kas iskelet sistemiyle ilgili her türlü tedaviyi veriyoruz burada. Baş, boyun, omuz, sırt, bel, kalça, diz, el ve ayak bileği ağrıları bizim başlıca ilgilendiğimiz konular. Özellikle bel fıtıkları, boyun fıtıkları ve kireçlenmeler, romatizmal hastalıklar, omurga eğrilikleri en çok uğraştığımız hastalıklar arasında yer alıyor. Ayrıca, tamamlayıcı tıpla da yakından ilgiliyim. Akupunktur tedavileri, medikal ozon tedavisi, mezoterapi, hacamat kupa tedavileri, detoks ve selasyon tedavisi, kinesiotaping, kinesiyoloji, kuru iğneleme, manuel terapi, proloterapi, nöralterapi, nöroproloterapi, PRP kök hücre tedavisi gibi hizmetler veriyorum. Ayrıca Anadolu Lenfödem Derneği’nin üyesiyim ve kendi kliniğimde lenfödem hastalarının tedavisini gerçekleştiriyorum.

 

Tamamlayıcı tıp konusunda oldukça geniş bir yelpazede hizmet veriyorsunuz. Her bir uygulama için özel eğitim aldınız mı?

Tamamlayıcı tıp uygulamalarıyla son 3 yıldır ciddi anlamda ilgileniyorum. Bakanlığın bu konuda programları ve sertifikasyonları mevcut. Tamamlayıcı tıp, aynı zamanda özel ilgi alanıma da giriyor. Şöyle ki; modern tıbbın bazı hastalara çare olurken, bazı hastalar için yetersiz kaldığını gördüm. Hastaların dertlerine çare bulabilmek amacıyla hekim hekim gezdiğine şahit oldum. Bir akademisyen, bir doçent olarak amacım; hastayı bilimsel bir bakış açısıyla değerlendirmek ve bilimsel tedaviler sunmak, bunların yetersiz kaldığı ya da yanıt alınamadığı durumlarda ise tamamlayıcı tıp yöntemlerine başvurmak.

 

Fizyo Vital Ağrısız Doğal Yaşam Kliniği çok aydınlık ve ferah bir merkez.

 

Uyguladığınız tedavi yöntemlerinden biri olan nöralterapi ilgimi çekti. Nedir nöralterapi?

Nöralterapi kronik hastalıklar ve ağrılı durumlarda uygulanabilen, otonomik gangliyonlara, tendon, ligaman, yara dokusu (skar), sinirler, tiroid bezi, tetik noktalar ve diğer dokulara, lokal anesteziklerin uygulandığı bir tedavi biçimidir. Regulatif bir tedavi yöntemidir. Vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmalarını uyarıcı etkisi vardır.

 

Hangi hastalıklarda bu yöntemden yararlanıyorsunuz?

Baş, boyun, bel, kalça, omuz ve   diz ağrıları, romatizmal ağrılar, kireçlenmeler,   sporcu yaralanmaları, sinir sıkışmaları, hemipleji, baş dönmesi (vertigo), kulak çınlaması (tinnitus), migren, fibromiyalji, uyku problemleri, depresyon, anksiyete, panik bozukluk, kronik yorgunluk sendromu, Menstrüel ağrılar, hormonal düzensizlikler, menapoz şikayetleri, infertilite (kısırlık) tedavisi, endometriozis, tiroid problemleri , huzursuz bacak sendromu en sık bu yönteme başvurduğumuz hastalıklar. Ve güzel sonuçlar alıyoruz. Oldukça etkili bir yöntem.

 

AĞRI TEDAVİSİNDE ÇOK ETKİLİ

Peki, akupunktur tedavisinden hangi alanda yararlanıyorsunuz?

Başlıca uygulama alanım ağrı tedavisi. Kas iskelet sisteminin hemen hemen tüm ağrılı olgularında akupunktur uygulaması yapılabiliniyor. Ayrıca migren ve diğer baş ağrıları, gebelikle ilgili bulantı ve kusmalar, gastrointestinal sistem bozuklukları, nöropatik ağrılar, vertigo, menstrual ağrılar, premenstrüel sendrom, polkistik over sendromu, kanser hastalarının tedavisi sırasında gelişen bulantı ve kusmalarda, obezite tanılı hastada diyete uyumda, sigara bırakmada ve uyku bozukluklarında da uygulamalar yapıyorum. Ben akupunkturu kısırlık tedavisinde de uyguluyorum. Özellikle doğal yumurta gelişimini indüklemede ve embriyonun tutunmasında.

 

Kilo vermek ve sigarayı bırakmak isteyenler için de akupunktur yönteminden yararlanıyor musunuz?

Akupunkturun en çok bilineni; kilo verme ve sigarayı bırakma amaçlı kullanımı. Bu iki olayla özdeşleştirilmiş gibi. Evet, kilo vermede ve sigarayı bıraktırmada etkili ama her türlü ağrı tedavisinde de çok etkili. Bunun dışında detoks, anti-aging amaçlı da uyguluyoruz. Stresten, anksiyeteden kurtulmak için de akupunkturdan yararlanılıyor.

 

 

 

 

Biraz da ozon tedavisinden bahsedelim. Ozon tedavisiyle de ağrılardan kurtulmak mümkün mü?

Ozon tedavisi vücudun oksijen kapasitesini artırıyor. Dokuları yeniliyor, canlandırıyor. Dolaşımı destekliyor. Metabolizmayı hızlandırdığı gibi bağışıklık sistemimizi de aktive ediyor. Bunun dışında antimikrobial ağrı kesici ve anti-kanserojen etkisi var.

 

Manuel terapi de uyguluyorsunuz. Nasıl bir yöntem?

Elle uygulanan bir tedavi yöntemi. Eklemlerdeki fonksiyonel hareket kısıtlılıklarını düzeltmek, geri dönüşümlü fonksiyon bozukluklarını gidermek amacıyla uygulanan bir yöntem. Şöyle ki; vücudumuzda, tüm eklemlerin belirli bir hareket açıklığı ve hareket yapıları vardır Ancak kötü duruşlar, yanlış pozisyonlar, eklem hareketinde bozulmalara, blokajlara ya da disfonksiyonlara yol açıyor. Manuel terapi, belli tekniklerle bu blokajları açtığımız, disfonksiyonları tedavi ettiğimiz bir yöntem. Akut ya da kronik boyun ve bel ağrıları ve düzleşmelerinde duruş bozuklukları, tendinit, epikondilitler, sporcu yaralanmalarında, sakroiliak eklem disfonksiyonlarında, kronik kas ağrılarında kullandığımız yöntemler arasında.

 

 

AKADEMİK KARİYERE DEVAM

Bu arada akademik kariyere de devam herhalde.

Tabi ki…2016 yılında doçent oldum, profesörlük için 5 yıl bekleme süremiz ve belli yayınlar yapmamız gerekiyor. Koşullar sağlandığında akademik kariyerime devam etmek istiyorum

 

Bir yanda yoğun iş hayatı, bir yanda akademisyenlik. Peki, ailenize yeteri kadar vakit ayırabiliyor musunuz?

En büyük sıkıntım o. Biraz önce sormuştunuz ‘Böyle bir klinik açmaya nasıl karar verdiniz?’ diye. Aslında nedenlerimden bir tanesi de bu. Hastane koşulları gereği eve çok yorgun bir şekilde gidiyordum. Ve evde benden ilgi bekleyen iki çocuk var. Onlarla vakit geçirmem gerekiyor. Böyle bir klinik açmamda bu durum da etkili oldu. En azından istediğim zaman onlara vakit ayırabiliyorum.

 

Rabia Hanım eşiniz ne iş yapıyor?

Eşim, kadın hastalıkları ve doğum doçenti. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli.

 

Rabia Hanım, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim.

NASIL ARANDI: #ağrısız yaşam # rabia terzi

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.