26-02-2024 11:57

Ağırlık döngünüzü kaybetmeyin!

2019-11-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-11-06
.stripslashes($urun->baslik).

Diyetle verilen kiloların tekrar alınmaması, diyetin kendisinden daha zor bir durum olarak bilinir. Pek çok kişi diyetle zayıflamayı başarsa da sonrasında yaptığı bazı beslenme hataları sonucunda, hayatına  geçmişte olduğundan daha fazla kilolu olarak devam etmek zorunda kalabilir. Peki, diyetle zayıflayan bir kişi, ulaştığı ağırlığı koruyabilir mi? Medical Park Gebze Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Kenan Yıldırım, çok merak edilen bu sorunun yanıtını verdi. Uzun süre fazla yiyecek sınırlaması yapmayan, kendini açlığa mahkûm etmeyen, ölçülü ve dengeli beslenen, hareketli yaşam biçimini kazanan kişilerin, yaşamlarını diyetle yitirdikleri ağırlığı geri almadan sürdürebileceğini belirten Medical Park Gebze Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Kenan Yıldırım, “Sıkı diyet uyguladım, zayıfladım, artık eski beslenme sistemime geri dönebilirim” şeklinde düşünenlerin, verdiği kiloları hızla geri almasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

 

HAREKETLERİMİZ SINIRLANIR

Diyetisyen Kenan Yıldırım, yarı aç kalarak hızlı şekilde zayıflama sırasında metabolizmanın az enerji harcamaya uyarlandığını, bu nedenle sağlıksız bir kilo kaybı yaşandığını vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu: “Az besin alındığında doğal olarak daha az enerji harcanır. Bu bir nevi ‘Ayağını yorganına göre uzat’ deyiminin karşılığıdır. Az paran varsa, az harcayarak yaşamını sürdürmeye çalışırsın. Bedenimiz de öyledir. Gereğinden çok daha az besin aldığımızda, bedenimiz ilk önce hareketlerimizi sınırlar; daha sonra organlarımızı daha az enerjiyle çalışmaya yönlendirir.

 

YAĞ OLARAK DEPOLANIR

Diyet bitiminde çok yemeye başlayınca da besinlerle alınan fazla enerji, yağ olarak depolanır. Birey bir süre sonra tekrar zayıflama diyeti uyguladığında daha yavaş kilo verir, zayıflama süreci daha uzun olur. Buna ‘ağırlık döngüsü’ denir ve günün birinde birey kazandığı ağırlığı yitiremez duruma gelir.” Kısa sürede zayıflamak amacıyla sık diyet yapmanın ağırlık denetimi için en büyük tehlike olduğunu işaret eden diyetisyen Kenan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

 

DENGEYİ KORUMALIYIZ

“Uzun bir süre zarfında beslenme alışkanlığındaki olumsuz yönleri değiştirerek, yaşam biçimini biraz daha hareketli duruma getirerek zayıflayan bir kişinin tekrar eski durumuna dönmesi söz konusu değildir. Kilo koruma programı için diyet esnasında yaptığımız aktivitelere devam ederek düzenli sporumuzu yapmalıyız. Kısacası, aldığımız enerjiyle harcadığımız enerji arasındaki dengeyi korumalıyız. Tempolu yürüyüş, yüzme, bisiklete binmek, kültürel ve fiziksel aktiviteler yapabilir, ayrıca ev ve iş hayatımızda hareketlerimizi arttırabiliriz.”

 

KİLOYU KORUMAK İÇİN

Diyetisyen Kenan Yıldırım, kilo koruma programı için almamız gereken temel besinleri ise şöyle sınıflandırdı:

Protein grubu yiyecekler: Et, az yağlı peynir, haşlanmış yumurta.

Kalsiyum içeren yiyecekler: Light süt ve kaymaksız yoğurt.

Ekmek ve tahıl ürünleri: Karbonhidrat ağırlıklı ve B grubu vitaminlerinden zengin yiyecekler.

Sebze grubu yiyecekler: Çiğ sebze ve salatalar, sebze yemekleri.

Meyve grubu yiyecekler: Meyveler birçok vitamin, mineral ve lif yönünden son derece zengindir ve ayrıca karbonhidrat içerirler. Günlük 3 porsiyona kadar tüketilebilir.

Yağ: Yemeklerde yağ mümkün olduğunca az olmalıdır. Katı yağlardan kaçınılmalı, sıvı yağ kullanılmalı, ayrıca az miktarda yağlı kuru yemiş (fındık, fıstık, ceviz, badem vb.) tüketilmelidir.

 

Şeker ve şekerli yiyecekler: Bu gruptaki yiyecekler mümkün oldukça az tüketilmelidir.

NASIL ARANDI: #MedIcal Park Gebze # Hastane # Beslenme ve Diyet Uzmanı # Dyt. Kenan Yıldırım # sağlık # kilo verme # beslenme # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.