26-02-2024 11:24

Zeytinyağını sofranızdan eksik etmeyin!

2019-03-04    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-03-04
.stripslashes($urun->baslik).

Yemek kültürümüzün en önemli parçalarından biri zeytinyağı... Buna rağmen Türkiye’de kişi başı zeytinyağı tüketimi yıllık 1.2 litre. Bir başka deyişle ayda sadece 100 mililitre zeytinyağı tüketiyoruz. Komşumuz Yunanistan’da ise kişi başı yıllık tüketim 25 litre seviyelerinde. Kıyaslamak gerekirse bizim tam 20 katımız. Dünyada zeytinyağı altın dönemini yaşarken, bu rakamlar bize yakışmıyor.

Zeytinyağının Türkiye’de bu kadar az tüketilmesinin en önemli nedeni; fiyatı. Sofralarımızda tüketilen diğer yağlar ile arasında en az iki-üç kat fiyat farkı var. İnsanımız birçok ürüne gözünü kırpmadan para harcarken, işin içine sağlıklı ve kaliteli gıda girince, o noktada duruyor.

★ ★ ★

Diğer bir sorun da üretim kısmında... Türkiye’de yasal olarak yıllık 65 bin ton zeytinyağı üretiliyor. ‘Yasal’ diyorum çünkü tahminlere göre bir bu kadar da merdiven altı üretim var. Yatırım yapan, vergisini ödeyen ve bu işi ciddiye alanların en büyük sıkıntısı, içinde ne olduğu belli olmayan tenekelerde yapılan zeytinyağı ticareti. Bu tarz üretimin, korsan taksicilikten veya kaçak DVD satmaktan pek de bir farkı yok.

Gerekli ruhsat ve kontrolleri yaptırmadan, hangi koşullarda üretildiği belli olmayan, üstüne üstlük de devlete hiçbir vergi ödemeden yapılan bu ticaret, dürüst ve adil üretim yapanların karşısına haksız rekabet olarak çıkıyor.

Tabloya bakıp iç karartabiliriz ancak güzel gelişmeler de yok değil. Beğenmediğimiz zeytinyağı tüketim oranları son altı yıl içerisinde ikiye katlandı ve bu noktaya geldi.

Gelinen nokta iyi olmasa da, tüketim oranlarındaki bu hızlı yükseliş gelecek adına ümit veriyor. Özellikle basının ve sağlık uzmanlarının zeytinyağına olan ilgisinin sonuçlarını almak sevindirici.

★ ★ ★

Zeytinyağı tüketim oranlarının artmasında biz şeflere de önemli görevler düşüyor. Zeytinyağlılar, Türk mutfağını ayrıştıran en önemli değerlerin başında geliyor. Bu anlamda uzun yıllardır taş üstüne taş koymuşluğumuz olmasa da zeytinyağı kullanımına yeni bir soluk getirmek boynumuzun borcu.

Tüm kutsal kitaplarda adı geçen, 1000-2000 yıl yaşayabilen ağaçlardan elde edilen bu muhteşem meyvenin değerini bilmek ve yemek kültürümüzün en önemli parçalarından biri olan zeytinyağı ile yeni ve farklı bir şeyler yapmak lazım.

Konuyu hepimizin çok hoşuna gideceğini düşündüğüm bir tarifle, zeytinyağlı kereviz ile taçlandırmak istiyorum. Şimdiden afiyet olsun. 

★ ★ ★

 

ZEYTİNYAĞLI KEREVİZ

 

 

Malzemeler 

• İki adet kereviz 

• İki adet patates

• İki adet portakal

• Bir adet soğan

• Bir adet havuç

• 1 su bardağı zeytinyağı

• Tuz

 

Hazırlanışı 

Soğanı piyazlık doğrayıp tuzla ovup bırakıyoruz. Daha sonra diğer malzemeleri -portakal hariç- iri şekilde, küp küp doğrayıp, tencereye koyduğumuz zeytinyağıyla harmanlıyoruz ve orta ateşte biraz kavuruyoruz. Sonrasında sıktığımız portakalları üstüne ekleyip, kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Bu kadar basit ve lezzetli, bir o kadar da hafif bir yemek. Sofralarınızdan eksik olmasın. Şimdiden afiyet olsun.

NASIL ARANDI: #serkan yeşildağ # zeytinyağlı kereviz #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.